Akdeniz Tatili Denilince Alanya Gelir Akla
 1. Anasayfa
 2. Alanya

Akdeniz Tatili Denilince Alanya Gelir Akla

0

Türkiye’nin iklim bakımından belki de, en tropik alanlarından birisi olan Alanya, Antalya’nın 130 kilometre kadar doğusunda yer alır ve oldukça popüler bir tatil bölgesidir. Gerek yerli gerekse yabancı turistler için adeta bir cazibe merkezidir. Bulunduğu coğrafya itibariyle ciddi bir genişleme imkanına sahiptir. Kent, ilçesi olduğu Antalya merkez ile boy ölçüşme noktasındadır. Kaldı ki, turizm nüfusu bakımından Antalya merkezden hayli kalabalık olduğunu söylemek yanlış olmaz. Zira Antalya merkezdeki nüfusun büyük kısmı, il merkezi olmasından dolayı kamusal nüfustur. Turizm daha çok ilçelere yayılmıştır. Kuşkusuz bu ilçelerin en büyüğü Alanya’dır.

Alanya Kale Manzaraları

Alanya, güneydeki tatil bölgelerinin içerisinde belki de en kolay erişilen merkezlerdendir. Karayolu ile, Karaman üzerinden veya Antalya üzerinden erişilebilir. Son yıllarda yenilenen karayolları sayesinde bu ulaşım metodu kolaylaşmış olmakla birlikte, Antalya Uluslararası Havalimanı ile Alanya kent merkezi arasındaki mesafe 100 kilometreden azdır. Ayrıca Alanya Gazipaşa Havalimanı özellikle yurt içi uçuşlar için oldukça elverişli bir meydandır. Havalimanlarından gerek özel transfer firmaları aracılığı ile, gerekse havalimanı işletmesine ait toplu taşıma araçlarıyla bireysel erişimi sağlayabilirsiniz. Ayrıca elbette majör turizm tesisleri havalimanı transferini kendileri de yapabilmektedir. Bu yöntemin dışında çok az tercih edilen, Konya üzerinden aktarmalı tren yolculuğu opsiyonu söz konusudur. Bu yöntem fazla bilinmemekle birlikte, seyir halinde geçen süreyi ciddi anlamda kısaltsa da, aktarma süreleri nedeniyle çok uzayabilmektedir. Yani verimli bir yöntem değildir.

Alanya, Adana ve Mersin ile birlikte, Akdeniz bölgesinin en sıcak ve nemli iklimine sahiptir. Deniz esintisini yeterince alıyor olmasına karşın, yazın en sıcak dönemlerinde çöl ikliminin tüm özelliklerini hissedebileceğiniz bir yerdir. Sahip olduğu aşırı nemle birlikte bu sıcaklık, geceleri de dayanılmaz hale gelebilmektedir. Deniz suyu sıcaklıklarının da yine en yüksek olduğu merkezlerden birisi olan Alanya, bu sebeple bazı tatilcilerin birinci tercihi olmamaktadır.

Alanya Kalesi Hdr

Alanya – Antayla yolu, Manavgat’dan itibaren bir tarafına Akdenizin masmavi sularını alır ve sizi yaklaşık 50 kilometre boyunca hiç sıkılmayacağınız bir manzara beklemektedir. Bu coğrafya çok geniş bir ova olduğundan, yollar son derece tehlikesiz ve düzdür. Alanya’ya 30 kilometre kala bölgenin tek ormanlık alanı olan incekum tabiat parkını görebilirsiniz. Doğal koruma alanı olan park, aynı zamanda içerisinde birkaç tesis de bulunan bir mesire alanıdır. Esasında bu park Alanya içerisinde sayılır, yani aslında kent sınırları 30 kilometre civarındadır. Tabii kentin resmi sınırları biraz daha ileridedir.

Alanya Kent Merkezi

Alanya kent merkezi, klasik bir Akdeniz kenti görünümündedir. 5-6 katlı binalar sık nizamda sıralanmıştır. Esasında herhangi bir büyük şehirden farklı bir görünümü bulunmamaktadır. Bu özelliği ile, Alanya’da bulunamayacak bir şey yoktur demek yanlış olmaz. Bu şehirden ayrılmadan hemen her ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Aracınızın arızaları ve ihtiyaçları için orta boyutlu bir oto sanayi sitesinden, kapsamlı sayılabilecek hastanelere kadar her imkan Alanya’da mevcuttur.

alanya-gezilecek-yerler

Değindiğimiz gibi Alanya, beklenmedik ölçüde büyük bir kenttir. Ve oldukça uzun bir hat üzerinde gelişmiştir. Yaklaşık 80 kilometrelik sahil şeridi üzerinde irili ufaklı yüzlerce turizm tesisine ev sahipliği yapan Alanya’da, pansiyonlardan, 5 yıldızlı otellere ve tatil köylerine kadar he büyüklükte tesis bulunmaktadır. Şehir merkezi oldukça renkli bir ortama sahiptir. Çok sayıda restoran ve bar bulunmakta olup; kentte yeme içme konusunda her damağa uygun seçenekler mevcuttur. Özellikle liman mevkiinde, çok sayıda hızlı gıda üreticisi ve aile tipi dinlenme tesisleri yer almaktadır ve klasik Akdeniz çay bahçesi konseptine burada kavuşma şansınız mevcuttur.

Alanya, tüm avantajlarına rağmen, pahalı sayılmayacak bir tatil bölgesidir. Her bütçe için seçenekler olmakla birlikte, ortalamanın altında bir pahalılığa sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Konsept oteller ve belediye ruhsatlı otellerin dahi belli niteliklerin üzerinde olduğu şehirde, Özellikle Alman turist yoğunlu gözlemlenmektedir. Alanya’da hoş bir tatil geçirmek için kaynakları inceleyerek beğenilerinize ve bütçenize en uygun tatil seçeneklerini bulabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir