Finike Gökbük Kanyonu
 1. Anasayfa
 2. Antalya

Finike Gökbük Kanyonu

0

Finike Gökbük Kanyonu hayata kısa bir mola vermek için en ideal yerlerden birisidir. Bütün kargaşanın, kaosun ortasında yaşamak insan vücudunu ne kadar yıpratır tartışmaya bile gerek yok. İnsanlar hep bir koşuşturma içerisinde hareket ederken ziyadesiyle yıpranır. Bu yıpranmış, hırpalanmış vücutların dinlenmeye, sakinleşmeye ve yeniden dinçleşmeye ihtiyacı vardır. Ülkemiz turistik açıdan son derece gelişmiştir. Gerek doğal yapılarımız gerekse turistik amaçlı inşa edilen birçok yapı insanların bir tatilden beklentisini yüksek tutarak hedefledikleri özellikte fırsatlar sunmaktadır.

Finike Gökbük Kanyonu

Antalya Gökbük Kanyonu da bunlardan birisidir. Antalya’ya 140 km uzaklıktaki Gökbük Kanyonu masal diyarını andıran görüntüsü ve ihtişamıyla insanları büyülemeye devam etmektedir. Turizm amaçlı yapılan yenilikler her geçen gün biraz daha iyileştirilmekte ve gelişen teknolojiye uygun olarak dizayn edilmektedir. Yapılan tüm çalışmaların tek bir ortak gayesi vardır. O da standartları yüksek bir tatil olanağı sunmaktadır. Turistlerin ülkemize gelme sıklıklarını arttırmaktır. Bu yüzden yapılan çalışmalar, insan odaklı olmaktadır. Ve daha fazla turistin ülkemizi ziyaret etmesine yönelik yapılmaktadır. Günümüzde yapılan tüm icraatlar gösteriyor ki, Antalya, Gökbük Kanyonu gerek yerli turist gerekse yabancı turistler tarafından en çok iltifat alan ve ihtişamıyla büyülemeyi başaran ender yerlerdendir.

Finike Gökbük Kanyonu 2

Özellikle ülkemiz açısından çok önemli bir jeopolitik konuma sahip olan Antalya “turizm” odaklı faaliyetler göstermektedir. Yapmış oldukları tüm işlerde turizmin etkisini yansıtmaya çalışmaktadırlar. Gökbük Kanyonu’da özellikle maceraperest insanlar tarafından yılın belirli dönemlerinde çokça ziyaret edilmektedir. Hafife alınmayacak derecede insan misafir etmektedir.

Finike Gökbük Kanyonu

Hal böyle olunca da Gökbük Köyü ve yetkili belediyeler Gökbük Kanyonu çevresinde konuçlanmıştır. Esnaflar turistlerin ihtiyaçlarını gidermeye yönelik olarak çalışmalar yapmaktadırlar. Bu bağlamda birçok küçük dükkân açmıştır. Eşsiz bir görüntü sunan Gökbük Kanyonu, insanın içini açan doğasıyla da yaşam enerjisini doruklara çıkarmaktadır. Tüm sıfatlar, benzetmeler, mübalağalar Gökbük Kanyonu ve sunmuş olduğu imkânların yanında değersiz, eksik, sönük kalmaktadır.

Gökbük Kanyonu ağzına kadar yaklaşık 1 km yürüme yolu vardır, suyun sesi ve insanların yürümesine fırsat veren ahşap yollar eşliğinde yavaş yavaş ilerleyerek doğanın ve insanın içini yakan oksijenin tadını çıkarmak içten bile değildir. Güzel fotoğraflar çekilip anı olarak saklamak isteyen birçok yerli ve yabancı turistin elinden makineler düşmezken ilgi çekici bir başka konu da suyun aşındırması ile oluşan bu kanyonun iç kısmında da ufak ufak göletlerin olduğu gerçeğidir.

Her ne kadar çok az bir kişi tarafından bilinse de son dönemlerde yetkililerin başlattığı kampanyalar, tanıtım videoları sayesinde bu kitle hatrı sayılır bir sayıya ulaşmıştır. Kanyonun güzelliği ile ilgilenen ve doğa sporlarına meraklı olan birçok insanın gidip keşfetmesi gereken nadir güzellikteki bir yerdir. Kanyonun içerisinde yer alan nesli tükenmekte olan hayvanlar ve endemik bitkiler de merak uyandırıcı olmaktadır. Kanyonda trekking, yamaç paraşütü yapmak oldukça hoş olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Antalya Antik Kentler 1

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir