Trabzon Ayasofya Müzesi

PAYLAŞ

Trabzon Ayasofya Müzesi eski uygarlıkların yer aldığı, dönem dönem değişikliğe uğrayarak dini alanlarda reform görmüş tarihi bir başyapıttır. 1250 yılında inşasına başlanılan ve on yıl sonra tamamlanan müzenin ilk açılışı, Latinlerin işgalinden kaçan ve daha sonra Trabzon Rum İmparatorluğunun döneminde kral olan Komnenos Ailesinden Kral I.Manuel tarafından kilise olarak yaptırılmıştır.

İstanbul’da bulunan Ayasofya Kilisesinin figürlerinin yer aldığı bu tarihi yapı, Fatih Sultan Mehmet’in fethi ile camiye dönüştürülmüştür. O dönemde kullanılmayan ve harap bir şekilde bulunan kilisenin tüm yapımı tekrardan düzenlenerek cami halini almıştır. İlerleyen dönemde ise müze haline alan Trabzon Ayasofya Müzesi 2013 yılında tekrar ibadete açılarak cami olarak kullanılmaya başlanılmıştır.

Sanat tarihinin önemli figürlerini içinde barındıran görünümü ile birçok yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Büyük çoğunluğunun Bizans mimarisi ve Selçuklu mimarisinin karışımı ile oluşan tarihi mekanın üç farklı girişi mevcuttur. Kubbeli bir şekilde hazırlanan ve Osmanlı döneminde yapılan Selçuklu mimarisinin estetiğini görebilirsiniz.

Trabzon Ayasofya Müzesi Nerededir?

İsminden de anlayacağınız gibi tarihi müze Trabzon il merkezinde yer almaktadır. Girişler ücretli olup birçok ziyaretçi tarafından günlük olarak mesai saatlerinde gezilmektedir.

Trabzon Ayasofya Müzesine Nasıl Gidilir?

Trabzon il merkezi içinde yer alan Fatih Mahallesinde yer almaktadır. Sahil yolundan il merkezine giriş yapanlar merkezden güneye doğru ilerledikçe müzenin bulunduğu alana ulaşabilirler.

PAYLAŞ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

27 Tem, 2018     0

Sultan Murat Yaylası

27 Tem, 2018     0

Çal Mağarası

24 Tem, 2018     0

Sazalanı Yaylası

24 Tem, 2018     0

Uzungöl Yaylası

24 Tem, 2018     0

Çatma Obası Yaylası