Trabzon Ayasofya Müzesi
 1. Anasayfa
 2. Trabzon

Trabzon Ayasofya Müzesi

0

Trabzon Ayasofya Müzesi eski uygarlıkların yer aldığı, dönem dönem değişikliğe uğrayarak dini alanlarda reform görmüş tarihi bir başyapıttır. 1250 yılında inşasına başlanılan ve on yıl sonra tamamlanan müzenin ilk açılışı, Latinlerin işgalinden kaçan ve daha sonra Trabzon Rum İmparatorluğunun döneminde kral olan Komnenos Ailesinden Kral I.Manuel tarafından kilise olarak yaptırılmıştır.

Trabzon Ayasofya Müzesi

İstanbul’da bulunan Ayasofya Kilisesinin figürlerinin yer aldığı bu tarihi yapı, Fatih Sultan Mehmet’in fethi ile camiye dönüştürülmüştür. O dönemde kullanılmayan ve harap bir şekilde bulunan kilisenin tüm yapımı tekrardan düzenlenerek cami halini almıştır. İlerleyen dönemde ise müze haline alan Trabzon Ayasofya Müzesi 2013 yılında tekrar ibadete açılarak cami olarak kullanılmaya başlanılmıştır.

Trabzon Ayasofya Müzesi 3

Sanat tarihinin önemli figürlerini içinde barındıran görünümü ile birçok yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Büyük çoğunluğunun Bizans mimarisi ve Selçuklu mimarisinin karışımı ile oluşan tarihi mekanın üç farklı girişi mevcuttur. Kubbeli bir şekilde hazırlanan ve Osmanlı döneminde yapılan Selçuklu mimarisinin estetiğini görebilirsiniz.

Trabzon Ayasofya Müzesi 4

Trabzon Ayasofya Müzesi Nerededir?

İsminden de anlayacağınız gibi tarihi müze Trabzon il merkezinde yer almaktadır. Girişler ücretli olup birçok ziyaretçi tarafından günlük olarak mesai saatlerinde gezilmektedir.

Trabzon Ayasofya Müzesine Nasıl Gidilir?

Trabzon il merkezi içinde yer alan Fatih Mahallesinde yer almaktadır. Sahil yolundan il merkezine giriş yapanlar merkezden güneye doğru ilerledikçe müzenin bulunduğu alana ulaşabilirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
aksag-samsun-kayak-merkezi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir