Ambarlı Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Rize

Ambarlı Yaylası

0

Konu Başlıkları

Bildiğimiz gibi cennet ülkemizin her bir köşesi ayrı ayrı güzelliklere sahiptir. Yolunuz Karadeniz Bölgesine düştüyse zaten her metre karesinin koruma altına alınması gerektiğini mutlaka düşüneceksiniz. Tertemiz havası ile Karadeniz Bölgesi ülkemizin resmen akciğerleri görevini üstlenmiş durumdadır. Hele ki Karadeniz Bölgesi dendiği zaman yaylalarını es geçmek asla olmaz. İşte Ambarlı Yaylası da Karadeniz Bölgesinde kesinlikle gidilip görülmesi gereken yaylalarımızdandır.

Rize ilimizde bölge halkı tarafından genellikle yaz mevsiminin ortalarına doğru kullanılmaya başlayan Ambarlı Yaylası Gito (Kito) Yaylasının bir üst yaylası olarak konumlanmıştır. Yüksekliği 2453 m olan Ambarlı Yaylasının etrafında Balıklı Göl ve yine muazzam güzellikteki birkaç göl daha yer almaktadır.

Ambarlı Yaylası 2

Ambarlı Yaylasına Ulaşım

Yaylalarımız tertemiz havası ve bulundukları konum gereği muhteşem manzaraları ile kesinlikle gidip görülmeye değerdir.  Biz de Rize’ye vardığımızda Ambarlı Yaylasına çıkmak için birkaç yol olduğunu keşfettik.  İsterseniz Çamlıhemşin ilçesine varıp oradan 46 km, Hemşin ilçesinde 42 km, Çayeli güzergahını kullanarak da ortalama 57 km lik bir mesafeyi ilerleyerek Ambarlı Yaylasına ulaşabilirsiniz.  Bu takip edebileceğiniz güzergahları Çamlıhemşin – Zilkale meydan köy , Hemşin – Kantarlı ve Çayeli – Kaptanpaşa – Uzundere – Zargistal Yaylası olarak da sıralayabiliriz.

Günümüzde özel aracınızla ulaşabileceğiniz bu yaylaya ulaşmak için hala araçla ilerleyemeyeceğiniz  yürüyerek aşmanız gereken yollar da bulunmaktadır. Biz ekibimizle itiraf edersek Karadenizin tadını daha fazla çıkarabilmek için Çayeli ilçesinden geçerek 57 km lik bir yol katettik. Değdi mi derseniz?  Kesinlikle değdi deriz. Ayrıca tepelerdeki buzul göllerini hazır gelmişken göreyim derseniz yaklaşık 2,5 saat süren bir dik yokuşu yürüyerek tırmanmanız gerekecektir.  Dönüşünüz ise yine ortalama 2 saat kadar sürecektir. Göreceğiniz güzellikleri düşündüğümüzde biz kesinlikle bu yürüyüşü yapmanız gerektiğini düşünüyoruz.

Ambarlı Yaylası Hakkında Bilgiler

Doğu Karadeniz Bölgesi içindeki yaylalar, bölgenin en inanılmaz doğal güzellikleri arasındadır. Tatil yapmak için Karadeniz  Bölgesini tercih ediyorsanız; mutlaka yaylalara da gelip birkaç gün konaklamanız gerektiğini düşünüyoruz.  Karadeniz yaylaları denildiğinde ilk akla gelen yayla her ne kadar Ayder Yaylası olsa da diğer yaylalarımızda adeta saklı kalmış birer cennet köşesi olup görülmeye değerdir.

Ambarlı Yaylasına gelecek olursak, çok büyük yüz ölçümüne sahip bir yaylamış değildir. Ortalama yaylada 40- 45 hane yaşamaktadır. Bu 40 -45 kadar hane birbirine yakın konumlu bulunmakta ve aynı dönemlerde yaylaya çıkıp aynı dönemlerde geri dönmektedirler.  Bu Ambarlı Yaylamızın rakımı yakşaşık 2510 metredir. Yayla çoğunlukla Heçşin ilçesindeki yerli halk tarafından kullanılmakta olsa da Çamlıhemşin ilçesine bağlı olduğu görülmektedir. Yayla da henüz elektriklerin bulunmaması  geceleri dezavantajmış gibi görünse de geceleri yıldızları seyretmek daha büyük bir keyif vermektedir.

Biz özellikle hazır Ambarlı Yaylasına çıkmışken sizin mutlaka üç gölleri ve balıklı göl bölgesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Taraklı, Sandıklı ve Kuzu gölü adıyla bilinen bu üç göller tam bir doğa harikasıdır.

Ambarlı Yaylası Konaklama

Ambarlı yaylası yakınlarında konaklamak isterseniz. Gito da Koçira Pansiyonu kalmak için rahatlıkla önerebiliriz.  Son derece lezzetli kahvaltılık seçenekleri ve cana yakın çalışanları ile tam bir aile mekanı olarak hizmet vermektedir.  Kezdinizi evinizdeymiş gibi hissedeceğinizi düşünüyoruz.

Yine Ambarlı Yaylası civarında kalabileceğiniz Fora Pansiyon da sizin için oldukça güzel bir konaklama mekanı olacaktır. Pansiyon ücretsiz wifi, ücretsiz otopark ve yine oda fiyatına dahil kahvaltı hizmeti de sunmaktadır.  Güzel bir şekilde restorasyonu yapılan otel de temizlik sıkıntısı yaşamayacağınızı düşünüyoruz. Otel  ek olarak sauna hizmeti de sunmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
ordu-ulugol

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir