Samsun Sahili
 1. Anasayfa
 2. Samsun

Samsun Sahili

0

Karadeniz’in turistik mekanları arasında çok eski zamanlardan beri yerini üst sıralarda tutmayı başarmış olan Samsun Sahili, zaman içinde yenilenen görüntüsü ile yine ziyaretçilerine unutulmaz vakitler sunabilmektedir. Eski dönemlerde de yine Samsun Sahili ile ünlenen şehrin balıkçılar ile donatılmış olması çok dikkat çekiyormuş. Dönem içinde yeni yapılan yürüyüş alanları, bisiklet alanları ve araç yolları ile ayrılması ile değişikliğe uğramış.

Sahil boyunca uzanan ve şehrin il merkezinden uzaklaştıkça devam eden yolun muhteşem gezintileri sizleri memnun edecektir. Tek bir yol olarak düşünülerek tarif yapılması gerekir ise 1999 yıllarından sonra yapılan Büyükşehir çalışmaları ile şehrin yenilenen yüzü arasında yer alan sahilin muhteşem oluşumu göz dolduruyor. İl Merkezinden başlayarak Doğu Park ve Batı Park olarak belirlenen alanların arasında köprü vazifesi görmekte olan yolun, ilerleyen seyrinde ise eğlence yerlerine kadar uzanan bir yolculuk başlıyor.

Samsun Sahili 2

Sahilde denize giren insanların bulunduğu alanlara kadar uzanan bir yolculuk içinde harika bir deniz sefası yapabilirsiniz. Yol boyunca yeme içme ve konaklama gibi bütün hizmetleri sınırsız alacağınız mekanlar var. Dilerseniz gezintilerinizi araçlarınız ile dilerseniz yürüyerek yapabilirsiniz. Özellikle il merkezinde yer alan yol üzerinde eskiden kalma Faytonların nostalji içinde gidip geldiklerini görebilirsiniz. Faytonlar ile yapılan seferlere katılarak gezintilerinizi daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Samsun Sahili Nerede?

İl merkezinde sahil kısmında yer alan yol şehrin hem girişinden hemde çıkışından başlayarak uzun bir mesafeyi kaplamaktadır. Yeni yapılan ve hizmete giren tramvay sayesinde başlama ve bitiş noktalarını dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Sevgi gölünden başlayan yolculuğunuz Şehrin yaklaşık 45 dakikalık araç ile gidilme mesafesine kadar uzanmaktadır.

Samsun Sahiline Nasıl Gidilir?

Şehrin iç kısmında yer alan ve ismi ile özdeşleşen sahil yolu deniz kıyısında bulunan alt kısımdaki yoldur. Giriş ve çıkışları için şehrin birçok yerinden bağlantılar bulunmaktadır. Ancak gezintilerin başladığı Canik bölgesinden Bafra istikametine kadar olan girişler Sevgi gölünün bulunduğu alanlardan yapılabilmektedir. Meydan olarak bilinen ilin en önemli alanlarından yine özel bağlantılar ile yola ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
yaylalar-koyu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir