Gölköy Kalesi
 1. Anasayfa
 2. Ordu

Gölköy Kalesi

0

Gölköy Kalesi Unesco tarafından Antik Eserler listesinde yerini alan ve Ordu ilinin turistik gezilerinde önemli bir yere sahip bir tarihi yapıdır. Doğal yeşillikler arasında yer alan ve muhteşem bir tarihi görüntüye sahip olan Gölköy Kalesi özellikle yaz aylarında ziyaretçi sayısında artışları ile bilinmektedir. Bölgenin coğrafi yapısından dolayı çoğunlukla ziyaretler yaz ayında yapılmaktadır. Yolların ulaşımı her mevsim açık olarak bilinir.

Kalenin tarihi ise M.Ö. 4. Yy. dönemlerinde Pers Kralı Dara tarafından inşa edildiği, ilerleyen dönem içinde ise Şehit Tayfun Paşa komutasında gözetleme ve savunma amaçlı olarak kullanıldığı dönemlere kadar uzanmaktadır. Kale büyük ve görkemli bir kayanın üzerine inşa edilmiş olarak halen tarihi özelliğini korumaktadır. Kalenin girişi tek bir bölümden yapılacak şekilde tasarlanmıştır.

Gölköy Kalesi 2

Çoğunlukla sivil mimari özelliklerin yer aldığı muhteşem yapıda en dikkat çekicilik ise doğayla bütünleşmiş bir şekilde görüntü vermesidir. Devrin en önemli savunma ve ticaret merkezi olarak bilinen yerin yaklaşık 18. Yüzyıl döneminde önemini yavaş yavaş yitirdiği gerçeğidir.

Gölköy Kalesi Nerededir?

İşgaller döneminde Ordu’nun tek savunma hattı olarak kalan ve işgal edilemeyen yeri olarak bilinen tarihi kale Ordu İlinin Gölköy ilçesine yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır.

Gölköy Kalesine Nasıl Gidilir?

Ordu il merkezinden ilçeye ve hatta ilçenin turistik bakımından önemli olan kalesine direk olarak minibüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak özel araçları ile gitmek isteyenler ise il merkezinden Ulubey istikametine ( Sivas yolu üzerinde) giriş yaparak yaklaşık bir buçuk saatlik bir sürüş ile ulaşım sağlayabilirler. İlçe merkezinden ise 4 kilometre uzaklıkta olan tarihi yapının yolları asfalt olarak hazırlanmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
bayburt-kop-sehitligi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir