Doğru Tatil Planı Yapmak İçin Tüyolar
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Doğru Tatil Planı Yapmak İçin Tüyolar

0

Yıl boyunca şehrin koşuşturması içinde çalıştınız, yoruldunuz ve şimdide tüm bu koşuşturmacaya bir ara verip tatile çıkmaya karar verdiniz peki ya sonra? Tatil tüm yılın yorgunluğunu üzerinizden atma fırsatınız olan ve gündelik hayata daha zinde ve enerjik şekilde dönmeniz için bir fırsat. Peki tatili nasıl planlayacağınızı düşündünüz mü?

Tatil planı yapmak daha doğrusu doğru tatil planı yapmak oldukça önemlidir. Her şeyin planlı olduğu ve önceden tüm artı ve eksileri düşünülerek belirlenen tatiller her zaman daha keyifli geçer. Aksi taktirde pek hoşunuza gitmeyecek sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Tatil planını her zaman kendiniz yapmak zorunda değilsiniz. Güvendiğiniz bir seyahat acentesinden veya internet sitesinden danışmanlık da alabilirsiniz. Sizin için en uygun seyahat planını oluşturacaklardır. Onun dışında her şeyin önceden sizin için düşünüldüğü seyahat paketlerini de inceleyebilirsiniz. Böylece hızlı ve planlı bir tatil yapmak için çok fazla çaba sarf etmenize gerek kalmaz.

Tatil planı yaparken kendinize nereye gideceğim, nereyi mutlaka ziyaret etmeliyim, ne yemeliyim gibi sorular sormakla işe başlayın. Ve bu soruları artıları ve eksileriyle yanıtlayarak kendinize bir seyahat rotası çizin. Bu rota tatilinizi en güzel şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. Her şeyin önceden planlı olduğu ve muhteşem tatiliniz için kendinize sormanız gereken önemli soruları sizin için derledik. İşte doğru tatil planı için kendinize sormanız gereken bazı sorular şu şekildedir.

Doğru Tatil Planı Yapmak İçin Tüyolar 4

Tatil İçin Nereye Gideceğim?

Evet, doğru tatil planı yaparken ilk adım nereye gideceğinize karar vermek olsun. İlk olarak tatilden beklentiniz ne buna karar verin.

 • Deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını çıkarmak mı?
 • Tabiatla iç içe huzur dolu günler geçirmek mi?
 • Kültürel anlamda sizi tatmin edecek yeni yerler keşfetmek mi?
 • Yoksa gurme edasıyla farklı mutfakları keşfedeceğiniz gastronomi seyahatleri mi?

Hangisi sizi mutlu edecek, neye ihtiyacınız var öncelikle buna karar verin.

Tatiliniz size tüm yılın yorgunluğunu üzerinizden atma fırsatı sunacaktır. Bu da tatile gideceğiniz yeri belirlemenin ne kadar önemli olduğunu göstermeye yeterli bir sebep. Tüm yıl bu an için çalıştınız elbette kendinizi her bakımdan iyi ve tatmin olmuş hissetmelisiniz. Bu yüzden doğru yeri seçmenin doğru tatil planının ilk ve en önemli adımı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Nereye gideceğinize karar verirken gideceğiniz yerin hangi mevsimde daha verimli seyahat edilebilir olduğunu araştırın. Aksi taktirde plajda keyif yaparken ya da şehrin sokaklarını keşfederken yağmurun azizliğine uğrama ihtimaliniz olabilir.

Bir diğer konu ise tatilinizi yurtdışında mı yoksa yurtiçinde mi planlamak istediğinizdir. Eğer tercihinizi yurtdışından yana kullanacaksanız ve gitmek istediğiniz ülke vize istiyorsa vakit kaybetmeden vize işlemlerine başlamalısınız. Aksi taktirde son dakikaya kalırsa kötü sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Doğru Tatil Planı Yapmak İçin Tüyolar 5

Nereyi Mutlaka Ziyaret Etmeliyim?

Tatil planı yaparken özellikle dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da gideceğiniz yerde ziyaret edeceğiniz yerleri kararlaştırmak. Bunun için kendinize bir liste oluşturun. Gideceğiniz yer tam olarak şehrin neresinde ve listedeki diğer noktalarla arasında ne kadar mesafe var hepsini değerlendirerek kendinize bir seyahat haritası çizin. Bu size seyahat sırasında zaman kazandıracaktır.

Ziyaret etmek istediğiniz yerlere karar verirken sizden önce davranmış olan kişilerden tavsiye almaktan çekinmeyin. Gideceğiniz yere daha seyahat etme fırsatı bulan insanların deneyimlerinden faydalanmak seyahat rotası oluştururken oldukça işinize yarayacaktır.

Onun dışında seyahat blogları ve kültür rehberlerini de takip etmenizi öneririz. Gideceğiniz tarihte sanat galerileri, konserler, spor müsabakaları veya festivaller düzenlenecekse önceden haberdar olmanızı sağlar.

Gitmek istediğiniz restoran, kafe veya benzeri lokasyonların internet üzerinden yorumlarını okumanız sizin için faydalı olacaktır. Olumlu veya olumsuz yorumlar boş yere zaman kaybetmenizi önleyebilir ya da tavsiye niteliğinde olabilir. Unutmayın en iyi referans deneyimdir.

Ulaşımı Nasıl Sağlayacağım, Gideceğim Yerde Hangi Ulaşım Araçları Kullanılıyor?

Tatil planı yaparken ön araştırma yapmanız gereken bir diğer konu da ulaşımı nasıl sağlayacağınız. Gideceğiniz yere kesin olarak karar verdiğiniz anda bilet bakmaya başlayın. Erken rezervasyon yaptığınız taktirde özellikle havayolu ile seyahat edecekseniz büyük oranda daha uygun fiyatlı ödeme imkanınız oluşacaktır. Ayrıca bilet alma işini son ana bırakırsanız istediğiniz tarih ve saate bilet bulamama ihtimaliniz de var.

Gidiş bileti alırken dönüş biletlerini de ihmal etmeyin. Özellikle gideceğiniz yere vize gerekiyorsa dönüş biletlerini de vakit kaybetmeden almanızı tavsiye ederiz. Uygun tarihlerde dönüş bileti bulamamanız maddi açıdan sizi zarara uğratabilir.

Tatile gidiş ve dönüş dışında tatil için tercih ettiğiniz lokasyon için de ulaşım planlaması oldukça önemli. Gideceğiniz yerde hangi toplu taşıma araçları veya özel seyahat araçları kullanılıyor, hangi saatler arası aktif ve bilet ücretleri ne kadar olduğuna dair ön araştırma yapmanızda fayda var. Bunun için telefonunuza lokal toplu taşıma bilgileri için olan uygulamaları indirebilirsiniz.

Doğru Tatil Planı Yapmak İçin Tüyolar 6

Ne Yemeliyim, Yöresel Lezzetler Neler?

Tatil planlamanın belki de en keyifli adımı nerede ne yemek yiyeceğinize karar vermek. Gideceğiniz yerin lokal lezzetlerini tatmak oldukça önemli. Yöresel lezzetler aynı zamanda bir yerdeki kültürü daha yakından tanımanıza yardımcı olacak bir kültürel öğedir. Yerel halkın yemek kültürünü tanımak, aslında yerel halkı tanımak anlamına gelir.

Farklı lezzetler keşfetmeyi seviyorsanız ve yemek için yaşayanlardansanız tatilinizin en keyifli kısmı restoran ve kafe ziyaretleri olacaktır. Özellikle gitmek istediğiniz restoranlara önceden karar verin. İnternet siteleri üzerinden yorumları okuyabilir karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Ya da daha önce seyahat etme şansı bulmuş insanlardan tavsiye alın.

Özellikle yerli insanların işlettiği restoran ve kafelere şans verin. Genellikle lokal lezzetlere ve geleneksel yemeklere daha fazla hakim olurlar. Unutmayın kültürel anlamda size bir şeyler katacağına inandığınız tatillerde lokal restoran ve kafeleri önceden öğrenmek sizin için faydalı olacaktır.

Tabi ki de yemek yemek için her zaman restoran ve kafeleri tercih etmek zorunda değilsiniz. Sokak lezzetleri de yemek kültürünün bir parçası. Aslında tatile gittiğiniz yerde hangi sokak lezzetlerinin tüketildiğini önceden araştırmanıza gerek yok. Endişelenmeyin sokak lezzetleri zaten spontane olarak karşınıza çıkacaktır.

Tatil planı

Nerede Konaklayacağım?

Evet güzel bir tatil gününden sonra sıra konaklamaya geldi, her şey iyi güzel şehri keşfettiniz, yöresel lezzetleri tattınız ve günün tadını çıkardınız sıra konaklamaya geldi. Son olarak nerede konaklayacağınız da tatil planı yaparken önceden planlanması gereken bir konu. Tatil için ayırdığınız bütçeye uygun olarak birçok konaklama seçeneği var. Konaklama seçenekleri biraz da nerede tatil yapacağınıza göre çeşitlilik gösterecek ve tabi ki de konaklama için ne kadar bütçe ayırdığınıza.

Oteller, pansiyonlar, hoteller, kiralık evler veya odalar ve hatta kulağa biraz çılgın gelse de hava kamp çadırları gibi çok sayıda konaklama imkanı vardır. Tatile gittiğinizde bütçenize göre konaklayabileceğiniz bir sürü seçenek var.

Gideceğiniz yere kesin karar verdiğinizde ve nerede konaklamak istediğinize karar verdiğiniz anda rezervasyon yapmanızı öneririz. Erken rezervasyonla, konaklama alanı için ayırdığınız bütçeden daha az bir fiyat ödeme imkanı sağlayabilirsiniz.

Nerede konaklayacağınızı da planlandıktan sonra artık her şey hazır demektir. Şimdi, tek yapmanız gereken tatil bavulunuzu hazırlamak.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir