Bayburt Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Bayburt Gezilecek Yerler

0

Bayburt İli, Karadeniz Bölgesinin doğusunda, Doğu Karadeniz’de yer almaktadır. Doğal güzellikleri ile dikkatleri çekmektedir. Eski dönemler de birçok işgale ve savaşa sebep olmuştur.  

Milattan önce ki yıllarda Roma yönetimine geçen daha sonra Ermeniler, Araplar ve Bizanslardan Türklerin yönetimine geçmiştir. Ayrıca bu şehirden önemli ve değerli sanatçılarımız da çıkmıştır. Dede Korkut şehri olarak bilinen ve birçok kültürel mirasa sahip, Bayburt gezilecek yerler listesini düzenledik. 

Bayburt Gezilecek Yerler Listesi

 • Baksı Müzesi 
 • Kenan Yavuz Etnografya Müzesi 
 • Helva Köyü Buz Mağarası 
 • Çımağıl Mağarası 
 • Dede Korkut Kümbeti 
 • Aydıntepe Yeraltı Şehri 
 • Bayburt Kalesi 
 • Çoruh Nehri 
 • Bayburt Saat Kulesi 
 • Sırakayalar Şelalesi 
 • Kop Dağı Kayak Merkezi 
 • Demirözü Barajı 
 • Korgan Köprüsü 
 • Bayburt Ulu Cami 
 • Yakupabdal Tabiat Parkı 
 • Kaleardı Şehir Parkı 
 • Şehit Osman Türbeleri 
 • Kop Şehitlik Abidesi 
Baksı Müzesi Bayburt
Bayburt Gezilecek Yerler – Baksı Müzesi Bayburt

Baksı Müzesi 

Mimarisi ve iç mekan düzeni ile dikkatleri çeken Baksı müzesi, Çoruh Vadisini gören bir dağın köşesinde yer almaktadır. Yıllar içerisinde çeşitli ödüller almıştır. Almış olduğu ödüller ile ilgileri üzerine toplamıştır ve ziyaretçi sayısı artmıştır.   

Sergi salonlarında çeşitli sanatçıların eserleri, konuk evi, kütüphane, müze, atölyeler bulunmaktadır. Girişler ücretlidir, öğrencilerden daha düşük ücret alınır. Görülmeye değer güzellikte olan Bayburt gezilecek yerlerburayı gezerek başlayabilirsiniz. 

Baksı müzesine nasıl gidilir? 

BayburtBayraktar köyü yol güzergahındadır. Merkezden köye giden servislerle ya da özel araçlarla ulaşım sağlanabilir. 

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Nerede
Bayburt Gezilecek Yerler – Kenan Yavuz Etnografya Müzesi

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi 

Bayburt’un Beşpınar köyünde yer alır. 2013 yılında iş adamı Kenan Yavuz tarafından oluşturuldu. Açık alanlar da dahil 15 bin metrekare alan üzerine kuruldu. Anadolu’nun güzellikleri ve eski kültürler ile insanları buluşturmak amaçlanmıştır.  Avrupa müze ödüllerinde finalist olan müze olmuştur. İnsanları burası ile buluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Müze içerisinde eskiden kullanılan araç gereçler de bulunmaktadır. Butik oteli vardır, böylece konaklama imkanı da sunmaktadır. Bayburt gezilecek yerler listesinin başında yer alabilir. Turizm olarak önemli bir yere sahip olmuştur. Ziyaretçi sayısı oldukça fazladır. 

Kenan Yavuz Etnografya Müzesine nasıl gidilir? 

Bayburt’un Demirözü ilçesi Beşpınar köyündedir. İlçeye giderek köye giden servislere binebilirsiniz. Özel araçlar ile de tabelaları takip edilerek ulaşım sağlanır. 

Helva Köyü Buz Mağarası Bayburt
Bayburt Gezilecek Yerler – Helva Köyü Buz Mağarası Bayburt

Helva Köyü Buz Mağarası 

Bayburt gezilecek yerler listesinde bulunan doğal güzelliklerden birisidir. Bayburt merkeze 33 kilometre uzaklıktadır. Ancak mağaraya gitmek biraz zorludur. Bir dağa çıkmanız gerekiyor, zor olsa da bu doğal oluşumları görmeye değerdir. 

Mağaranın içerisinde buzlar, sarkıtlar ve dikitler vardır. Farklı buz şekillerinin bulunması dikkatleri çekmektedir. Bayburt’un en güzel mağara oluşumları arasındadır. Mağara Helva köyünde bulunmaktadır. Soğuk bir ortam olduğundan dolayı bazen soğuk hava deposu görevi görmektedir. 

Helva köyü buz mağarasına nasıl ulaşım sağlanır? 

Helva köyüne toplu taşıma ya da özel araçla giderek dağ yolunu tırmanarak ulaşım sağlanmaktadır. 

Çımağıl Mağarası Bayburt
Bayburt Gezilecek Yerler – Çımağıl Mağarası Bayburt

Çımağıl Mağarası 

Çımağıl mağarası, Bayburt merkezden 35 kilometre uzaklıkta, Çımağıl köyü sınırlarındadır. Doğal güzelliklerin ve oluşumların mağara birikimi halindedir. Su birikintisi, mağara incileri, mağara çiçekleri, desenli farklı duvarları, sarkıt ve dikitleri ile ziyaret etmeye değer bir yerdir. Hem Bayburt halkı hem de gelen turistlerin ziyaret ettiği önemli bir turizm yeridir. Diğer mağaralarla arasında farklılıklar vardır. En güzel mağaralardan birisidir. Bayburt gezilecek yerler listesinde mutlaka gezip görülmesi gereken bir değerdir. Görüntüsünü ve şeklini korumaya ilk hali gibi devam etmektedir. Özellikle traverten basamak şekilleri bu farklı atmosferi görmeye değer kılıyor. 

Çımağıl Mağarasına Nasıl Gidilir? 

Erzurum karayolu üzerindedir. Merkezden bu yol güzergahından geçen toplu taşıma ile ya da mağaranın önüne kadar gidebileceğiniz özel araçlarınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Dede Korkut Kümbeti Bayburt
Bayburt Gezilecek Yerler – Dede Korkut Kümbeti Bayburt

Dede Korkut Kümbeti 

Bayburt ili, Türklerin Anadolu’da ki en eski yaşam alanlarından birisi olmaktadır. Burada birçok önemli isim de yetişmiştir. Dede Korkut da bu önemli isimlerden birisidir. Dede Korkut hikayeleri günümüzde de hala değerini korumaktadır.  Dede Korkut’un mezarı Bayburt’ta Masat köyünde bulunmaktadır. UNESCO Dünya Somut olmayan kültür mirası temsili listesindedir. UNESCO listesinde yer alan türbeye ilginin oldukça fazla olduğu görülmektedir.  

Dede Korkut Kümbeti’ne nasıl gidilir? 

Toplu taşıma ve özel araçlar ile ulaşım sağlanmaktadır. Kent merkezinden köy minibüsleri ile ya da Erzurum-Bayburt yolunu takip ederek gidebilirsiniz. 

Aydıntepe Yeraltı Şehri Bayburt
Bayburt Gezilecek Yerler – Aydıntepe Yeraltı Şehri Bayburt

Aydıntepe Yeraltı Şehri 

Aydıntepe yeraltı şehri, Bayburt’un Aydıntepe ilçesinde yer almaktadır. Yerin altında tüf içinde 2-2,5 metre derinliğindedir. Geçmişinin 3 bin yıla dayandığı düşünülmektedir. Yapılan çalışmalarda, araştırmalarda Hristiyanlığın ilk dönemlerinde Romalılar tarafından kovulan ve Romalıların zulmünden kurtulmak için sığınak olarak kullanıldığını ortaya çıkarmıştır. Gizemli yeraltı şehri ziyaretçilerini etkisinde bırakmaktadır. 

Ana kayalara oyulan tonozlu odalar, galeriler ve odaların açıldığı daha geniş alanlar bulunmaktadır. İçerisinde büyük silindir şeklinde herhangi kötü bir durum için kullanılacak korunma mekanizması oluşturulmuştur. Nevşehir’de ki yeraltı şehrine benzerdir. Kültürel bir miras olan bu yer Bayburt gezilecek yerler listesinde önemli bir değere sahiptir.  

Aydıntepe Yeraltı şehrine nasıl gidilir? 

Aydıntepe’ ye giden minibüslerle veya özel araçlarla ulaşım sağlanır.  

Kale Bayburt
Kale Bayburt

Bayburt Kalesi 

Kop dağları ve Zigana dağlarından geçilerek gidilir. Kim tarafından yapıldığı bilinmez. Roma, Ermeni, Bizans, Arap hakimiyetlerinden geçen Bayburt Kalesi, Romalılar tarafından onarım görmüştür. Karadeniz’i Basra Körfezine bağlayan ticaret yolundadır. Eski zamanlar da her seyyahın uğradığı kale şimdi de tüm ihtişamıyla varlığını sürdürüyor. Bayburt Kalesi, Saat kulesi, Çoruh nehri güzel bir manzarayı oluşturuyor. 

Kale içerisinde kilise kalıntıları ve yağlı görünümlü bir mağara vardır. Buradan Bayburt’u kuş bakışı olarak izleyebilirsiniz. Bu zamanlara kadar güzelliğini ve bütünlüğünü koruyan bu kale Bayburt gezilecek tarihi yerler içerisinde önemli bir yere sahiptir.  

Bayburt Kalesine nasıl gidilir? 

Ulaşımı, yürüyüş yapmayı sevenler için yürüyerek, ya da şehir içi dolmuşlar ile özel araçlarla sağlanabilir.  

Çoruh Nehri Bayburt
Bayburt Gezilecek Yerler – Çoruh Nehri Bayburt

Çoruh Nehri 

Çoruh nehrinin kaynağı, Mescit dağından gelmektedir. Nehir dar ve derindir. Dünyanın en hızlı, hırçın akan nehirlerinden birisidir. İlkbahar aylarında nehir daha da yükselir yaz aylarında ise azalır. Bayburt’un tam ortasından, içinden geçmektedir. Turizm açısından da önemlidir. Su sporları da yapılabilir. Kano, rafting gibi. Nehrin iki tarafında da nehir kenarında piknik alanları, kafe ve park gibi birçok mekan vardır. Bayburt’u ziyarete gelen neredeyse her insanın uğrak noktası olmuştur. 

Çoruh nehrini, çevre güzelliği ve doğal güzelliği ile Avrupa Venedik’e benzetenler olmuştur. Bu güzel yeri Bayburt gezilecek yerler de ilk sıralarda ziyaret edebilirsiniz. 

Saat Kulesi Bayburt
Bayburt Gezilecek Yerler – Saat Kulesi Bayburt

Bayburt Saat Kulesi 

Bayburt saat kulesi, Bayburt il merkezinde yer almaktadır. 1924’de Milli Mücadele esnasında farklı bölgelerde savaşan Bayburtluların olduğu yerde gördükleri saatlerden esinlenerek yapılmıştır. 21 metre uzunluğunda bir kuledir. Dairesel bir şekilde yükselen kulenin sekizgen şeklinde bir gövdesi vardır. Üst kısmı yani köşkü ise kare şeklindedir. Mimarisi ile Çorum’da ki saat kulesine benzer. Kuleye dört adet saat takılmıştır. Makinaları Almanya’dan getirtilmiştir. Kuleye 41 basamaklı merdivenle çıkılmaktadır. 

Baybur Saat Kulesi’ne Nasıl Gidilir? 

Bayburt merkezde Şeyh Hayran, Unutulmaz caddesindedir. Yürüyerek ya da şehir içi ulaşım araçları ile gidilebilir.

Bayburt Sırakayalar Şelalesi
Sırakayalar Şelalesi

Sırakayalar Şelalesi 

Sırakayalar Şelalesi, Bayburt’un Sırakayalar köyünde yer almaktadır. Biri köy girişinde biri de köy içinde olmak üzere iki şelale vardır. Şelale Kopuz deresinden dökülen sular ile oluşmuştur. Görsel güzelliğiyle beğeni toplayan bir doğa harikasıdır. Yazın mesire alanı olarak değerlendirilmiştir. Sıcak havalar da temiz hava almak için gidip piknik yapılabilir. Yeşilin çeşitli tonlarını görebilirsiniz. Kışın şelale donabilir ve buz haliyle de çok güzel görünmektedir. Bu görsel şölen Bayburt gezilecek doğal yerler listesinin başlarında yer almaktadır. 

Sırakayalar Şelalesi’ne Nasıl Gidilir? 

Sırakayalar köyüne giden dolmuşlarla ya da özel araçlarla Bayburt-Erzurum karayolu üzerinden sağlanır. 

Kop Dağı Kayak Merkezi Bayburt
Bayburt Gezilecek Yerler – Kop Dağı Kayak Merkezi Bayburt

Kop Dağı Kayak Merkezi 

Kop dağında bulunan kayak merkezi, özellikle kış aylarında önemli bir yere sahiptir. Altı ay boyunca kar kaplıdır. Bursa- Uludağ gibi kayak merkezleri arasındadır. Kış sporları da yapılabilmektedir. Kar sörfü, teleferik, etaplar sayesinde kayak yapabilir, güzel vakit geçirebilirsiniz. Çevresinde ki tesis, dağ evi ve oteller de konaklama imkanı da bulunmaktadır. 

Kop Dağı Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir? 

Bayburt merkeze 39 kilometre uzaklıktadır. Otobüsler ile ya da özel araçlar ile gidebilirsiniz. 

Demirözü Barajı Bayburt
Bayburt Gezilecek Yerler – Demirözü Barajı Bayburt

Demirözü Barajı 

Demirözü Barajı, Bayburt’un Demirözü ilçesinde, Lori Çayı üzerinde bulunmaktadır. Baraj da iki adet tekne ile tekne turu düzenlenmektedir. Baraj sulama amaçlı yapılmış, daha sonra turizm amaçlı kullanılmıştır. Çevresinde piknik alanı ve restoranlar vardır. Olta ile balık tutabilir, piknik yapabilir ve aynı zaman da bu alanda konaklama yapabilirsiniz. Restoranların çevresinde yer alan piknik alanlarında mangal barbekülerinden, çocuk oyun parkına kadar pek çok alternatifi vardır.  

Kiralık evler ya da çadırlar ile de bu imkanı sunmaktadır. Çadır kampı yapmak isteyenler içinalanlar oluşturulmuştur ve burada gidip kamp yapılabilir. Balıkçılıkta, konaklama da ve doğal turizm açısından da önemli olan bu yeri gezip görmeniz ve imkanınız varsa konaklama yaparak burada güzel vakit geçirebilmeniz mümkündür. 

Demirözü Barajı’na Nasıl Gidilir? 

Demirözü ilçesine merkezden giden toplu taşıma araçları ile, ya da özel araçlarla buraya ulaşım sağlanmaktadır. 

Korgan Köprüsü Bayburt
Bayburt Gezilecek Yerler – Korgan Köprüsü Bayburt

Korgan Köprüsü

Korgan Köprüsü, merkeze bağlı Akşar Beldesinde yer almaktadır. Çoruh nehri üzerine kuruludur. İpek yolu üzerinde bulunmaktadır. Tarihi açıdan önemli bu köprü, Bayburt gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır. Selçuklu dönemine ait bir köprüdür. 13. Yüzyıl ve 14. Yüzyıl arasında yapıldığı bilinmektedir. Meliğin Köprüsü olarak da bilinir. Bir zamanlar nice kervanlara ve seyyahlara geçit vermiştir. Kültür turizmi açısından önemli bir değerdir. Köprü uzunluğu yaklaşık 43 metre kadardır. Eni ise, 4 metre genişliğindedir. Köprü, kesme taştan yapılmış iki gözlü, sivri kemerli bir köprüdür. 

Korgan Köprüsü’ne Nasıl Gidilir? 

Erzurum yolunu takip ederek Akşar Belediyesi tabelasından 15 kilometre sonra köprüye özel araçla gidilebilir ya da il merkezinden kalkan belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanır. 

 

Ulu Camii Bayburt
Bayburt Gezilecek Yerler – Ulu Camii Bayburt

Bayburt Ulu Cami 

Ulu Cami, Bayburt şehir merkezinde bulunan tarihi yapılardan birisidir. Önemli değere sahip bir ibadet yeridir. Anadolu Selçuklu Sultanlarından İkinci Gıyaseddin Mesud zamanlarında yapılmış. Eski dönemlerde birçok onarım çalışması yapılmıştır. 1967 yılında kendine özgü planın değiştirilmeden bir restorasyon çalışmasına alınıp günümüzde ki halini almıştır. Fakat alt kısmı sekizgen şekilde olan caminin en orijinal olan kısmı minaresidir. 

Bayburt Ulu Cami’ye Nasıl Gidilir? 

Cami, Bayburt merkez de olduğu için merkeze giderek, yürüyerek ulaşımı sağlanabilir. 

Bayburt Yakupabdal Tabiat Parkı 
Bayburt Gezilecek Yerler – Yakupabdal Tabiat Parkı

Yakupabdal Tabiat Parkı 

Yakupabdal tabiat parkı, Bayburt’un Demirözü ilçesinde yer alır. Merkeze yaklaşık 50 kilometre uzaklığındadır. Orman ve Su işleri Bakanlığına ait, yeşilin içinden bir alandır. Gidenler tarafından, Abant’a benzetilmektedir. Buraya gelip doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Spor ve oyun sahaları vardır. Aynı zamanda sevdikleriniz ile gelip piknik de yapabilirsiniz. Dağ bisikletçiliği ve fotoğrafçılık için de gidilebilir. Çocuklu ailelerin de tercih edebileceği sessiz, sakin ve doğayla iç içe bu güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Bitki çeşitliliği de bulunur. Yapım çalışmaları hala devam etmekte olan alanın doğa turizmi açısından yeni gözdesi olacağı düşünülmektedir. Girişleri için araç başı ücret alınmaktadır. 

Yakupabdal Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir? 

Bayburt merkezden, Demirözü ilçesine giden dolmuşlarla ya da özel araçlarınız ile rahatça gidebilirsiniz. 

Kaleardı Şehir Parkı Bayburt
Bayburt Gezilecek Yerler – Kaleardı Şehir Parkı Bayburt

Kaleardı Şehir Parkı 

Bayburt’taÇoruh nehri kıyısında, 50 bin metrekarelik bir alana kurulu olan parktır. Seyir terası, Kafeterya ve düğün salonu da bu alan içerisinde yer almaktadır.   Piknik alanı için hazırlanmış oturma yerleri, otopark, halı saha, oyun parkı, yapay dere, köprüler vardır, gidilmesi gereken güzel bir yerdir. Merkez de bulunması sebebiyle daha çok tercih edilmektedir. Bu şehir parkında çeşitli aktiviteler yaparak zaman geçirebilmek mümkündür. Spor alanları da bulunmaktadır. Yürüyüş parkurun da yürüyüş yapabilirsiniz. Çocuklu ailelerinde tercih edip piknik yapabileceği ve güzel zaman geçireceği alanlardan birisidir. 

Kaleardı Şehir Parkı’na Nasıl Gidilir? 

Ulaşımı, belediye otobüsleri ile ve özel araçlarla sağlanmaktadır. Bayburt merkez de bulunmaktadır. 

Bayburt Şehit Osman Türbeleri 
Bayburt Gezilecek Yerler – Şehit Osman Türbeleri

Şehit Osman Türbeleri 

Şehit Osman Türbeleri, Bayburt merkez de Tuzcuzade mahallesinde yer almaktadır. Şehre hakim bir noktada Şehit Osman tepesinde yer almaktadır. Türbelerin Saltuk Oğullarına ait olduğuna dair görüşler vardır. Bu durum da türbeler Saltuk kumandanlarından biri olan Mengüç Gazi’nin kardeşi Osman ve Ümmühan hatuna aittir. Türbeler üzerinde ki yazılar siliktir net biçimde okunamaz. Şehrin batısında ki tepeye de adını vermiştir. Güzel bir taş işlemesine sahip iki türbeyi ziyaret edebilirsiniz.  

Şehit Osman Türbeleri’ne Nasıl Gidilir? 

Yürüyerek, Toplu taşıma araçları ve özel araçlar ile kolayca ulaşım sağlanabilir. Tuzcuzade mahallesi, Firdevs sokak, Bayburt-Merkez de yer alır. 

Kop Şehitlik Abidesi Bayburt
Bayburt Gezilecek Yerler – Kop Şehitlik Abidesi Bayburt

Kop Şehitlik Abidesi 

Bayburt, Kop dağında yer almaktadır. İl merkezine yakın olduğu için, halkın ve gelen turistlerin gezip görmek istediği bir yer konumundadır. Erzurum karayolunun 40. Kilometresinde yer almaktadır. Kop savunması adı verilen ve birinci Dünya Savaşı sırasında Kafkasya cephesinde Osmanlı devleti ve Ruslar arasında geçen direnişin olduğu yerdedir. 1916 yılında Rus kuvvetlerine karşı direnen ve şehit olan askerlerimiz anısına yapılmıştır. 1960’lı yıllar da yapılmıştır. Bayburt’u işgallerden kurtaran, burada can veren şehitlerimiz anılmaktadır. Şehitliğe, Bayburt ve Kop savunması hakkında kitabe oluşturulup, dikilmiştir. Gezilmesi gereken önemli yerlerden bir tanesidir. 

Kop Şehitlik Abidesi’ne Nasıl Gidilir? 

Bayburt-Erzurum yolunu takip ederek anayol üzerinden Kop Şehitliğine ulaşım sağlanmaktadır. 

Bayburt Mutfağı  

Her yörenin kendine özgü lezzetleri olduğu gibi, Bayburt Mutfağının da eşsiz lezzetleri vardır. Belirli mekanlara giderek bu lezzetlerin tadına bakma imkanınız var ise mutlaka denemelisiniz. Bayburt İlinin, oldukça farklı ve kendine has yiyeceklerini şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • Kesme Çorbası 
 • Galaçoş  
 • Herse  
 • Ziron 
 • Tatlı Çorba  
 • Kara Pancar Yemeği
 • Ekşi Lahana 
 • Bayburt Tava  
 • İçli Kete 
 • Süt böreği 
 • Tel Helva 

Bayburt’ ta Yapılacak Aktiviteler 

 • Sırakayalar Şelalesine gidip piknik yapmak. 
 • Demirözü barajında tekne turuna katılmak. 
 • Bayburt kalesinden Bayburt’u ve Çoruh nehrini izlemek.  
 • Çoruh nehri çevresinde ki mekanlardan birinde oturup manzara eşliğinde çay içmek ya da yöresel lezzetlerin tadına bakmak. 
 • Kaleardı şehir parkında yürüyüş yapmak.  
 • Saat kulesi çevresinde ki mağazaları gezerek, hediyelik eşyalar almak.  
 • Bayburt Alışveriş merkezini gezmek. 
 • Yakupabdal tabiat parkına gitmek ve doğal bir ortamda piknik, yürüyüş yapmak. 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir