fbpx

Şehri Antalya, Yaz Tatilinin Başkenti

Antalya, Dünya’nın en güzel sahil kentlerinden biri olarak literatüre geçmiş olmakla birlikte, neredeyse bütün ilçelerinin sahil şeridinde bulunması sebebiyle siyasi sınırları içerisinde; özellikle yaz aylarında milyonlarca insanı misafir etmektedir. Kent merkezi yerleşik nüfusu 2 milyona yaklaşan şehirde, 2 üniversite, 20 civarında hastane, çok sayıda ilk ve orta dereceli okulun yanı sıra, özel öğretim kurumları yer almaktadır.

Antalya, merkez itibariyle tipik bir büyük şehirdir. Ancak, elbette turistik bir sahil kenti olması sebebiyle diğer büyük şehirlerden farklı özelliklere de sahiptir. Kültür yatırımları bakımından diğer tüm büyük şehirlerimizden bir miktar fazla unsura sahip olan kent, merkezi itibariyle olmasa da, çevresi ve ilçeleri de dahil edildiğinde, şüphesiz Türkiye’nin en büyük turizm ilidir.

Antalya Adrasan Deniz

Antalya’ya ulaşım, son yıllarda revize edilen karayolları sayesinde karayoluyla oldukça kolay biçimde gerçekleşir. Özellikle kuzeyden Antalya yönüne gerçekleşecek seyahatlerinizde ulaşım sorunu yaşamazsınız. Kente demiryolu ile ulaşım mümkün olmayıp, Türkiye’nin en büyük havalimanlarından birisi Antalya’da yer almaktadır. İstanbul’dan Antalya’ya optimum karayolu mesafesi 670 Kilometre, Ankara’dan ise, 530 Kilometredir. Güvenli seyir şartları altında her iki yönden de kısa zaman içerisinde kente ulaşmak mümkündür. Ancak elbette en modern ve güvenilir ulaşım aracı olan hava yolunun tercih edilmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Havalimanından kentin merkezine, servis ve toplu taşım araçlarının yanında özel transfer hizmetleri ile de erişmek mümkündür.

Antalya kent merkezinde birkaç büyük zincir otel dışında pek fazla konaklama alanı bulunmamaktadır. Ancak, kentin batı ve doğusunda Türkiye’nin en kalabalık otel ağı bulunmaktadır. Lara mahallesinden itibaren, Alanya’nın bitimine kadar süren turistik tesisler zinciri o kadar kalabalıktır ki, Akdeniz sahilinde bir tesise ait olmayan plaj neredeyse yoktur. Batıda ise, Kemer gibi oldukça büyük bir ilçeye sahip olan Antalya, Kaş, Kalkan gibi tatil beldeleri ile de öne çıkan bir ilimizdir. Tabii Kalkan, siyasi sınır itibariyle bir kısmı Fethiye’de kalan bir bölge olsa da, il olarak Antalya’ya bağlıdır.

antalya

Antalya kent merkezi, geleneksel bir sahil büyük şehridir. Çok büyük bir yüz ölçümüne sahip değildir. Ancak yerleşim yapısı itibariyle sık nizam tercih edildiğinden kalabalık bir şehir olduğunu söylemek yanlış olmaz. Şehir, Akdeniz bölgesinin imkanları en geniş olan bölgesidir. Çevre illerin hemen her ihtiyacı Antalya üzerinden gerçekleşir. Ayrıca kent, bölgenin en büyük ticari limanına da sahiptir.

Antalya Altın Portakal Film Festivali

Meşhur, Altın Portakal Film Festivaline ev sahipliği yapan kentte yılın her ayında farklı bir kültürel aktivite yapılmaktadır. Geniş fuar alanlarına sahip şehirde, 2000’lerin başında inşa edilmiş olan ve bir kısmı Konyaaltı Plajı’nı da kapsayan Beach Parkelit bir çizgiye sahip olmakla birlikte, pek çok günü birlik turistik tesisi barındırır. Antalya’ya gelindiğinde burayı ziyaret etmek adettendir. Tabii tek önemli turistik alan burası değildir. Şehrin en otantik ortamı, Kaleiçi denilen ve eski limanı da çevreleyen bölgedir. Turistik alışverişin merkezi olan kale içi, Roma döneminden, Selçuklu ve Osmanlı’ya kadar her medeniyetten bir iz taşıyan tarihi dokusu ve muhteşem manzarasıyla kale içi elbette en önemli turistik mekandır.

Antalya’nın doğusuna doğru ilerledikçe, Işıklar ve Lara mevkiine ulaşılır. Sosyo ekonomik olarak biraz daha üst düzeyde sayılabilecek bölge, İstanbul’un Bağdat Caddesini andıran bir dokuya sahiptir. Şık mağazalar ve modern yapılarla donanmış bu bölge, kentin elit kısmı olarak tanımlanır. Şehrin girişi, ve kuzeyi olan bölgede ise, genellikle sanayi tesisleri ve diğer ticari alanlar yer alır. Sahil ile bu kesim arasında ise, yerleşim alanları yer almaktadır ki, esas nüfus ta burada bulunmaktadır.

Antalya’ tramvay hattı ve diğer toplu taşıma araçları sayesinde ulaşım problemi olmayan bir şehirdir. Şehrin her yerine kolayca erişebilir, çok yüksek olmayan maliyetlerle şehri gezebilirsiniz. Tabii bu noktada ne yenir, ne içilir sorusu da sorulacaktır, bu bağlamda söylenebilecek olan odur ki; Antalya’nın yeme içme imkanları İstanbul’u aratmaz. Hemen her yemek kültürüne ait restoranlar bulunmaktadır, bunun yanında çok büyük gece kulüpleri ve barlarda bulunmaktadır.

Antalya, bir Türk’ün görmeme ihtimali zayıf olan bir şehirdir. Nispeten makul konaklama maliyetleri ve zengin imkanlarıyla, gidilecek ilk 3 yer listesinde yer alması gereken bir merkezdir. Bu merkezde tatil yapmak için, arama araçlarını kullanarak size uygun tesisten rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir