Didim Altınkum Plajı
 1. Anasayfa
 2. Didim

Didim Altınkum Plajı

0

Türkiye yılın büyük bölümünü sıcağın ve güneşin etkisi altında geçiren bir ülke. Bu nedenle yaz ve kış mevsiminde dört mevsim yaşanmasına karşın yazın hiç bitmediği bölgelerden söz etmek mümkün. O bölgelerden biri de Didim. Turizmin en gözde yerlerinden biri olan belde de günün her saati sosyal hayatın yaşandığını söylemek yanlış olmayacaktır. Didim de uzun ve eşsiz bir sahil şeridi olması beraberinde özel plajların ortaya çıkmasını sağlamış durumda. Bu plajlar arasında hiç şüphesiz Altınkum Plajı özel bir yer kaplıyor.

Didim Altınkum Plajı Genel Bilgiler

Yıl boyunca 260 ile 300 gün arasında değişen yüksek güneş ışığı ve ısısı öncelikle tüm Didim’i etkisi altına almakta. Bununla birlikte Altınkum plajına özel bir önem verildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü daimi olarak günü birlik ziyaretçilerin akınına uğrayan bölge tam manası ile bir vitrin özelliği taşıyor. Bu nedenle belde yönetimi de bu bölgeye özel önem gösteriyor.

Didim Altınkum Plajı 5

Altınkum plajı özel olarak belediye tarafından işletiliyor. Fakat işletme de görev alan her çalışanın son derece kibar ve nazik bireyler olduğunu söyleyebiliriz. Bu yönü ile bakıldığı zaman talep edilen ücret de son derece makul olmakta. Geri de bıraktığımız yıl uygulanan fiyat tarifesine baktığımızda ise şezlong fiyatlarının adet fiyatının 5 lira olduğunu görüyoruz. Tabi şezlong ve şemsiye ile birlikte fiyat 10 lira oluyor. Günü birlik kiralama için oldukça makul olan fiyat bölge de kamp kurmak isteyenler için biraz pahalı olmakta. Ayrıca sabah 08:00 ile akşam 19:00 arasında şezlongun size ait olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Ücretsiz Kullanım

Atakum plajında ücretsiz şezlong kullanımı da mevcut. Bunun için hazır şemsiye ve şezlonglara havlunuzu sermeniz yeterli. Fakat günün erken saatlerinde tamamen rezerve edilen alanlarda boş yer bulmak neredeyse imkansız. Tavsiyemiz ise erken saatlerde plajdaki yerinizi almanızdan yana olacaktır. Plajın ücretli ve ücretsiz kısımlarında belediye ekipleri tarafından güvenlik önlemleri alınmakta. Ayrıca iki bölge de de can kurtaran hizmeti belediye tarafından sunuluyor.

Didim Altınkum Plajı 6

Plaj seviyesinin ortalama 50 metre yürüme mesafesinde olması denize girenlerin sorunsuz bir şekilde açılmasına olanak sağlıyor. Tehlikeli kabul edilen bölüme ise özel ip gerilmiş durumda. Bu sayede bilinçsiz açılmaların önüne geçilmekte. Çocukların denize girmesinde bir engel yok. Zira ortalama 50 metre deniz suyu diz kapağını geçmiyor. Bu da çocuklar için benzersiz bir deneyim anlamına geliyor.

Toplam da 50 km mesafeye varan sahil boyunca hareket olanağınızın kısıtlanmasının önündeki tek engel araç sorunu. Eğer kiralık araç ya da şahsi araç olanaklarından yoksunsanız endişelenmeyin. Çünkü hemen hemen her 5 km bir taksi durağı ile karşılaşmak mümkün. Mesafenin kısa olması da fiyatları son derece uygun konuma getirmiş durumda. 10 İla 20 tl arasında istediğiniz her noktaya ulaşabiliyorsunuz.

Plajda önemli olan konulardan biri de seyyar satıcıların durumu. Zira kimine göre avantaj olan kimine göre ise dezavantaj yaratan seyyar satıcı konusu belediye tarafından plaj girişlerine yasak olarak noktalanmış. Fakat plaj alanı dışında satış yapmalarına karşın bir önlem alınmamakta. İsterseniz belediyenin işletmesine ait restoranlardan isterseniz seyyar satıcılardan yiyecek içecek satın alabilirsiniz.

Bölge Hakkında Rakamsal Bilgiler

Altınkum plajı genel kapladığı alana baktığımız da 1606 m2 bir alanda olduğu görülüyor. 1.5 km daha uzun bir alana sahip olmasına karşın yine de kalabalıktan söz etmemek imkansız. Bölgenin en çok talep gören ve merkezi konumdaki plajı günün her saati doluluk ile öne çıkıyor.

Altınkum plajı ve marina arasındaki mesafe 3.300 m bu sayede güvenli bir şekilde yüzmeniz mümkün olacak.

Ulaşım

Altınkum plajına ulaşmak Didim’e ulaşmak kadar kolay. Bu nedenle hava yolu ya da kara yolu ile Aydın’a ulaştıktan sonraki kısım gerek toplu taşıma gerekse kiralık araç ile halledilebiliyor. Ayrıca dileyenlerin ticari taksiler ile bölgeye ulaşması mümkün.

Bölgesinde Yer Alan Oteller

Tatil için iyi bir konaklama olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Didim de her otelin kendine ait bir plajı bulunuyor. Fakat altınkum plajını kullanan oteller arasında konaklama için öne çıkan oteller hiç şüphesiz altınkum plajına yakınlığı ile değerlendiriliyor.

Letoon Plus Hotel

Bölge de yer alan en önemli işletmelerden biri olma özelliği taşıyor. Emsal işletmeler ile kıyaslandığında bünyesinde ultra lüks ve beş yıldızlı tatil olanağı sunan tüm tesislerin olanakları ile örtüştüğünü görüyoruz. Plajdan 50 metre uzakta olan otel dileyenlere kendi plajı dileyenlere belediye plajı ya da halk plajında konaklama olanağı sunuyor.

Mutfağına baktığımızda ise sabah öğlen ve akşam yiyecek bir şeylerin bulunduğunu görüyoruz. Fakat bu yiyecekler gerçekten dünya mutfağının en seçkin üyelerinden olmakta. Ayrıca alkollü ve alkolsüz içeceklerin tur paketinize bağlı olarak sabah 10:00 ile akşam 23:00 arasında sizlere sunulduğunu söylememiz mümkün.

Didim Altınkum Plajı 7

Oda servisi olanaklarına ek olarak meyve suyu ve şarap ikramı yapıldığının altını çizmemek otele haksızlık olur. Ayrıca seçtiğiniz zaman diliminde sauna ve Türk hamamını ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Fakat bu hizmet sadece balayı çiftleri için yumuşatılmış bir kural.

Tesiste Aqua park ve animasyon şovlarından bahsetmek mümkün. Üstelik son derece profesyonel ekiplerce ele alınmış durumda. Günün her saati çocuklar için olanaklar dahilinde olan çocuk animasyon gösteriler ile çocuklu ailelerin biraz da olsa dinlenmesi mümkün oluyor.

Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları

Tatilin olmazsa olmazlarından biri de hiç şüphesiz eğlence mekanları. Özellikle Altınkum bölgesinde yer alan gece kulüpleri ve barlara özel bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü hem oturma alanları hem de dans pistleri ile son derece kaliteli hizmetler sunulmakta.

Aldente Beach, Bar & Restaurant

Bölge de hizmet veren en önemli işletmelerden biri. İçinde kendine özel otoparkından başlayarak dünya üzerinde taktir kazanmış tüm içkilerin bulunduğu bir menüyü barındırıyor. Tüm bunlara ek olarak ise sunduğu atıştırmalık yiyecekler ile davetlilerinin acıktıklarında yemek yiyecek yerler aramasını engellemiş oluyor.

Didim Altınkum Plajı 8

İşletme de günün her vakti hizmet mümkün. Fakat özel performanslar ve canlı müzik gösterileri akşam 20:00 dan sonra başlıyor. Adres de çok popüler olmasa da Türkiye de ve Dünya da tanınmayı başarmış guruplar ve solo performanslara tanıklık edebilirsiniz.

Bölgesinde Yer Alan Restoranlar

Özel bir akşam yemeği için özel bir mekân arayanların aklına gelebilecek ilk adreslerin başında hiç şüphesiz My Eden Restaurant geliyor.

My Eden Restaurant

Misafirlerine en seçkin deniz ürünlerini sunan özel bir adres. Günün her saati ve özellikle Cuma ve Pazar geceleri arasında kalan dönemde özel bir yoğunluktan söz etmek mümkün. Bu günler arasında mutlaka rezervasyon ile gitmeniz gerekiyor. Diğer günler nispeten daha sakin olan işletme bu yönü ile bakıldığında son derece kaliteli görünüyor. Turizmin en önemli rotalarından biri olan Didim söz konusu olduğunda dünya mutfağı yanı sıra Anadolu mutfağını da içine alan mekan da sadece büyükler için değil çocuklar ve vejeteryanlar için de yiyecekler mevcut.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir