Yurtdışına Çıkmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Yurtdışına Çıkmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler

0

Yurtdışına çıkmadan önce yapılması gereken işlemler son derece büyük bir önem taşır. Eğer ki yurtdışı seyahatiniz sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini istiyor iseniz mutlaka ama mutlaka yurt dışına çıkmadan önce yapılması gereken işlemleri gözden geçirmeniz gerekli olacaktır.

Yurtdışına Çıkmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler

Neden diye soracak olur iseniz genel olarak yurt dışına çıkmanın bir takım kuralları vardır. Bunun yanı sıra aynı zamanda hemen hemen her ülkenin kendine özgü yurtdışı seyahat şartları da mevcuttur. Yani her ülke, başka ülkelerden gelecek olan ziyaretçiler için farklı farklı bir takım kurallar koymuş durumdadır.

Bu durumun hem sosyal açıdan hem de siyasi açıdan pek çok gerekçeleri vardır. Pek çok insan yurtdışına çıkarken pasaport yeterli mi ya da Avrupa’ya gitmek için ne gerekiyor şeklinde pek çok farklı soru yöneltmektedir.

Yurtdışına Çıkmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler
Yurtdışına Çıkmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler

Yurtdışına Çıkarken Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Yurt dışına çıkmak için bir takım bürokratik işlemleri de yerine getirmeniz son derece büyük bir önem taşır. Aksi takdirde yurtdışına çıkmak son derece zor bir hal alacaktır. Bu sebepten dolayı yurt dışına çıkmak için gerekli olan belgeler nelerdir konusunda sizlere bir liste hazırladık. Bu listeye gelin beraber bakalım.

 • Pasaport çeşitleri
 • Seyahat belgesi ya da geçici seyahat belgesi
 • Kimlik kartı yani nüfus cüzdanı
 • Nato- otan seyahat belgesi
 • Vize

Yurt dışına çeşitli amaçlar ile çıkmak durumunda olabilirsiniz. Ancak bu listede sıraladığımız şeyler genel olarak herkes için yurt dışında yapılacak işlemler kapsamında gerekliliği olan belgelerdir.

İlginizi Çekebilir: Afyon Kaplıca Otel Fiyatları

Yurt Dışına Çıkmak İçin Pasaport İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yurt dışına çıkmak için gerekli olan en önemli şeyler arasında ilk olarak pasaport gerekli olacaktır. Peki, böyle bir durum için pasaport nasıl alınır ya da yurt dışına çıkmak için gerekli işlemler içerisinde olan pasaport işlemi nasıl yapılır? Pasaport çeşitleri de farklı farklıdır ve kimler hangi pasaportları alabilir hangi pasaportları alamaz şeklinde pek çok konu ile ilgili kafa karışıklığı yaşamanız son derece normal olacaktır.

Bu konuyu araştırırken her dönem bir takım değişikliğe uğrayan kurallar olduğunu da unutmamanız gerekir. Bu sebepten dolayı yurt dışına çıkma işlemlerini araştırırken yurt dışına çıkma işlemleri 2021 ya da yurt dışına çıkma işlemleri 2022 şeklinde araştırmalar yapın ki tarihi geçmiş Ya da hala geçerliliği olmayan bir bilgi ile boşu boşuna karşı karşıya gelmek durumunda kalmayın.

Eğer ki üst düzey bir devlet memuru iseniz ya da devlete üst düzey bir kadroda hizmet etmiş bir emekli vatandaş iseniz yeşil pasaport alma gibi bir hakkınız olabilir. Bunun yanı sıra devlet görevlendirmesi ile yurtdışına çıkmak gibi bir durumunuz var ise Bunun için de gri pasaport sahibi olmak gibi bir şansımız olabilir.

Ya da bütün bunlardan hiçbiri olarak sadece gezmek amacı ile sade vatandaş olarak yurt dışına çıkacak iseniz Umuma açık bordo pasaport yeterli olacaktır. Pasaport işlemi için internet üzerinden başvuru yapmak son derece kolay olacaktır. Peki, Yurtdışına Çıkmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler nelerdir?

Seyahat Belgesi Nasıl Alınır?

Yurt dışına çıkmak için vizeniz ve pasaportunuz hazır ise hemen hemen her şeyiniz hazır demektir. Ancak yurt dışına çıkabilmek için bir de seyahat belgesi almanız gerekli olacaktır. Böyle bir durum ile karşı karşıya geldiğiniz zaman ilk soracağınız şey seyahat belgesi nedir ya da seyahat belgesi nasıl alınır olacaktır.

Seyahat belgesi nedir sorusunu çok kısa bir şekilde açıklayacak olur ise seyahat belgesi yurtdışı seyahatine çıkmak için hiçbir şekilde engeliniz olmadığını bildiren bir belge olacaktır. Seyahat belgesi almak için ister alo 199′ u arayabilir isterseniz de bu işi internet üzerinden de halledebilirsiniz.

E-devlet üzerinden t.c. kimlik numaranızı girerek seyahat belgesi başvurusu yapabilirsiniz. Bu işlem internet üzerinden son derece kolay bir şekilde yapılabilir. Eğer ki en hızlı seyahat belgesi nasıl alınır şeklinde bir soru soruyor iseniz internet üzerinden seyahat belgesi başvurusu yapmak son derece faydalı ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. E-devlet üzerinden seyahat belgesi başvurusu yapacak olur iseniz SMS ile gayet hızlı bir şekilde sonuç elde edebilirsiniz.

Yurtdışına Çıkmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler
Yurtdışına Çıkmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler

Yurtdışına Çıkmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler: Vize Alımı

Yurtdışına Çıkmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler için vize almanız gerekli olacaktır. Bazı ülkeler her ne amaç ile olursa olsun ülkesine girebilmek için vize şartı koymuştur. Bu sebepten dolayı hangi ülkeye gidecekseniz o ülkeye göre bir vize almanız gerekli olacaktır. Bu işlemi gitmek istediğiniz bir ülkenin şartlarına göre bir vize alarak yapmanız gerekli olacaktır.

Yurtdışında istediğiniz ülkeye gitmek için vize nasıl alınır diye soracak olur iseniz ziyaret etmek istediğiniz ülkenin Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekli olacaktır. Vize işlemi için gerekli olan belgeler arasında şunlar yer almaktadır.

 • Pasaport
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Biyometrik fotoğraf
 • Eğer evli iseniz aile cüzdanı
 • Banka hesap dökümü
 • Mesleki durum belgesi
 • İkametgâh belgesi

Vize almak için gerekli olan belgeler yukarıdaki gibi sıralanmıştır. Yurt dışına çıkmak için, eğer ki ziyaret etmek istediğiniz ülke vize istiyor ise bu belgelerin tam olarak gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluğuna sunulması gerekli olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
sal_yaylasi____rize.jpg

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir