Yuka Bitkisi Yaprakları Neden Sararır?
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Yuka Bitkisi Yaprakları Neden Sararır?

0

Yuka bitkisi yaprakları neden sararır? Tarzında sorular da birçok kişi tarafından sık sık araştırmaya devam etmektedir.  Çalı ağaçları arasında yerini alan yuka bitkisi oldukça uzun ömürlüdür. Bu nedenle birçok evde ve iş yerinde yuka bitkisi yetiştirilmeye devam etmektedir. Ancak söz konusu bitkinin bakımı diğer ağaçlara göre daha farklıdır.

Bu nedenle, yetiştirilme tarzı da farklı olacaktır. Yuka çiçeğinin sık sık sararmasındaki sebep ise; rüzgârdan kaynaklanmaktadır. Rüzgâr, yuka çiçeğinin köklerine büyük ölçüde zarar vermektedir. Bu nedenle yuka çiçeği besleyen kişilerin, bitkilerini rüzgârdan uzak tutması çok önemlidir. Aksi takdirde yapraklarının eskisi gibi diri olması maalesef mümkün olmayacaktır.

Ancak yuka çiçeği kurallara uygun yetiştirilirse ve rüzgâr görmeyen yerlerde tutulmaya devam edilirse, herhangi bir sararma olmadan uzun yıllar boyu canlı kalmaya devam edecektir. Bu nedenle çiçeğin bakım koşullarının öğrenilmesi çok önemlidir.

Yuka Bitkisi Yaprakları Neden Sararır
Yuka Bitkisi Yaprakları Neden Sararır

Yuka Çiçeği Ne İşe Yarar?

Hemen hemen her evde olan yuka çiçeğinin ne işe yaradığı birçok kişi tarafından araştırılmaya devam etmektedir. Yuka çiçeği faydaları bilinenden çok daha fazladır. Örneğin; bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça büyük rol oynar. Bununla beraber yuka çiçeğinin doğal bir ağrı kesici niteliğinde olduğu bilinmektedir. Evlerinde yuka çiçeği beslemeye devam eden kişiler, daha az hasta oldukları gibi ağrılarının daha hızlı geçtiğini de her fırsatta belirtmeye devam etmişlerdir.

Yuka Çiçeğinin Yaprakları Neden Kurur?

Yuka çiçeği yaprak sararması ve kuruması sık sık karşılaşılan problemlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Ancak bu tarz problemler kesinlikle kalıcı değildir. Düzenli bir şekilde bakım yapıldığı takdirde, yaşanan problemlerin mümkün mertebede engellenmesi kolaylaşmaya başlayacaktır. Yuka bitkisinin yapraklarının kurumaması ve sararmaması için yapılması gerekenler; düzenli olarak sulama yapmak olacaktır.

Ancak kış ve yaz aylarında sulama oranlarının değişmesi gerekecektir. Yuka bitkisi kış aylarında haftada iki kere olmak üzere sulanmalıdır. Yaz aylarında ise; bu süre 1 haftaya düşecektir. Bunun sebebi ise; sıcakların meydana gelmesinden de kaynaklanmaktadır. Yuka bitkisi, özellikle de yaz aylarında düzenli olarak sulanmazsa, çok hızlı bir şekilde sararacaktır.

Yuka Bitkisi Yaprakları Neden Sararır
Yuka Bitkisi Yaprakları Neden Sararır

Yuka Bitkisi Nasıl Büyür?

Yuka bitkisi yaprakları nasıl temizlenir ve nasıl büyür? Tarzında sorular da sık sık araştırılmaya devam etmektedir. Yuka bitkisi sirke ve su karışımı ile temizlenmektedir. Ancak püskürtme şeklinde yıkanması, bitkinin zarar görmemesi için de çok önemli olacaktır. Aksi takdirde, yapraklarına zarar verilmesi söz konusu olabiliyor.

Bitkinin hızlı bir şekilde büyümesi için yapılması gerekenler ise; saksının düzenli olarak değiştirilmesi ve sulama günlerinin aksatılmaması olarak bilinmektedir. Söz konusu eylemler uygulanmadığı takdirde, yuka bitkisi hızlı bir şekilde büyüme göstermeyecektir. Özen ve ilgi isteyen bitkiler arasında yerini alan yuka, yeterli alakanın gösterilmesi durumunda sorunsuz bir şekilde büyüyecek ve yapraklarında sararma olmayacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir