Damlataş Mağarası, Eşsiz Güzellik
 1. Anasayfa
 2. Alanya

Damlataş Mağarası, Eşsiz Güzellik

0

Son dönemlerde gündemi ziyadesiyle meşgul eden ve birçok haber programında da denk geldiğimiz ölçüde olan Damlataş Mağarası el değmemiş bir güzelliğe sahiptir. Sarkıt ve dikitlerin bir şeyler anlattığını düşünecek olursak, insanlarla iletişim halindeymiş hissi uyandıran capcanlı bir mağaradır. Diğer mağaraların aksine kasvetli ve boğucu bir havası olmamakla birlikte birçok insana şifa kaynağı olmaktadır.

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası’nın bulunuşu da bir o kadar ilginç ve güzeldir. 1948 yılında liman inşaatıyla ilgili çalışmalar ortaya koyan mühendisler tarafından keşfedilmiştir. Damlataş Mağarası, etkileyici olmasının yanı sıra tam bir şifa kaynağıdır. Gündemden düşmeyen ve sık sık konuşulan konulardan biri olan “astım” hastalığına karşı çare niteliğinde bir yerdir. Damlataş Mağarası’nda uzunca bir süre kalan kişilerin şifa buldukları söylenmektedir.

Damlataş Mağarası

Hatta mağaranın girişinde “belirli bir süre kalmaları durumunda şifa bulacakları” dile getirilmektedir. Çok uygun bir miktar karşılığı giriş yapılmaktadır. Damlataş Mağarası Alanya ilçesine yaklaşık bir kilometre uzaklıktadır. 15 m derinliğe sahip olan mağaranın ortasına gelmek bile oldukça büyük zaman kaybının yaşanmasına sebep olmaktadır. Mağaranın tam ortasına gelinmesi için yaklaşık olarak 50 metre yürünmesi gerekmektedir.

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası’nın en güzel özelliği ise yaz-kış boyunca havasının değişmemesidir. Sıcaklık değerlerinin sürekli olarak aynı kalmasıdır. Bu mağara yerli ve yabancı turist için oldukça büyük bir avantajdır. Mağaranın astım hastalıklarını iyileştirmedeki rolü ise nem oranının fazla ve karbondioksit oranının yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Belirli bir zaman dilimi içerisinde bu mağarada bulunan astım hastaları olumlu sonuçlar almaktadır. Bu süre ise bir gün içerisinde 4 saat ve 21 gün boyunca rutine kavuşturulmuş süredir.

Damlataş Mağarası Antalya

Damlataş Mağarası’na duyulan ilginin artmasıyla birlikte yetkililer de gerekli çalışmaları yapmıştır. Mağaranın iç aydınlatılmasından tutulup, insanların gezmelerine olanak sağlayacak tüm detaylar harfiyen yerine getirilmiştir. Merdivenlerden derine inerken yaklaşık 35 cm bir boşluk oluşmaktadır. Bu yükseklikteki boşluktan içeri bakmak büyük bir meziyet ve cesaret gerektirmektedir. Öğrenciler başta olmak üzere birçok insan yaz kış, sıcak soğuk demeden soluğu Damlataş Mağarası’nda almakta ve bu eşsiz doğa olayına tanıklık etmektedir. Bizim de naçizane tatilcilere tavsiyemiz Alanya Tatili‘ne geldikleri zaman mutlaka bu mağaraya uğramaları olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Batık Şehir Kekova4

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir