Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi
 1. Anasayfa
 2. Balıkesir

Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi

0

Konu Başlıkları

Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi Kurtuluş Savaşı’na ışık tutacak bir müzedir. İçerisinde o döneme ait bir çok kalıntı ve belge bulunmaktadır. Eğer siz de tarihle ilgiliyseniz ve Balıkesir’de gezilecek yerler hakkında araştırma yapıp plan program yapmaya çalışıyorsanız bu müzeye kesinlikle uğramalısınız. Milli mücadale ruhunu iliklerinize kadar yaşayacak ve tüyleriniz diken diken olacaktır.

Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi Tarihçesi

balıkesir kuva-yi milliye müzesi tarihçesi

Bina ilk olarak 1840 yılında inşa edilmiştir. Balıkesi Kuva-yi Milliye Müzesi olana dek belediye binası olarak kullanılmıştır. Fakat 1800 yıllar içerisinde çıkan bir yangında bina komple kül olmuş daha sonra tekrar inşa edilmiştir. Halit Paşa Konağı olarak adlandırılan ve Kurtuluş Savaşı’nda milletimizin geleceğini etkileyen önemli bir çok karar bu binada alınmıştır. 15 Mayıs 1919 ve 16 Mayıs 1919 İzmir’in işgali ve Balıkesir’de silahların toplanılması gibi önemli kararlar bu binada verilmiştir. Bu kararlar sonucunda ikinci kolordu komutanlığı binası olarak kullanım amacı değiştirilmiştir. 

Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi Hakkında Bilgi

kuva-yi milliye müzesi hakkında bilgi

1985 ve 1986 yıllarında bu bina için özel olarak müze olma kararı çıkarılmıştır. Bundan öncesinde ise normal bir şekilde uzun yıllar kapalı kalmıştır. Binanın kullanım hakkı Turizm ve Kültür Bakanlığı’na geçtiğinde hiç vakit kaybetmeden binanın müzeye çevirme çalışmaları başlatılmıştır. Daha sonra Balıkesir Valiliği ile karşılıklı anlaşma ve gerekli protokoller yerine getirildikten sonra bina tamamıyla müze amacına uygun şekilde restore edilmiştir.

1987 yılı itibari ile bütün alt yapı çalışmaları ve izinler tamamlanmış ve sonrasında ilk yapıldığı zamanın orjinalliği korunarak bütün inşa çalışmaları başlatılmıştır. Bugünkü hali ile 6 Eylül 1996 yılında insanlara ziyarete açılmıştır.

Toplamda 2 kattan oluşan binanın giriş katı 120 m2 lik bir alandadır. Zemin katta Kuva-yi Milliye kararlarını kabul eden 41 kahramanın isimleri, fotoğrafları, eşyaları ve bildirileri sergilenmektedir. Diğer 120 m2’lik alanda yani üst katta ise Balıkesir’e ait ve Kurtuluş Savaş Dönemi’nde bulunan tarihi kalıntılar sergilenmektedir.

Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi Ulaşım

Müze Balıkesir merkezinde Anafartalar Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Ulaşımı ise merkezde olması nedeniyle çok kolay bir şekilde sağlanmaktadır.

Müzeyi ziyaret ücretsiz olup, sabah 10 akşam 17:30 saatleri aralığında ziyarete açıktır. Pazartesi günleri ise resmi tatil nedeniyle kapalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir