Ekranı Genişlet

Benzer Videolar

Ankara Gezilecek Yerler

12 Haziran 2020
İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İç Anadolu

Ankara Gezilecek Yerler

0

Ankara Gezilecek Yerleri, Tarihi ve Kültürel yapısı ile Türkiye’nin en çok ilgi gören şehirleri arasında yer almaktadır. Türkiye’nin başkenti olan Ankara, her yıl dünyanın pek çok yerinden binlerce turist için kapılarını aralamaktadır. Tarihin içerisinde önemli bir rolü olan bu şehir, Kurtuluş Savaşı yıllarında büyük başarılara imza atılmasını sağlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu bu şehirde, özellikle milli bayramlarda ziyaretçi yoğunluğu yaşanmaktadır.

Ankara Gezilecek Yerler

Ankara gezilecek yerler, pek çok şehire kıyasla daha az gibi görünse de, her yerin kendine has farklı bir özelliği olması dolayısıyla önemlidir. Tüm Ankara’yı gezmek isteyen bir ziyaretçinin, Ankara’da en az üç-dört gün harcaması gerekir. Özellikle tarihe meraklı bir ziyaretçi varsa, gittiği her yerde öğrenecek çok şeyi vardır.

Ankara Gezilecek Yerler: Anıtkabir
Ankara Gezilecek Yerler: Anıtkabir

Anıtkabir

Atamızın kabrine ev sahipliği yapan bu alan, her Türkün en az bir kez ziyaret etmesi gereken bir yerdir. Milli bayramlarda aynı anda binlerce kişiyi o büyük alanına sığdıran Anıtkabir’de, kutlamalar Ata’nın huzurunda yapılmaktadır. Anıtkabir yalnızca milli bayramlarda değil, yılın her gününde ziyaretçileri ile buluşur. Atamızın kabri, askerler ile korunmakta ve hiçbir zaman boş kalmamaktadır.

Anıtkabir’e gelen ziyaretçiler ilk olarak aslanlı yol ile karşılanmaktadır. Bu büyüleyici alana gelip, fotoğraf çektirmeyen çok az kişi bulunur. Anıtkabir etrafından çevreli ve asla kıpırdamayan askerler de, insanların fotoğraf çektirmek için dikkatini çekmektedir.

Ata’nın huzurunda bekleyen ve tehlikeli bir durum harici asla kıpırdamayan askerler, pek çok insanı şaşkına uğratır. Belirli saatlerde görev teslimi için ayaklanan ve belirli bir konvoy ile yer değiştiren askerlerin sergiledikleri manzara insanların tüylerini ürpertecektir. Bu saatlere denk gelmek önemlidir.

Anıtkabir insanın en çok gurur duyacağı yerler arasında yer almaktadır. Ayrıca kabrin etrafında pek çok müze bulunmakta, Atatürk’ün köpeği dondurulmuş bir şekilde bu alanda yer almaktadır. Gelen ziyaretçilerin en az 3-4 saatlerini alacak bu alan, Ankara’nın merkezidir ve şüphesiz en güzel yeridir.

Ankara Gezilecek Yerler 1
Ankara Gezilecek Yerler: Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

Ankara’ya gelen bir kişinin, mutlaka uğraması ve tarihi hakkında bilgi alması gereken bir diğer yer, Ankara Kalesi olarak değerlendirilir. Ne zaman ve kim tarafından yapıldığı belli olmayan bu alan, pek çok uygarlığa ait izler taşımaktadır. Kent manzarasının keyfini sürmek ve kent manzarasına karşı bir şeyler içmek isteyen kişilerin ziyaret etmek için tercih edebilecekleri en gözde alanlardan biridir. Askeri yapısı ile dikkat çeken bu yerde, günümüzde pek çok hediyelik eşya dükkanı, kafe ve manzarası tarih kokan sokaklar bulunmaktadır.

Ankara Gezilecek Yerler 2
Ankara Gezilecek Yerler: Anadolu Medeniyetler Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’nın en çok ilgi gören müzeleri arasında yer almaktadır. Ankara’da gezilecek müzeler arasında giden ziyaretçilerin pek çoğunun ilgisini çeken bu alan, Ankara’nın cazibe merkezlerinden biridir. Giden ziyaretçilerin eğlenceli bir gezi yapacaklarına emin olabilecekleri bu müzenin fiyatı, normal müzelere nazaran biraz daha fazladır. Fakat bu durum ziyaretçilerin müzeye girmeleri için bir engel değildir. Müze Ankara’ya ciddi bir turizm geliri sağlamaktadır.

Ankara Gezilecek Yerler 3
Ankara Gezilecek Yerler: Ankara Hamamönü

Hamamönü

Ankara’ya gelenlerin en az bir kez uğradıkları yerler arasında bulunan Hamamönü, Ankara’nın tarih kokan yerleri arasındadır. Sonradan geri kazandırılmış olan 250 yapıya ev sahipliği yapan bu alanın tarihi 19. yüzyıla dayanmaktadır. Bölgenin adının 2. Murat zamanında, onun kadı askeri Celalettin Karacabey tarafından yaptırılmış olan hamamdan almıştır.

Hamamönü Ankara’nın tarihi alanı olması dışında, bir eğlence mekanıdır da. Hafta sonu olduğunda, Ankara’da bulunan kişiler akın akın bu bölgeyi ziyarete gelmektedir. Özellikle pazar günleri bu bölge çok kalabalık olmaktadır. Küçük şehirlerden gelip de, pazar günü bu bölgeyi ziyaret edecek olan kişiler, kalabalık karşısında şaşkına uğrayabilir.

Pazar sabahları kahvaltı yapmak veya kahve içmek için, bölgede çok fazla insan olmaktadır. Bunun dışında özellikle cumartesi akşamları, insanın kafasını dağıtmak için uğrayabileceği en güzel mekanlardandır. Hafta için ise genel olarak tarihi geziler bu bölge için planlanır.

Hamamönü özellikle yaz aylarında çok fazla ilgi gören bir alandır. Bölgede yer alan Kabakçı Konağında bulunan açık hava sineması, özellikle gençler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Yaz aylarında, öğleden sonra, serinlik çıkar çıkmaz başlayan seyirler, gece yarılarına kadar devam etmektedir.

Eski bir Türk geleneği olan açık hava sineması, Ankara’da yerini hala korumakta ve özellikle yerel halk tarafından yoğun ilgi ile karşılanmaktadır. Ankara’da uzun bir tatil planlayanların, bir gecelerini açık hava sinemasına ayırmaları tavsiye edilmektedir. Zaten bir giden, eğer her şey müsaitse ve zamanları varsa, birkaç seans film izlemeden Kabakçı Konağından ayrılmayacaktır.

Ankara Gezilecek Yerler 4
Ankara Gezilecek Yerler: Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi Ankara’nın yine en çok ilgi gören müzeleri arasındadır. Özellikle Ankara’nın yerel halkı tarafından ilgi gören müze, pek çok turiste de kapılarını aralamaktadır. Atpazarı yakınlarında bulunan kişilerin keyifli zaman geçirmek amacıyla ziyaret edebilecekleri müze, başkentin sanayi temalı ilk ve tek müzesi olarak yerini almıştır.

Çeşitli koleksiyonları ile ziyaretçilerinin ilgisini çeken müze, Ankara’ya güzel turizm geliri getiren ikinci müzedir. Her kişiye hitap edebilecek bu müzenin dekoru, müze gezmekten sıkılan kişiler için bile muhteşem bir alternatiftir.

Vehbi Koç Dükkanı, İsmail Amca Atölyesi ve Model Makina Atölyesi müzenin en çok ilgi gören yerleridir. Gemi ve tren maketleri ve buharlı makinaların işleyişi ile ilgili müzeleri gezmekten keyif alanlar, giriş ücreti çok makul olan bu müzeyi gezerek keyifli bir gezi yapabilirler.

Ankara Gezilecek Yerler 5
Ankara Gezilecek Yerler: Kızılay Meydanı

Kızılay Meydanı

Kızılay Meydanı Ankara’ya hiç gitmemiş olan kişilerin dahi bildikleri ünlü meydanlar arasındadır. İstanbul’da İstiklal, Ankara’da Kızılay diye ilerleyen bir işleyiş bulunmaktadır. İstanbul ile ilgili detaylı bilgileri İstanbul Gezi Rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Alışveriş tutkunlarının en az iki saat çıkamayacakları bu alanda, her bütçeye hitap edecek mağazalar bulunmaktadır. Ankara’da aradığınız bir şeyi en kolay bulabileceğiniz yer Kızılay’dır. Zaten bir ürün eğer Kızılay’da yoksa, Ankara’da da yoktur.

Kızılay Meydanı yalnızca alışverişi ile değil, gece hayatı ile de bilinen bir yerdir. Sakarya caddesi gecenin hiç bitmediği ve hayatın hiç durmadığı yerler arasındadır. Özellikle hafta sonu gecelerinde, alan tıklım tıklım dolmaktadır. Karanfil Sokak gece hayatının yoğun olduğu bir diğer alandır. Karanfil Sokak’ta gündüzleri de insan trafiği ile karşılaşmak, Ankara’nın yerel halkını şaşırtacak bir durum değildir.

Yazın güneşin tepeden baktığı ve Ankara’nın resmen çöl sıcağına büründüğü günlerde dahi, Kızılay Meydanı’nın boş olduğu görülmemiştir. Farklı kafelere gitmek isteyen kişiler, Kızılay Meydanını tercih edebilir. Çeşitli dekorlara rastlamak, kaçınılmaz olacaktır. Kafede oturup kitap okumak ve akabinde şarap içmek isteyen kişilerin de, Kızılay Meydanında tercih edebilecekleri farklı yerler bulunmaktadır. Bunun dışında toplu taşımanın nabzının attığı bu meydan, aktarma yapacak kişilerin en rahat otobüs bulabilecekleri yerler arasındadır.

Kızılay Meydanındaki trafikten ve binalardan sıkılan kişiler, meydanın hemen yakınında bulunan Güven Park’ta soluk alabilirler. Ankara’nın güzide yerleri arasında bulunan bu park, insanın içine huzur dolduracak şekilde dekor edilmiştir.

Ankara Gezilecek Yerler 6
Ankara Gezilecek Yerler: Kuğulu Park

Tunalı Hilmi Caddesi/Kuğulu Park

Tunalı Hilmi Caddesi sosyalleşmek, gece hayatına dalmak ve günü dolu dolu bir şekilde geçirerek alışveriş yapmak isteyen kişilerin tercih edebileceği bu yer, Kızılay Meydanında yaşanan yoğunluğu yaşamamak için bu bölgeyi tercih edebilir. Özellikle hafta sonları bu yerin de çok kalabalık olduğu bir gerçektir. Ancak Kızılay Meydanının çok popüler olması ve dışarıdan gelenlerin dahi orayı tercih etmesi dolayısıyla, o kadar yoğunluk yaşanmayacağının altını çizmek de önemlidir.

Tunalı Hilmi Caddesi, adını TBMM’de üç dönem milletvekilliği yapmış olan Tunalı Hilmi Bey’den almıştır. Farklı şeyler yemek isteyen kişilerin de tercih edebilecekleri bu bölge, çeşitli eğlence mekanlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Tunalı Hilmi Caddesinin çok az ilerisinde yer alan Kuğulu Park ise, Tunalı Hilmi Caddesi’nde yorulmuş olan kişilerin tercih edebilecekleri mükemmel bir dinlenme mekanıdır. Çok şirin ve huzurlu olan bu parkın mükemmel bir manzarası bulunmaktadır.

Çay ve kahve içmek için içerisinde doğayla bitişik bir kafe bulunur. Fotoğraf çekmek ve fotoğraf çekilmek isteyen kişiler için mükemmel bir bölgedir. Üniversitelerin fotoğrafçılık kulüplerinin sık sık ziyaret ettikleri yerler arasında bulunur. Sokak lezzetleri ile buluşmak isteyenlerin gidebilecekleri bu alan, hafta sonları üniversite öğrencilerinin sık geldiği ziyaret mekanlarındandır.

Ankara Gezilecek Yerler 7
Ankara Gezilecek Yerler: Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi (Birinci Meclis)

Tarihin nabzının attığı yerler arasında bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi (Birinci Meclis) özellikle Ankara dışından gelenlerin sık ziyaret ettiği yerler arasındadır. Cumhuriyet’in ilk yıllarına dair ipuçları bulunan ve insanın tüylerini diken diken eden bu mekan, her Türkün en az bir kez ziyaret etmesi gereken bir yerdir. Tarihin tozlu rafları arasında dolaşmak isteyen ve o günleri derinden hissetmek isteyen kişiler, bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelidir.

Ankara Gezilecek Yerler 8
Ankara Gezilecek Yerler: Cumhuriyet Müzesi

Cumhuriyet Müzesi (İkinci Meclis)

Birinci Meclise yaklaşık bir iki dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Cumhuriyet Müzesi (İkinci Meclis) ilk üç cumhurbaşkanlık dönemi ile ilgili izler taşımaktadır. İnsanı yine tarihi bir yolculuğa çıkaracak olan bu bölge, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait yapılar bulundurur. İnsanın tüylerini ürpertecek bir güzelliği olan bu bölge, Cumhuriyet’in ilk yıllarına ışık tutacaktır. Bu müzede Ulus Gazetesi’nin ilk yayınları bulunmakta ve o dönemin şartları insana adeta hissettirilmektedir.

Ankara Gezilecek Yerler
Ankara Gezilecek Yerler: Harikalar Diyarı

Harikalar Diyarı Parkı

Harikalar Diyarı Parkı genel olarak çocuklu ailelerin çocukları için ziyaret ettikleri yerler arasındadır. Ancak gençlerin de pek ilgisini çekecek oyuncaklara ve masal karakterlerine yer verilen bu park, ellikle hafta sonları ziyaretçisiz kalmamaktadır. İnsanı çocukluğuna döndürecek güzelliklere sahip olan bu park, Mogan kıyısında olması dolayısıyla bir piknik mekanıdır.

Ayrıca parkın içerisinde yer alan go-kart ve kayak pisti, mini golf sahası, lunapark ve tiyatro salonları gibi yerler, insanların eğlenceli bir gezi düzenleyebilmeleri için planlanmıştır. Kış aylarında parktan ziyade bu yerler ilgi görmektedir. Ailelerin hem çocukları, hem de kendileri için oluşturabilecekleri tatil planının içerisinde Harikalar Diyarı Parkı mutlaka yer almalıdır.

Ankara Gezilecek Yerler 9
Ankara Gezilecek Yerler: Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği

Ankara’nın en nacize yerleri arasında yer alan Atatürk Orman Çiftliği içerisinde çeşitli müzeleri bulunduran Ankara’nın huzur mekanları arasındadır. Dinlenmek isteyen kişilerin tercih edebileceği güzel mekanlardan biri olan Atatürk Orman Çiftliği, haftanın yorgunluğunun en iyi atılacağı mekanlar arasındadır. Çiftlik piknik yapmaya uygundur, Atatürk’ün evinin replikası bulunmaktadır. Gazi orman çiftliği parkı, peyzaj alanları, çiftliğin ziyaret edilebilecek diğer yerlerindendir. Çiftlik genel itibariyle çok sakin ve çok huzurludur. Özellikle yetişkin kişilerin kendilerini dinleyebilecekleri yerler arasındadır.

Ankara Gezilecek Yerler 10
Ankara Yöresel Yemekleri: Ankara Tava

Ankara’nın Yöresel Yemekleri

Ankara gezisi planlayan kişilerin, en çok merak ettikleri konulardan biri de, Ankara’ya gittiklerinde ne yiyecekleridir. Herkes yeni gittiği bir yerde, damak zevki için uygunsa yörenin yemeklerinden tatmak istemektedir. Ankara İç Anadolu Bölgesi’ne ait yemeklerin en iyi şekilde yapıldığı bölgeler arasındadır. Ankara’nın yöresel yemekleri, İç Anadolu Bölgesi’nin pek çok ilinde tüketilebilir, ancak Ankara’da alınacak lezzet bir başka olacaktır.

Ankara Gezilecek Yerler 11
Ankara Yöresel Yemekler: Beypazarı Güveci

Beypazarı Güveci

Beypazarı Güveci, tarihi Osmanlı zamanına dayanan ve padişahlara özel hazırlanan yemekler arasında yer almaktadır. Neredeyse 500 yıllık bir geçmişi olan bu yemek, doğada kendi besinini kendisi bulabilen hayvanların eti ile hazırlanır. Pişirilmesi yaklaşık 5 saat alan bu yemek, özellikle kuzu eti ile pişirildiğinde yer yemez ağızda dağılacak ve muhteşem bir lezzet şölenine imza atacaktır.

Beypazarı güveci, Ankara’nın her lokantasında yenilebilecek bir yemek değildir. Hazırlanmasının çok özenli oluşu dolayısıyla, her aşçı kendine güvenerek bu yemeği pişirememektedir. Kıvam çok önemlidir ve doğru kıvamı oluşturmak zordur. Ankara’nın güzide lokantaları içerisinde yenilebilecek olan bu lezzet, tansiyon hastalarına tavsiye edilen bir yemek değildir. Sağlığı yerinde olan kişiler, bu yemeği tatmadan Ankara’dan ayrılmamalıdır.

Ankara Gezilecek Yerler 12
Ankara Yöresel Yemekler: Çubuk Turşusu

Çubuk Turşusu

Çubuk Turşusu, bilinen adıyla salatalık turşusudur. Türkiye’nin pek çok yerinde salatalık turşusu tüketilebilir ancak, çubuk turşusuna yalnızca Ankara’da rastlamak mümkündür. Normal turşuya oranla tadı daha değişiktir ve çok daha güzeldir. Yemeklerin yanında olmazsa olmaz olarak ikram edilen bu turşu, Ankara’nın köylerinde çok fazla satımı yapılan bir turşudur. Anadolu insanı ile tanışmak ve farklı yemekler yiyerek Ankara’dan ayrılmak isteyen kişiler, Ankara’nın köylerini ziyaret edebilir. Misafirperver insanı onları muhteşem karşılayacak ve yemeklerine hayran bırakacaktır.

Ankara Gezilecek Yerler 13
Ankara Yöresel Yemekler: İnceğiz Çorbası

İnceğiz Çorbası

İnceğiz Çorbası, Ankara’nın en doyurucu başlangıç yemeklerinden bir tanesidir. Kuzu eti, nohut ve buğday ile yapılan bu çorba, özellikle düğün yemeklerinde çok fazla tercih edilir. İç Anadolu Bölgesi’nin genelinde, hafif yemekler tüketilmemektedir. Dolayısıyla midesi hassas olan kişiler, kendi damak zevklerine uygun yemekler bulamayabilir. Üzerine kızgın tereyağı dökülerek muhteşem bir tat veren bu lezzet, evde de kolaylıkla yapılabilir.

Çok uğraştırıcı değildir ancak Ankara’da tadılan kıvamın bulunması biraz zordur. Elinin lezzetine güvenen kişiler bile, tam kıvamı tutturamayabilir. Dolayısıyla kuzu eti seven kişiler, herhangi bir diyet uygulamıyorlarsa bu lezzeti yerinde, yani Ankara’da tatmalıdır.

Ankara Gezilecek Yerler 14
Ankara Konaklama

Ankara’da Konaklama

Ankara’da konaklama, Ankara’ya gidecek kişilerin en çok düşündüğü konular arasındadır. Ankara genel itibariyle, ulaşımı kolay ve konaklaması rahat bir şehirdir. Hangi gün olursa olsun, çeşitli konaklama seçeneklerinin sunulacağına emin olunabilir.

Kişiler isterlerse otelde, isterlerse kiralık evlerde, isterlerse de pansiyonlarda konaklayabilir. Ankara’da son gün bile uygun konaklama seçenekleri sunulacaktır, dolayısıyla konaklama ile ilgili herhangi bir kaygı yaşamaya gerek yoktur. Ankara’nın her yerinde, ziyaretçilere uygun oteller ve pansiyonlar yer almaktadır.

Ankara Gezilecek Yerler 15
Ankara’da Ulaşım

Ankara’da Ulaşım

Ankara’da Ulaşım, pek çok şehire kıyasla çok çok daha rahattır. Günün her saatinde, kişi her istediği yere gidebilir. Ayrıca kişi nereye gitmek isterse istesin, Kızılay Meydanına ulaştıktan sonra rahatça gidebilmektedir. Kızılay Meydanında Ankara’nın her yeri için bir ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Ankara’nın köyleri de dahil olmak üzere, Kızılay Meydanı aktarması en mantıklısıdır.

Şehre biraz uzak kalan Anıtkabir’e gidecek olan kişiler, yine Kızılay’dan aktarma yapabilir. Bunun dışında pek çok yerden, pek çok yere rahat bir ulaşımın sağlandığının altını çizmek gerekir. Otobüs fiyatları diğer şehirlere kıyasla çok daha uygundur, dolayısıyla ulaşım için yüksek bir bütçe ayırmaya da gerek yoktur.

Taksi fiyatları kilometre başına daha az yazmaktadır, pek çok yere taksi ile de ulaşım sağlanabilir. Araba kiralamak da bütçesi büyük kişiler için iyi bir seçenektir. Bunun dışında özel araç ve özel şoför de kiralabilir, ilin her kesiminde çeşitli firmalar çeşitli transfer hizmetleri vermektedir.

[alert-note]Ankara Gezilecek Yerler başlıklı yazımız ilginizi çektiyse İstanbul Gezi Rehberi yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Bizi İnstagram üzerinden @yaz_tatilii adresinden takip edebileceğinizi unutmayınız.[/alert-note]

Yorum Yap