İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bursa

Bursa Kalesi Hakkında Bilgi

Bursa Kalesi Hakkında Bilgi
+ - 0

Millattan Önce 7.yüzyılda Bursa ve çevresi etrafına yerleşerek Bithynialılar tarafında M.Ö 2. yüzyılda inşa edilen Bursa Kalesi Hakkında Bilgi vererek sizler için tarih kokan bu şehrin yapı taşlarından biri olan bu kaleyi ziyaret etmeden, geçmeyeceksiniz. Ayrıca Bithynialılar Krallığı hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Kurucusu Prusias olan Bithynia devleti aslında bir krallıktır. Bizans ve Roma dönemi önceside Bursa ve çevresine yerleşerek kurulan bu krallık, 377 yıl kadar ayakta kalmıştır. Krallıkta baba yani kurucu olarak Pruias ve oğul olarak 1 tane daha Pruias bulunmaktadır.

Bursa Kalesi Tarihçesi

bursa kalesi tarihi

Milattan önce 185 yılında inşa edilen kale, şimdi ki zamana göre Bursa ve çevresinde hüküm süren Bithynia kralı tarafından bölgenin en yüksek yerine yaptırılmıştır. O zamanlar bu yere Prusias and Olympum adı verilmektedir. Fakat zaman içinde krallık yıkılmıştır. Kale Bizans ve Osmanlı savaşları sırasında bir çok kere darbe almıştır. Zaman içinde bir den fazla restore ve onarım çalışmasına alınmış. Bölge de yaşayan her ülke için sratejik olarak önemli konumda olduğu için sürekli ayakta tutulmuştur.

Yıl 1326’ya geldiğinde Osmanlılar, Bursa’yı kendi toprakların kattığında hemen destek olarak yeni surlar inşa etmişlerdir. Bu nedenle de Bursa Kalesi bugünlere kadar ayakta kalmıştır. Yine Evliya Çelebi bir gezisinde Bursa Kalesi‘ ne uğrayarak suların toplamda 67 kulesi olduğunu belirtmiş ve toplam beş giriş kapısının olduğunu seyehatnamesine eklemiştir.

Yakın çevresine Balibey Han, Tophane Parkı ve diğer tarihi türbeler ve kuleler bulunduğu için, Bursa Kale’sini ziyaret ettiğinizde birden fazla tarihi yapı gezecek ve pratik bir şekilde gezebileceksiniz. Ayrıca çevresinde de ulaşım ve yeme-içme olanakları yüksek olduğu için keyifli vakit geçirebileceksiniz.

Yorum Yap