Küçükada Kalesi
 1. Anasayfa
 2. Kuşadası

Küçükada Kalesi

0

Konu Başlıkları

Sadece doğal güzellikleri, denizi ve doğası ile değil aynı zamanda insanlık tarihi boyunda medeniyetler tarafından en çok ilgi gösterilen yerlerden biri olmasıyla dikkat çekmiş Kuşadası pek çok tarihi yapıyı da içinde barındırıyor. Şehir merkezinin içinde yer alan bu bölgeler daha çok yeri görerek tatil yapmaya da olanak sağlamaktadır. Bunlar arasında geceleri Kuşadası manzarasının da görülebilmesine olanak sağlayan Küçükada Kalesi ilk sırada gelen yerlerdendir.

Güvercin ada olarak bilinen bölgede bulunan kalenin ismi olan Küçükada güzelliği ile dikkat çekmektedir. Özellikle gece vakitlerinde buraya özel yapılan ışıklandırmalar Küçük ada Kalesi için buranın eşsiz manzaralarından birini oluşturmaktadır. Kale çevresinde ve içinde yer alan çay bahçelerinde çok huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

Küçükada Kalesi 6

Kuşadası’nın merkezine yerleşmiş olan tüm güzelliklerini bir arada görmek ve kısa süreler içinde hepsini birden gezmek mümkün olabiliyor. Bunlar arasında Küçük ada Kalesi Nerededir diye soranlara buranın Kuşadası’nın Güvercin ada bölgesinde olduğunu söylemek gerekir.

Adanın üzerindeki tek kale yapısı olarak dikkat çeken Küçük ada Kalesi’ne Tarihi Kuşadası Surlarının etrafından geçilerek çok kolay bir şekilde ulaşılabiliyor. Küçük ada Kalesi Nasıl Gidilir sorusunun cevabı da bu kadar kolay olabilmektedir.

Özellikle en güzel manzarasıyla Küçük ada Kalesi’ni görmek isteyenler varsa Kuşadası ve çevresindeki gezileri gündüz vakitlerine saklayıp akşam saatlerinde de buraya gelebilirler. Kuşadası’nın en güzel noktalarından biri olan kaleye karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Küçük Ada Kalesine Yakın Gezilecek Yerler

Küçük ada Kalesi’nin bulunduğu nokta olan Kuşadası güvercin Ada bölgesi sadece Kale ile değil etrafta yer alan özel gezi rotaları ile de bölgenin en önemli tatil noktaları arasında yer almaktadır. İzmir ve şehrini çevresinde yaşayanlar için bir yanlış konaklama alanı olan Kuşadası sahip olduğu düşük nem ve bunaltmayan sıcaklarla düzenli ikametin mümkün olduğu bölgeler arasında yer alıyor.

Yazın denize girmek söz konusu olduğunda tercih edilecek pek çok koyu ile ziyaretçilerine konaklama açısından son derece geniş aktivite açısından ise inanılmaz çeşitliliği sunacaktır. Plajlarının giriş ücreti olmayan bir tatil Rotası olması nedeniyle özellikle yerli ve yabancı turistler açısından tercih edilir olduğunu söyleyebiliriz. Son derece temiz koyları ve plajları ile Kuşadası tatil için en ideal rotalar arasında yer almaktadır.

Kuşadası Kadınlar Plaj

Kuşadası merkezi özel kadınlar plajı, Osmanlı Devleti dönemi boyunca sadece kadınların denize girdiği bir adres oluştur. Cumhuriyetin ilanından sonra da bölge bu özelliğini korumaya devam etmiştir. günümüzde de yerel yönetimin bu konuda hassasiyetle davranması kadınlar plajının özelliğini bozmamıştır. Bölge halk Plajı da denmektedir fakat 12 yaşından küçük çocukların Bayan Refakatçileri ile birlikte denize girmesi mümkün olmaktadır.

Kadınlar plajı da herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Fakat plaj İşletmesi şezlong ve şemsiye gibi ayrıca özellikleri ücreti ile kiralamaktadır. Son derece uygun fiyatlı olarak kiralanan ürünler Temiz ve hijyeniktir. Bölge denizden yaklaşan herhangi bir tekne olmaması için ip korumalar çekilmiştir.

Korumalar aynı zamanda denizde açılabileceğini Mesafeyi de göstermektedir. Güvercin Ada ve küçük ada Kalesi manzarasının da izlenebildiği Plajı ulaşım son derece kolaydır. Bunun için ben de merkezinden düzenli olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir. Söz konusu seferlerle ortalama 20 dakikalık bir yolculuk sonunda plaja ulaşmanız mümkün olmaktadır.

Küçükada Kalesi 7

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti milattan önce 6000 yılına dayanan tarihi ile bölgede yaşayan en eski ve en gelişmiş uygarlıklar arasında yer alıyor. Günümüzde tarihi kentin kalıntılarını yakından görmek mümkün. Şehrin en aktif olduğu dönemde 200.000 nüfusa eriştiği düşünülüyor. Bölgede yer alan tarihi kütüphane ve Kral mezarlarına ek Yapılan arkeolojik çalışmalarda daha eski dönemlerden kalan medeniyetlere ait pek çok esere de ulaşılmıştır.

Ege Denizinin her zaman Kadim medeniyetler için bir beşik olması bölgeyi zenginleştiren ana unsurlar arasında yer almaktadır. Gerek tarım için elverişli olması gerek de deniz yolu ve limanların aktif bir şekilde kullanılması Efes antik kentinin tarihi Roma eyalet başkentine dönüştürmüştür. Bölgenin en zengin Kentlerinden biri olan Efes Antik Kenti özellikle Roma imparatoru Augustus döneminden sonra çok büyük bir önem kazanmıştır.

Ticari olarak bölgede yer alan  en önemli şehirlerden biri olan antik şehir bankacılık izlerini Taşıyan önemli bölgeler arasında yer almaktadır. Şehirde banka kavramının ortaya çıktığı Tartışmaya açık olsa da bu yönde on adımlar olan emanet dükkânları söz etmek mümkündür.

Küçükada Kalesi 8

Şirince Köyü

Şirince köyü bölgede yer alan eski konaklama alanlarından olması ile günümüzde de turistler tarafından oldukça sık tercih edilen Bölgeler arasında olmaya devam etmektedir. Ziyaret edilmesi gereken şehirlerden biri olan, şirince köyünü özel yapan bir başka unsur ise şüphesiz köyde yapılan eşsiz şaraplar olacaktır.

Zira üzüm bağlarından imalatına kadar her alanında yerli halkın görev yaptığı bu eşsiz lezzetin ünü bölgeyi hatta ülkeyi çoktan aşmıştır. Bu yönü ile bakıldığında her zaman kaliteli ve lezzetli tarihi şarapları tatmak ve satın almak için yerini ziyaret etmeniz doğru seçim olacaktır.

Küçükada Kalesi 9

Küçük Ada Kalesine Ulaşım

Küçük ada Kalesi aynı zamanda güvercin Adak olarak bilinen bölgeye verilen isimdir. Bu nedenle Türk Adaletine ulaşmak için öncelikle güvercin adaya ulaşmanız gerekmektedir. Kuşadası’nda bulunan güvercin Ada tarihi dokusu mimarisi ve sunmuş, olduğu tarihten kısa bir belgesel niteliğinde yapısı ile turistlerin En çok ziyaret etmiş olduğu bölgeler arasında yer almaktadır. Küçük ada kalesine ulaşım için öncelikli olarak rotanızı Kuşadası olması gerekmektedir.

Çünkü Kuşadası’na ulaştıktan sonra denize uzaklığı yaklaşık 500 metre olan küçük ada yani güvercin Adası’nı yürüyerek görebilmeniz mümkün. Bunun için İstanbul’dan Ankara’dan İzmir ve diğer büyük şehirlerden Havalimanı ile öncelikle Dalaman Havalimanı’na gelmeniz gerekmektedir.

Sonrasında bölgeye ulaşır için hava limanından oto kiralayabilir toplu taşımayı kullanabilir ayrıca deniz yolu ile düzenlenen seferlerden yararlanabilirsiniz. Dalaman Marmaris ve Kuşadası Bölgesi’nin birbirine olan yakın mesafesi sayesinde tek Havalimanı’nı kullanarak pek çok farklı olana sahip olacaksınız.

Küçükada Kalesi 10

Küçük Ada Kalesi Bölgesi Özeti ve Tavsiyeler

Küçük ada Kalesi Her Türk’ün Mutlaka ziyaret etmesi gereken alanlardan olduğunu söylememiz gerekiyor. Çünkü Osmanlı dönemine ışık tutan Kalesi ve surları ile Türk mimarisinin savurma yönüyle de incelenmesini mümkün kılıyor.

Tarihte bölgede yaşanmış büyük savaşlar olmamasına karşın Osmanlı döneminde deniz yoluyla oluşabilecek tehlikeler verilen önemin anlaşılması için önem taşıyor. Yapımını Barbaros Hayrettin Paşa’nın Tavsiye ettiği ve yapımını finanse ettiği küçük ada Kalesi Bu yönüyle oldukça büyük önem taşıyor. Kale içinde yer alan tarihi mimari ve devrin kılıçlarının da bulunduğu müze de tarih ile baş başa kalacağız söylememiz doğru olacaktır.

Hem bölgenin uygun fiyatlı tatil olanağı sunması hem de bölgede yaşayan halkın tatilcilere göstermiş olduğu dönem bir arada düşünüldüğünde ideal tatil Rotası olduğunu söylemek mümkündür. Sabah 08:00 ile akşam 20:00 arasında ziyarete açık olan küçük ada Kalesi Mutlaka ziyaret rotanızda olması gerekiyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
bodrum-guvercinlik

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir