Çat Vadisi
 1. Anasayfa
 2. Rize

Çat Vadisi

0

Yolumuz yine Doğu Karadeniz Bölgesinde ve size harika bir yerden bahsedeceğiz. Gidip gördükten sonra daha fazla kalabilmek için bahaneler üreteceğiniz hatta geri dönmek istemeyeceğiniz çok özel bir yer…  Neresi mi? Çat Vadisi! Aslında yolunuz düşerse uğramanız gereken bir yer değil yolunuzu düşürmeniz gereken bir cennet köşesi diyebiliriz.  Rize ilimizin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan adeta bakir, el değmemiş bir doğa harikasıdır. Rakımı 1300 m olan Çat Vadisi doğal güzelliği ve tertemiz havası ile ülkemizin olduğu kadar dünyanın da her köşesinden turistlerin ilgisini her geçen gün daha fazla çekmektedir.

Çat Vadisi 4

Çat Vadisine Ulaşım

Rize ilimizin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Çat Vadisine ulaşım da oldukça rahattır. Çat Vadisi Çamlıhemşin ilçesinden ortalama 28 km kadar uzaklıkta yer alır. Kaçkarlar Milli Parkının içinde yer alan Çat Vadisinin 1300 m de rakımı vardır. Çat Vadisine ulaşabilmek için Rize’nin Pazar ilçesine geldikten sonra Kaçkarlar Milli Parkını gösteren levhaları takip ederek yukarı yöne doğru çıkmaya başlamalısınız. Sonrasında önce Çamlıhemşin ilçesini ve hemen akabinde ise Zil Kaleyi geçtikten sonra da Çat Vadisine ulaşmış oluyorsunuz.

Çat Vadisine ister özel aracınızla isterseniz de yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Çat Vadisi alanına minibüs seferi de mevcut yalnız bilmenizi isteriz ki günde tek sefer yapan minibüs hattı sabah 08:00 de hareket etmektedir.  Yalnız şehir yollarına alışık olanlar için zorlu bir yürüyüş olacağını belirtmemiz gerekir. Karadeniz Bölgemizde günün 24 saati içinde bile mevsim değişimi yaşayabileceğinizden yanınızda da ona göre giysiler getirmenizi, bu konuda da hazırlıklı olmanızı öneririz.

Çat Vadisi 5

Çat Vadisi Hakkında Bilgiler

Rize de mutlaka gezilip görülmesi  gereken bir  yer söyleyin derseniz Çat Vadisi bizim favori mekanlarımızdan biridir. 1300 m rakımlı Çat Vadisi Elevir Deresi ve Fırtına Deresinin üzerinde yer alır. Çat Vadisi yaylalara ulaşımda kavşak görevi gören bir konumda yer alır. Özellikle belitmemiz gerekir ki Çat Vadisinde halen geleneksel yöntemlere göre arıcılık faaliyeti yapılmaya devam etmektedir. Bu nedenle de arı sokmalarına karşı alerjisi olan bir kişiyseniz buna hazırlıklı olmanızı öneririz. Eğer bölgeye hangi ay gitmek gerekir derseniz biz ağustos ayını tercih etmenizi öneririz. Çünkü Ağustos ayı içinde bölgede yetişen ahududu ve böğürtlenlerin tadını  unutamayacaksınız.

Çat Vadisi 6

Ayrıca Çat Vadisine geldiğinizde vadinin dışında da gezilip görülmesi gereken çok güzel yerler mevcut. Konum olarak Çamlıhemşin ile Çat Vadisi arasında kalan Zil Kalesi de bu ziyaret noktalarından biridir. Yine Çat Vadisinde bulunan tarihi Taş Kemer Köprüsü, Şimşir Ormanı, civardaki diğer yaylalar, Lakubar Şelalesi ve Paslakum Şelalesi de mutlaka rotanızda olması gereken diğer görülmesi gereken yerlerdir.

Çat Vadisi Konaklama

Rize ilimiz içinde bulunan Çat Vadisinde neredeyse her zevke, karaktere uygun konaklama alanı mevcuttur diyebiliriz.  Çat Vadisi alanında isterseniz çadırlarda, bungalovlarda ya da karavanınızda rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Üstelik yanınızda çok fazla yiyecek stoğu yapmanıza da gerek kalmayacaktır. Çat Vadisi kamp alanın içinde market de bulunmaktadır.

Diğer bir seçenek olarak da Çat Vadisi yakınlarında ev de kiralamanız mümkündür.  Bunun için de Çat Vadisi Doğa Köyü’nü rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Fırtına Deresi’nin tam yanında denize sıfır, çam ormanlarına karşı, Çat Yaylasının altında konumlanan etrafı çiçek, bitki ve hayvan dolu bu köyde isterseniz konforlu Bungalov odalarda isterseniz de dere kenarında yer alan bungalov evlerde bir ailenin rahatlıkla yaşayabileceği alanlarda ailenizle kalabilirsiniz. Üstelik bu doğa köyünğn size sunduğu yemeklere de doyamayacağınızı belirtmek isteriz.  Evlerin kendine özel banyo ve WC leri de mevcut olup burada yarım pansiyon konaklama sağlayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
samsun-kabaceviz-selalesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir