Borçka Maral Şelalesi
 1. Anasayfa
 2. Artvin

Borçka Maral Şelalesi

0

Nemli ağaçlar ve yağmurlu alanların en yoğun yaşandığı tabiat harikasında bu sefer sizi Borçka Maral Şelalesi gezintisine çıkartacağız. Karadeniz içinde yer alan Maral Şelalesi Türkiye’nin en yüksekten yere düşen şelalesi olarak ünlenmiştir. Tamamen doğanın içinde yer alan bu özel ve görsel yapıya gitmek biraz zahmetli bir iş olarak bilinir. Trekking aktiviteleri için bilinen birçok ziyaretçisi bulunan şelalenin her yıl düzenli olarak ziyaretçileri bulunmaktadır.

Artvin’in doğal güzellikleri arasında ilkler sırasında yer alan Borçka Maral Şelalesi anılarınızı ölümsüzleştirecek güzellikte bir doğa yapısına sahiptir. Yapacağınız bu gezintide sizleri birçok da sürpriz bekliyor olacak. Gezintiler sırasında tarihi mekanların önünüze çıkması an meselesi.

Borçka Maral Şelalesi Nerededir?

Borçka Maral Şelalesi Artvin iline bağlı Borçka İlçesi sınırlarında bulunan Maçahel Vadisi içinde yer almaktadır. Araçla gidilmesi durumunda yaklaşık 1 kilometreye varan bir ulaşım ancak sağlanabilir. Ortalama olarak bin metre yürüme mesafesi sonucunda şelaleye ulaşılmaktadır. Şelaleye gidiş için iki ayrı yol bulunuyor. Dilerseniz şelalenin üst kısmına yürüyerek varabilir, dilerseniz karşı tepeden şelaleyi izleyebilirsiniz. Dağcılık yapan kişilere de burada rastlayabilirsiniz. Şelaleden aşağı inen ayrıcı bir patika yolda bulunmaktadır. Sizlerde biraz maceraperest bir ruha sahipseniz bu unutulmaz serüvene katılabilirsiniz.

Borçka Maral Şelalesi 2

Borçka Maral Şelalesine Nasıl Gidilir?

Artvin’in Borçka ilçesinden araç ile Maçahel Vadisine gidilebilir. Vadi içinde yer alan Efeler Köyünde bulunan Merkez Camiden sonra yaklaşık 8 kilometre sonra Borçka Maral Şelalesi ile buluşursunuz. Ancak bu yolun 7 kilometresinden sonrası yürüme mesafesindedir. Yürürken Karadeniz’e özgü birçok büyük pencereli Rum evi tabir edilen yapılara da rastlayacaksınız. Doğa içinde yapacağınız bu yürüyüşte kendinizi Cennette gibi hissedeceksiniz. Şayet Trekking yapma niyetiniz var ise mutlaka Artvin yakınlarında iseniz bu cennet mekanı gezmeyi unutmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Kulakkaya Yaylası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir