Palovit Şelalesi
 1. Anasayfa
 2. Rize

Palovit Şelalesi

0

Aklınıza Karadeniz’e gelmeyi koyduysanız ve Karadeniz’de nereleri görmeli diye bir liste yapacaksanız; öncelikle Karadeniz’in her cm karesi ayrı birer doğa harikası elbette ki ama listenin başında mutlaka Palovit Şelalesi olmasını öneririz.  Huzur dolu ve harika bir atmosferi olan bu şelaleden ayrılmak istemeyeceğinizi düşünüyoruz.

Palovit Şelalesine Ulaşım

Palovit Şelalesi’ne ulaşmak için öncelikle Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinden çıkan yolu kullanarak Çinçiva (Şenyuva) taş kemer köprüsüne ve oradan da Zil Kale’ye ulaşmanız gerekiyor. Vadiyi yüzyıllar boyunca kontrol eden ve geçen yıllarda da restore edilmiş olan tarihi kaleyi geçtikten sonra da parke taş döşenmiş güzergah, bir köprüden karşı yakaya geçerek çeşme başına kadar uzanıyor.  Çamlıhemşin ilçesinin Çat yolunun tam olarak 19. Kilometresinde kalan çeşmeden sola ayrılan ortalama 4 km lik yola girdiğinizde, bu yol sizi doğruca Palovit Şelalesi’ne götürüyor.

Palovit Şelalesi 4

Palovit Şelalesi Hakkında Bilgiler

Konum olarak Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın içinde yer alan Palovit Şelalesi,  Rize ilinin debisi en yüksek şelalesi olma özelliğindedir. Oldukça gür bir orman içinde yer alan bu Palovit Şelalesi ortalama 15 m yükseklikten gürül gürül çağıldayarak aşağı dere yatağına doğru dökülmektedir. Palovit Şelalesi, kayalık bir konumdaki yüksek bir noktadan seyredilebilmektedir.

Bu doğa harikası şelale son derece el değmemiş bir alanda bulunmaktadır.  Oldukça güçlü bir yatağı olan bu şelalenin bu güçlü yatağına karşın büyük bir gölete sahip olmaması da dikkat çekiyor.  İnanılmaz bir debiye sahip olan Palovit Deresi’nin suları önlenemez bir şiddette akıyor.  Meşe deresi ile de birleşerek daha da güçlü akan kar suları, Şenköy (Amukta) Köprüsü yakınlarında da Fırtına Deresi sularına katılarak akıyor.

Palovit Şelalesi 5

Ek alarak güvenliğiniz için belirtmek isteriz ki şelalede yüzmek isterseniz akıntının hızı oldukça kuvvetli yüzmek için hiç de uygun değil.

Palovit Şelalesi Konaklama

Palovit Şelalesi yakınlarında kamp kurmak isterseniz. Buraya çadırınızı ve sırt çantanızı da alıp rahatlıkla gelebilirsiniz. Çünkü Palovit Şelalesi yakınlarında bir kamp ve mesire alanı da bulunmaktadır.

Yolunuz doğu Karadeniz Bölgemiz’in bu güzel şehri olan Rize’ye düştüyse mutlaka yaylaları ve Palovit şelalesini görmek isteyeceksiniz. Dolayıı ile konaklayacağınız yerin de şelaleye yakın konumlu olmasında oldukça fayda var. İşte size bu amaçla sunabileceğimiz birkaç güzel konaklama mekanı:

Ayder Resort Hotel:  otel ücretsiz olarak otopark ve kablosuz internet hizmeti sunuyor. Oda servisi de mevcut. Üstelik belirtmek isteriz ki yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz hayvan dostlarınız varsa otele evcil hayvanlarınız da kabul ediliyor. Fiyatları oldukça uygun olan otel de aile odalarıda bulunmaktadır. Otelin en iyi özelliklerinden biri de sigara içilmemesi diyebiliriz.oldukça güzel bir hizmet sunan otel ve çalışanlarının yanı sıra; otel de gayet iyi bir konumda yer alıyor. Palovit şelalesine tam olarak 8,9 km mesafede bulunan Ayder Resort Hotel Çamlıhemşin ilçesinde yer  alıyor.

Palovit Şelalesi 6

Villa De Pelit: Palovit Şelale noktasına 9,4 km mesafede bulunan Viila De Pelit Otel Çamlıhemşin ilçesinde ve ziyaretçileri tarafından da oldukça beğeni toplayan bir otel olarak bilinmektedir. Otelde ücretsiz Wifi hizmeti bulunan otelde oda fiyatına kahvaltı da dahil edilmektedir.  Yaylaları ve Palovit şelalesini gezdikten sonra yorgunluğunuzu tamamıyla atabileceğiniz oldukça güzel bir otel. Villa De Pelit kahvaltısında sunduğu eşsiz lezzetleri, güler yüzlü ve samimi çalışanları, manzaralı odaları ve temizliği ile Çamlıhemşin ilçesindeki otelelrin içinde en çok tercik edilen otel olarak seçilmiş durumda. Fiyatları diğer otellere göre biraz daha pahalı diyebiliriz ama kesinlikle bunun hakkını veren bir otel.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Perşembe Yaylası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir