Urla’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Urla’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler

0

Konu Başlıkları

Urla’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler – Urla, harika manzarası, mimarisi, temiz havası ve tarihi köyleri ile Ege’nin incilerinden biridir. Ege’nin en meşhur tatil yerlerinden birisi olan ve her mevsim ziyaretçi akınına uğrayan Urla, İzmir ili sınırları içerisinde yer alan aslında eski bir liman kentidir. Şehirde yaşayıp bir gün Ege kasabasında bir evimiz olsa hayalini kuran herkesin yaşamak isteyeceği bir yerdir diyebiliriz. Bir gün yolunuz Urla’ya düşerse cana yakın halkı ile kaynaşıp Urla’nın sayısız güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Urla’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler: Urla İskelesi

Urla İskelesi, İzmir Körfezi ve Ege Denizi’nin harika manzarasının tadını çıkaracağınız, o içinize işleyen deniz havasını hissedeceğiniz, çevresinde yer alan birbirinden güzel mekanlarda oturup vakit geçirebileceğiniz Urla’nın merkezi kabul edilen bir yerdir. Antik Klazomenai Kenti’ne de oldukça yakın bir konumda olan Urla İskelesi’ne Eski Çeşme Yolu veya Çamlı yolu güzergâhını izleyerek ulaşabilirsiniz. Eğer bir Pazar günü yolunuz Urla’ya düştüyse Urla İskele Pazarı’ndan halkın bahçesinde yetiştirdiği tamamen organik ve birbirinden lezzetli meyve sebzelere, aksesuar ürünlerine ve çeşitli doğal birçok ürüne ulaşabilirsiniz.

Urla'da Sevgiliyle Gezilecek Yerler
Urla’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler

Çeşmealtı

Çeşmealtı, Urla ilçe merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta, oldukça güzel bir semttir. Özellikle yaz aylarında oldukça tercih edilen ve kalabalık olan Çeşmealtı’nda her sokağında birbirinden farklı mekânlar ve dükkânlarla karşılaşabilirsiniz. Bir yat limanı konumunda da bulunan Çeşmealtı sahili, tekneyle yanaşabileceğiniz ve ayrıca yürüyüş yapabileceğiniz en güzel yaz tatili yerlerinden biridir. Ayrıca günü birlik olarak 12 adalara tekne turu da düzenlenmektedir.

Çeşmealtı’nda mutlaka gezmeniz gereken bir diğer yer ise Güvendik Tepesi’dir. İzmir Körfezi ve Urla’nın eşsiz manzarasını ayaklarınızın altına seren bu tepede hem manzaranın tadını çıkarıp hem de harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Bir de yiyecek önerisi verecek olursak Çeşmealtı’nın çok meşhur olan tarçınlı lokmasını mutlaka denemelisiniz. Çeşmealtı’na İzmir merkezinden gitmek isterseniz toplu taşıma araçları ile rahatça gidebilirsiniz. 735 ve 725 numaralı ESHOT otobüs hattını kullanarak bu şirin semti ziyaret edebilirsiniz.

Urla’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler: Karantina Adası

Karantina Adası, tarihi Osmanlı’ya kadar uzanan ve hüzünlü bir hikâyeyle tanınan Urla’da görülmesi gereken yerlerden biridir. 18.Yüzyıl Osmanlı döneminde salgın hastalığa yakalanmış insanları iyileştirmek ve onları halkın içinden uzak, izole bir şekilde tutmak için Fransızlara bu ada içinde sağlık ve karantina binaları yaptırılmıştır. Adayı Urla karasına bağlayan palmiye ve çam ağaçlarıyla bezeli yolu M.Ö 225 yılında Büyük İskender yaptırmıştır. Oldukça antik bir yer olan Karantina Adası’nda kuzeyde Antik zamanlardan kalma 5 bin kişi büyüklüğünde bir amfi tiyatro da vardır.

Urla'da Sevgiliyle Gezilecek Yerler
Urla’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler

Barbaros Köyü ve Bademler Köyü

Urla’nın tarihi köylerinden ikisi olan Barbaros ve Bademler köyü tertemiz havaya sahip, sakin ve huzurlu, eşsiz doğa manzaralı köylerdendir. mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu köylerde yaşayan yerli halkın yetiştirdiği organik sebze ve meyveleri tadabilirsiniz. Çok eski köyler oldukları için mimarisi de insanların ilgisini çeken bu köyler gezilip görülmesi gereken yerlerdendir. Ayrı bir parantez açmak gerekirse Bademler köyünün çok güzel bir özelliği daha vardır. O da ülkemizde içerisinde kendine ait tiyatrosu bulunan tek köy olmasıdır. Burada köy ahalisinin kendi yazıp oynadığı oyunları da zevkle izleyebilirsiniz.

Urla’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler: Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi

Necati Cumalı Anı ve Kültür evi, edebiyatseverlerin oldukça hoşuna gidecek bir müzedir. Necati Cumalı’nın doğduğu ve ardından eşiyle birlikte de yaşadığı, eserleri, fotoğraf ve özel eşyalarının bulunduğu yer olan bu ev müze haline getirilmiştir. Ayrıca müzenin içerisinde yer alan odalardan biri İlçe Kütüphanesi hizmeti vermektedir.

Klazomenai Antik kenti

Urla’da Tarihi ve kültürel bir yer daha söyleyecek olursak orası kesinlikle 12 İon şehrinden biri olarak bilinen Klazomenai Antik Kenti olmalıdır. Hala kazı çalışmaları devam eden, oldukça büyük kalıntılara sahip Klazomenai ve etrafında yer alan Liman Tepe mutlaka görülmelidir.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir