Konya Selimiye Camii
 1. Anasayfa
 2. Konya

Konya Selimiye Camii

0

Konya Selimiye Camii; Camiler Allah’ın dünyada bilinen evidir. İçine girince insanın içerisine huzur dolar. Ayrıca Camiler oraya ibadet için giden insanların dışında bazen de evsizlerin evi, kimsesizlerin yurdu olur. Şimdi sizde Konya’da iseniz hatta Mevlana Türbesi yakınlarında iseniz hemen türbenin Batısında kalan Selimiye Camii’ni ziyaret edin.

Çünkü Selimiye Camii dönemin en güzel tarihi eserlerinden ve Konya’da gezilip görülecek yerler arasındadır. Ayrıca Konya’da yer alan diğer gezilip görülecek yerler ile ilgili bu linke tıklayarak ilgili makaleleri okuyabilirsiniz.

Camii Sultan 2. Selimin şehzade olduğu Osmanlı döneminde yapılmaya başlanmıştır. Mimarının ise rivayete göre Mimar Sinan olduğu söyleniyor ama net bir bilgi yok. Net olan bir bilgi var ise oda Selimiye Camii’nin İstanbul’da bulunan Fatih Camii’ne benzediğidir.

Selimiye Camii 6 sütunlu ve 7 kubbelidir. Bu nedenle de ihtişamlı bir görünüme sahiptir. Ayrıca Camide son cemaat yeri de bulunmaktadır. Toplamda 3 giriş kapısı olan caminin Ana giriş kapısı olarak kullanılan ortadaki kapısı mermerden yapılmıştır.

Caminin sağ tarafında bulunan giriş kapısının üzerinde camide bulunan mümin suda gibidir ve bundan zevk alır, sol taraftaki kapısında ise camide bulunan münafık kafeste bulunan kuş gibidir yazmaktadır. Yani anlamlarının bu olduğu söyleniyor.

Zaten kim rahatlamaz ki ezan sesini duyduğunda, kim sığınmaz ki Allah’a başı sıkıştığında. Ama tabi sol tarafta yazılan yazıyı da boşa atmamak gerek ki biliyorsunuz herkesi kendimiz gibi sanıyoruz ama insanların içini bizim için bilmek zor. O yüzden en iyisi her daim Allah’a sığınmak ve onun yolundan gitmektir ki bize doğru olanı gösterebilsin.

Konya Selimiye Camii Hakkında Kısa Bilgi

Selimiye Camii

Ayrıca Camideki sütunlarda beyaz ve kırmızı taşlar kullanılmıştır. Buradan da anlayabiliyoruz ki bayrağımızın renkleri caminin mimarisinde de kullanılmıştır. Zaten bastığımız bu topraklar bizlere her daim kırmızı beyazı hatırlatıyor.

Bu arada yeri gelmişken Mehmetçiklerimizi bizlere bu toprakları kazandırıp armağan eden ve güzel bir gelecek kurmamız için bize kumandanlık yapan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anıyoruz.

Hem hangimiz başımız sıkıştığında bugüne kadar Mevla’ya ellerimizi açmadık ki, türbelere gidip adakları adamadık ki, dilek ağacına renkli kurdele bağlamadık ki. İşte bunları yapıyorsak o zaman inancımız var demektir ve inancın bu dünyadaki en büyük temsili camilerimizdir.

Konya da Hz. Mevlana’nın şehrinde sizi kucaklayanlar dergâhında siz de Allah’ın evinde kucaklaşmak için Selimiye Camiini ziyaret etmelisiniz mutlaka.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
sultan-sazligi-nerededir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir