Bayburt Ulu Cami
 1. Anasayfa
 2. Bayburt

Bayburt Ulu Cami

0

Bayburt Ulu Cami Selçuklu zamanından kalma il merkezinde yer alan ve birçok ziyaretçinin ilgi odağı olan bir mekandır. Özellikle yabancı turistlerin ziyaretine uğrayan muhteşem yapının zaman zaman restorasyon çalışmalarının yapıldığı biliniyor. Selçuklular zamanından kalma olan zamanın sultanı 2. Gıyasettin Mesut döneminde yaptırılmıştır.

Yaklaşık imali 10 yıl süren Bayburt Ulu Cami kare üzerine yapılmış silindir şeklinde bulunmaktadır. Minare kısmında yer alan süslemeler ve nakkaş ustalığı günümüzde bile hayranlık uyandıracak bir şekilde sergilenmektedir. Tarihi Caminin yapımında Selçuklunun geleneksel mimarisi bulunurken, üzerinde yer alan motifler sizleri çok etkileyecektir. 1282 yılında yapılan işlemelerin hala sağlam bir şekilde yer aldığı yapı içindeki kitabeler sizi etkileyecektir.

Bayburt Ulu Cami 2

Kesinlikle gezintiler esnasında ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunması gereken tarihi yapının Selçuklu işlemelerini en büyük örneklerinden birisidir. İç kısmında yer alan mihrap, taş payeler ile düzenlenmiş sivri kemerler görülmeye değerdir. Muhteşem yapıda bulunan mihrap kısmında yer alan kare şeklindeki yapı silindir uzantılar ile mimari görüntüsünü sergilemektedir.

Bayburt Ulu Cami Nerede?

Şehrin betonarmeleri arasında yer alan muhteşem yapı, merkezde bulunan Camikebir Mahallesi içinde yer almaktadır. 1967 yılında tekrardan bakıma alınan muhteşem tarihi yapı içinde yer alan motifler sizi etkileyecektir.

Bayburt Ulu Camii’ne Nasıl Gidilir?

Bayburt il merkezinde yer alan tarihi yapıya gidişler için araç kullanmanıza gerek yok. Merkez içindeki mahallede bulunan camiye gidişleriniz yürüme ile 2 veya 3 dakikalık süre alacaktır. Etrafında bulunan ve halkın yoğunlukla yer aldığı Bedestan çarşısını da gezebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Korgan Yaylası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir