Kop Şehitliği
 1. Anasayfa
 2. Bayburt

Kop Şehitliği

0

Bayburt Kop Şehitliği 1963 yılında il merkezi sınırlarında Çoruh Havzası üzerindedir. Yöre halkı tarafından olsun, yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından olsun ziyaretler yönünden en çok uğrak bölgelerden birisidir. Kop Şehitliği 1916 yılında Ruslar tarafından yapılan saldırılar karşısında şehri müdafaa eden ve direnen şehitler anısına hazırlanmış özel bir yerdir.

Osmanlı Devleti ile Ruslar arasında 1. Dünya Savaşı sırasında Kafkasya cephesinde yaşanan çetin savaşlarda bölge halkının yaptığı direnişe Kop Savunması adı verilmiştir. Buradan esinlenerek yapılan şehitliğe Kop Şehitliği adı verilmiştir. Ayrıca 2010 yılında Bayburt valisi Kerem Al tarafından yazısı hazırlanarak şehitliğe Bayburt ve Kop savunması isimli kitabe dikilmiştir. Özel bir anıt bulunan şehitlik içinde 13 metre yüksekliğinde siyah, beyaz ve sarı taşlar ile süslenmiş küp şeklindeki anıt en çok dikkat çekenler arasındadır.

Kop Şehitliği 2

Bir milletin direnişini anlatarak tasvirlenen anıt Erzurum, Rize ve Bayburt illerinin kuşatılması esnasında verilen milli mücadeleyi anlatan büyük bir yapıdır. Şehitlerimizin direnirken düşmana karşı verdiği ders 1916 yılında başlayıp 1919 yılına kadar bölge halkı tarafından devam ettirilmiştir. Savaşta üstün mücadele örneği gösteren 5. Kolordu Komutanı Fevzi Çakmak Paşa ile 5. Ordu Komutanı Vehip Paşa’nın kahramanlıkları günümüzde bile halen yöre halkından anlatılmaktadır.

Kop Şehitliği Nerededir?

Milli mücadele esnasında düşmana verilen en büyük tokat ve ders sonrası şehitlerimiz için yapılan özel anıt ve kitabe bulunan şehitlik Bayburt il merkezine yaklaşık 40 km. uzaklıktadır. Asfalt yol üzerinde bulunan yerde birçok yerli ve yabancı turistlere rastlayabilirsiniz.

Kop Şehitliğine Nasıl Gidilir?

İl merkezine araç ile yaklaşık 15 dakikalık mesafede bulunan şehitlik Bayburt-Erzurum kara yolu üzerinde yer almaktadır. İl merkezinden Erzurum yolu istikametiniz ile anayol üzerinde yer alan şehitliğe rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir