Doğanın Mucizesi, Düden Şelalesi

Antalya ile özdeşleşmiş bir şelalenin adıdır Düden Şelalesi ve eşsizliğini duymayan yoktur zannediyorum. Çünkü gerek sanal platformlarda gerekse kitle iletişim araçlarında (radyo, tv) çokça haberleri yapılmaktadır. Birçok belgesele tanıtım filmine konu olmaktadır. Türkiye’nin dört bir yanından akın akın ziyaretine gelinen Düden Şelalesi’nin yabancı hayranları da azımsanmayacak derecededir.

Düden Şelalesi

Düden başı denilen merkezden çıkan ve Düden Çayı boyunca iki taraftan akmaya devam eden çay Yukarı Düden’de şelale oluşturmaktadır. Antalya’nın merkezine 7-8 km uzaklıkta yer alan Aşağı Düden Şelalesi falez oluşturarak Akdeniz’e dökülmektedir. Merkeze yakın olmasıyla birlikte yoğun bir misafir süreci geçiren Düden Şelalesi, oldukça geniş bir hayran kitlesine sahiptir. Şelalenin giriş kısmında ziyaretçileri develer karşılamaktadır. Ve büyük bir ilgi oluşturan develer ile fotoğraf çekinmek tamamen isteğe bağlıdır. En güzel anıları oluşturmak Düden Şelalesi’nde oldukça kolaydır. Şelale kısmında ilerlerken Antalya’ya geldiğinizi göstermek ve dönüşte eş, dost, akrabalarınıza hoş bir anı bırakmak için satın alınacak olan hediyelik eşyalar şelalenin iç kısmındaki dükkânlarda mevcuttur.

Antalya Düden Şelalesi

Düden Şelalesi

Doğayla baş başa ve gürül gürül akan şelale belli bir zaman geçtikten sonra insanı acıktırmakta ve yemek yeme ihtiyacı uyandırmaktadır. İşte burada da devreye enfes lezzetler sunan yerler girmektedir. Lüks bir gezi imkanı sağlayan Antalya esnafı Düden Şelalesi’nin kendilerine ayrı bir manevi zenginlik kattığını dile getirmektedir. Düden Şelalesi’ne yolu düşen ve çıkışta yakın bir plajda eğlenmek isteyen tatilciler içinde plajlar, koylar oldukça yakın bir mesafede seyir etmektedir.

antalya-selaleri

Düden Şelalesi yaz ve kış saati uygulamalarına bağlı olarak misafirlerini ağırlamaktadır. Yaz aylarında giriş saatleri 09:00- 19:30 iken kışın bu zaman dilimi 09:00- 18:00 a çekilmektedir. Bunun sebebi de soğuk geçen kış şartları ve havanın erken kararması olarak gösterilmiştir. Yaz-kış fark etmeksizin akın akın gelen ziyaretçiler için giriş ücreti oldukça makuldür, yaklaşık “3 TL” gibi çok düşük bir fiyata muazzam güzellikteki bir şelaleyi görmek mümkündür. Şiirlere, şarkılara konu olan Düden Şelalesi’nde maalesef ki şu an için Müze Kart geçerli olmamaktadır.

duden-selalesi

Düden Şelalesi’ne gitmek isteyen insanlar rahatlıkla toplu taşıma araçlarını kullanabilir ve masrafsızca şelaleye varabilir. Ki zaten çok fazla mesafe olmayan ve her yere yakın olan Düden Şelalesi tatilciler için ideal bir gezi rotası olmaktadır. Otobüs ile yaklaşık olarak yarım saatte varılabilen bir güzergah üzerinde seyreden Düden Şelalesi’nin ana kaynağı “Kırkgöz mevkisidir”. Çalışma stresi, hayat gayesi derken yorulan bedenlerin dinlenmesi ve yeniden canlanması adına muazzam bir güzellik olan Düden Şelalesi insanın ruhunu canlandırmaktadır. Burada çekilecek olan bir hatıra fotoğrafı yıllar boyu saklanacak ve gösterilecek bir eşsizliğe sahiptir. Çok güzel anların ölümsüzleştirilebileceği sayılı mekanlardan biri olan Düden Şelalesi, insanın içini kıpır kıpır eden bir coşkuya sahiptir.