Bolaman Kalesi
 1. Anasayfa
 2. Ordu

Bolaman Kalesi

0

Bolaman Kalesi deniz kenarında tarihi duruşu ile ziyaretçilerini karşılayan muazzam kale Ordu ilinde bulunmaktadır. Eski zamanlarda gözetleme kulesi olarak kullanılan tarihi yapının Trabzon Pontus Rum İmparatorluğu zamanında yapıldığı bilinen kulenin üzerine ilerleyen dönem içinde büyük bir konak inşa edilmiştir.

Yoldan deniz kısmına doğru doğal bir şekilde oluşan burunun üzerinde yer alan tarihi yapının iç ve dış olmak üzere iki farklı bölümü bulunur. İlk bölüm olarak batı kısmında yer alan yüksek duvarlar kesme taşlar kullanılarak hazırlanmıştır. Kale taşının iç kısmında bulunan şapel yine ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.  Bolaman Kalesi olarak bilinen bölgedeki konağın yapımı ise 18. Yy. devrinde ahşap olarak imar edilmiştir.

Bolaman Kalesi aynı zamanda manzarası ile de müthiş bir göz ziyafeti size sunacaktır. Ziyafet deyince ayrıca bölge içinde bulunan yöreye ait özel yemeklerin bulunduğu lokanta size kalenin yanında eşlik etmektedir. Kalenin içinde bulunan 60 metrelik alan içinde yeşilin ve mavinin buluşmasına şahitlik edebilirsiniz.

Bolaman Kalesi 2

Bolaman Kalesi Nerede?

Harika manzarası ve özel tesisleri ile yerli yabancı ziyaretçilerini ağırlayan muhteşem doğal burun üzerinde kurulu tarihi yapı Ordu ili Fatsa ilçesinde Bolaman Mahallesi sınırlarındadır.

Bolaman Kalesine Nasıl Gidilir?

Ordu Fatsa ilçesinde yer alan tarihi gözetleme kulesi için Samsun istikametini veya Ordu Merkez istikametini kullanabilirsiniz. Gezintiler için merkezden gelenlere tavsiyemiz Perşembe yolu üzerinden araçları ile gezintilerini yaparak gelmeleridir. İl merkezinden yaklaşık 30 km. bir uzaklık bulunuyor. Samsun karayolu üzerinden gelen ziyaretçiler ise Fatsa il merkezinden Bolaman Mahalle yoluna girince tabelalar sayesinde rahatça ulaşım sağlayabilirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
yaylalar-koyu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir