Can Yücel Evi
 1. Anasayfa
 2. Datça

Can Yücel Evi

0

Konu Başlıkları

Türk şiir dünyası için özellikle Cumhuriyet dönemi sonrasında en önemli isimlerden biri olan Can Yücel Datça ve Datça halkı için ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü 1986 yılında Datça da bir ev satın alıp sonrasında tüm hayatını bu evde ve çevresinde geçiren şair en önemli eserlerini yaşadığı bu evde ortaya koymuştur. Günümüzde bir müze olarak işletilen ev Datça da yerli tatilciler için olduğu gibi yabancı tatilciler içinde en çok uğranan adresler arasında yer almaktadır.

Can Yücel Evi 3

Can Yücel’in Sanat yaşamı ve Kısa Biyografisi

43 Yıl yaşayan şair eğitiminin en önemli dönüm noktalarından birini 1926 yılında yaşadı. Çünkü o dönem milli eğitim bakanı olan Hasan Ali Yücel’in oğlu olan şair değim yerindeyse doğduğu günden beri hem okumayı hem de yazmayı severdi. Ankara Atatürk Lisesinde eğitim almaya başlayan şair Gazi Yaşargil ile sınıf arkadaşı olmuştu. Daha sonrasında çok büyük bir bilim adamı olan arkadaşından her zaman övgü ile söz ederdi.

Hayatının en önemli anı belki de 1943 yılında arkadaşı Gazi ile yurt dışı bursu kazanan şair bu bursu kabul etmek istemedi. Çünkü milli eğitim bakanı olan babasından torpilli denilmesini hiçbir zaman istemedi. Yurt dışı eğitimini ailesinin imkanları ile aldığına dair açıklama yaptıran şair Cambridge Üniversitesinde Latince ve Yunanca Eğitimi aldı. Kore de askerlik yapan ve 1953 ile 1958 yılları arasında BBC Türkçe servisinde spikerlik yapan şair 1963 yılında tamamen Türkiye’ye dönüş yaptı. Şiirlerinde kullandığı argo dil nedeni ile hem çok sevilen hem de eleştirilen isimler arasında yer alan belki de bu alanın tek örneği olmasını Neyzen Teyfik ile paylaşan önemli şair ve edebiyat ustası hakkında bilgi vermek ve sizi çok daha fazlasını okuyarak bölgeye gitmenizi tavsiye etmeyi doğru buluyoruz. Aşağı da yer alan eserde kendisinin önemli eserlerinden biridir.

Can Yücel Şiirine Örnek

“Sen miydin o, yalnızlığım mıydı yoksa 
Kör karanlıkta açardık paslı gözlerimizi 
Dilimizde akşamdan kalma bir küfür 
Salonlar, piyasalar, sanat sevicileri 
Derdim günüm insan arasına çıkarmaktı seni 
Yakanda bir amonyak çiçeği 
Yalnızlığım benim sidikli kontesim 
Ne kadar rezil olursak o kadar iyi 

Kumkapı meyhanelerine dadandık 
Önümüzde Altınbaş, Altın Zincir, fasulye pilakisi 
Ardımızda görevliler, ekipler, Hızır Paşalar 
Sabahları açıklarda bulurlardı leşimi 
Öyle sıcaktı ki çöpçülerin elleri 
Çöpçülerin elleriyle okşardım seni 
Yalnızlığım benim süpürge saçlım 
Ne kadar kötü kokarsak o kadar iyi 

Baktım gökte bir kırmızı bir uçak 
Bol çelik bol yıldız bol insan 
Bir gece Sevgi Duvarını aştık 
Düştüğüm yer öyle açık seçik ki 
Başucumda bir sen varsın bir de evren 
Saymıyorum ölüp ölüp dirilttiklerimi 
Yalnızlığım benim çoğul türkülerim 
Ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi”

Datça’ya ulaşmak için hava yolu ve kara yolu olanakları sizlere fazlası ile yardımcı olacaktır. Bölgeye en yakın hava limanları İzmir ve Bodrum hava limanlarıdır. Yurt içinden ve Yurt dışından söz konusu havalimanlarına uçuş yapabilmeniz mümkündür.

Datça Can Yücel Evi Bölgesinde Yer Alan Oteller

Bölge de konaklamak için en ideal adresi arayanlar için oldukça geniş alternatiflerin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu yönü ile bakıldığında öne çıkan en önemli adres;

Marphe Hotel Suites

Konaklamanın beş yıldızlı şekli olan işletme ortalama gecelik fiyatlarına baktığımızda 460 lira ile 750 lira arasında olduğu görülmektedir. Dört yıldızlı bir işletme olsa da sunduğu hizmet ile beş yıldızlı işletmeleri aratmadığını söylemek doğru olacaktır. İşletme de toplam 39 oda yer alıyor. Bu yönü ile incelendiğinde sakin sessiz bir konaklamanın sizi beklediği söylenebilir. Fakat işletme de bar ve restoran ayrıntıları kusursuz izolasyon ile düşünülmüş ve yer almaktadır.

Bar bölümünde eğlence son sürat devam ederken dışarıya çıkmayan ses işletmedeki diğer misafirleri etkilememektedir. İşletme de yüksek hızda internet yanı sıra otel odalarında klima standart olarak her odada bulunmaktadır. Kendine ait havuzu fazlası ile yeterli olan işletmenin plajı bulunamamaktadır. Oteli daha çok sanat ve edebiyat aşıklarının tercih ettiğini söylemek doğru olacaktır. Çünkü Can Yücel evini ziyaret etmek isteyenlerin başlıca konaklama alanlarından biri olan işletme hali hazırda 20 yıldır sektörde varlığını sürdürmektedir.

Bilgi ve İletişim: İskele Mah. Onuncu Cad. No:34 Datça Merkez, Datça 48900, Türkiye

Datça Can Yücel Evi Bölgesinde Yer Alan Restoranlar

Datça denizi ve güneşine ek olarak yem yeşil doğası ile tam bir lezzet durağı olma özelliği taşıyor. Bölge de yer alan işletmeler daha çok balık restoranları olarak öne çıkıyor.

Aylak Restoran

Menüsünde hem deniz ürünlerinin hem de Akdeniz Türk mutfağını barındıran özel bir adres. Çünkü işletme de her zaman canlı olan akvaryum balıkları en taze halleri ile müşterilere sunuluyor. Genel anlamı ile işletmeden orta yaş üzeri müşterilerin tercihi olarak söz etmek mümkün. Fakat işletme akşam saatlerine doğru gençlerin daha çok tercih ettiği bir noktaya dönüşüyor.

Can Yücel Evi 4

Son derece saygılı ve seviyeli çalışanların yer aldığı işletme de çalışanların büyük çoğunluğu yabancı dile hakim. Bu durumda müşteriler için büyük kolaylık sağlıyor. Yerli ve yabancı tatilcilerin seçtiği mekan da her şey müşterilerin kolaylığı için sağlanmakta. Akşam 20:00 kadar çocuklu aileler için son derece uygun olan adres bu saatten sonra biraz gece kulübü havasına dönüyor. Mekan da canlı müzik ve taverna havaları her zaman hakim. Çocuklar için sunulan özel oturma koltukları ve yüksek hızda kablosuz internet hizmeti misafirlerin huzurlu bir akşam yemeği geçirmesi için yeterli oluyor.

Datça Can Yücel Evini Ziyaret Etmek İçin Nedenler

Can Yücel Yakın tarihimize hem edebiyatta hem de insani duygularda ışık tutmuş bir değer. Bu nedenle gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarabilmek için samimi ve sade yaşamını yerinde görmek ve şeffaf bilgiler ile bütünleşmek son derece önemli. Bu yönü ile bakıldığında canlı tarihe tanıklık edebileceğiniz Can Yücel evi kapılarını konuklarına açan içinde bulundurduğu kitaplar ile konuklarına okuma alışkanlığı aşılamayı amaçlayan bir müze. Olma özelliği taşıyor. Datça’nın sadece deniz ve güneşten ibaret olmadığını anlamak için tarihi taş evi ve Balkonlardan sarkan çiçeklerin yolunuzu aydınlatmasına müsaade etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Kızlan Yel Değirmenleri 2

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir