Doğu Anadolu’da Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu’da Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir

0

Konu Başlıkları

Doğu Anadolu’da gezilecek tarihi yerler nelerdir için özellikle doğu Anadolu bölgesi tarihi yerleri ve mutfağı ile ön plana çıkan bir bölgedir. Kültür turları kapsamında ülkemizde gidilecek birçok yeri barındırıyor ve bu sebeple her sene on binlerce kişi bu yeri gezerek keşfediyor. Doğu Anadolu bölgesinde gezilecek olan bazı şehirler, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Bitlis, Muş, Erzurum, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Malatya olabilmektedir. Bu şehirler arasında gezilecek bazı tarihi yerler,

 • Van Akdamar Adası, Doğu Anadolu bölgesi turları kapsamında mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Binlerce senedir önemli bir yerleşim haline gelen bu yerde birçok tarihi nokta bulunuyor.
 • Ağrı Kaplıcaları, genel olarak kaplıcalar oldukça zengin bir şehirdir, özellikle Diyadin adlı ilçesi kaplıca bölgesi olarak da bilinir.
 • Erzurum Çift Minareli Medrese, Doğu Anadolu gezi turları kapsamında görülmesi gereken yerler arasındadır. Selçuklu döneminde inşa edilen bu alanın hem iç hem de dış mimarı olarak oldukça büyüleyicidir.
 • Ağrı Antik Kenti, Doğu Anadolu bölgesinin en önemli yerleri arasındadır. Ermeni mirası olarak bilinen bu kent Müslüman ve pagan kültürüne ait izler taşıyor.
doğu anadolu tarıhı yerler
doğu anadolu tarıhı yerler

Doğu Anadolu Tarihi ve Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Doğu Anadolu tarihi ve doğal güzellikleri nelerdir için bu bölgede gezilecek birçok tarihi ve doğal güzellik var. Türkiye Anadolu bölgesinin sakladığı çok fazla güzellik var. Özellikle yüzyıllardır birçok farklı kültür, din ve topluluklara ev sahipliği yapan Anadolu bölgesinde en güzel 5 güzel şehir bulunuyor. Bu 5 şehir ve gezilecek tarihi yerleri konusunda,

 • Bölgenin en doğusunda bulunan en eski yerleşimlerinden olan Kars şehrinde özellikle Çıldır Gölü ile doğal güzelliktir. Aynı zamanda Sarıkamış ise yine dikkat çeken alanlardan olmaktadır.
 • Erzurum, özellikle Palandöken Dağı görkemini arkasına alan bir şehirdir. Bunun dışında Çifte Minareli Medrese ile Çoruh Nehri gibi alanlar hem doğal hem de doğal güzelliği ile dikkat çekiyor.
 • Van, özellikle ülkemizin en büyük gölü olan Van Gölü ile ünlüdür Bölgenin en önemli mimarisi konusunda Van Kalesi oldukça fazla dikkat çekiyor.
 • Elazığ, Doğu Anadolu Bölgesi’nin yeni gözde şehirlerinden biridir bununla birlikte doğal güzellikleri için Keban Barajı, Harput Kalesi, Hazar Gölü olabilmektedir.
 • Ağrı, bölgesinin en önemli turizm merkezlerindendir aynı zamanda Doğu Beyazıt Kalesi, İshak Paşa Sarayı gezilecek yerler arasındadır.

İlginizi Çekebilir: Edremit Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Doğal Güzellikleri

Doğu Anadolu Bölgesi’nin doğal güzellikleri konusunda özellikle ülkenin doğusunda yer alan 14 şehre sahip olan gezilecek yerler antik kentleri, tarihi şehirleri ve gezilecek yerleri ile içeriğinde bulunan geniş coğrafyayı tanımlamaktadır. Seyahat severler gitmiş oldukları yerlerde en popüler mekanları ziyaret edebilmektedir fakat Türkiye’de ünlü turistik yerlerinin aksine gizli kalarak doğal güzelliklerini korumayı başarmaktadır.

Muradiye Şelalesi Van’da bulunan ve her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan şelaledir yükseklik olarak 50 metre olan bu şelalenin en güzel özelliği özellikle yaz aylarında açan rengarenk çiçekleridir. Bunun dışında doğal güzellikler arasında Van, Peri Bacaları Kapadokya benzerliği ile biliniyor. Erzincan doğal güzellikleri arasında bulunan Çağlayan Belgesi üzerindeki Girlevik Şelalesi Türkiye’nin en büyük şelaleleri arasındadır.

doğu anadolu tarıhı yerler
doğu anadolu tarıhı yerler

Doğu Anadolu Gezilecek Antik Kentler

Doğu Anadolu gezilecek antik kentler konusunda yüz ölçümü bakımından ülke topraklarının beşte birini kaplayan bu bölgede birçok antik kent bulunuyor. Bu kadar fazla uygarlığın izini taşıyan çok sayıda yerleşim bölgenin geçmişine de ışık tutmaktadır. Höyük kalıntılarına sık sık rastlanılan Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki antik kentler şu şekildedir,

 • Doğuda gezilecek yerler arasında mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri de antik kent olan Ağrı’nın Patnos ilçesinde bulunan kuzeydoğusunda yer alan Anzavutepe Höyüğü olmaktadır. Halk arasında da Kot Tepe olarak bilinebilmektedir.
 • Giriktepe Höyüğü, Ağrı bölgesinde bulunan bu höyük en eski antik kentleridir.
 • Meya Ağrı bölgesinde Günbbuldu mağaraları olarak bilinmektedir ve bu göyükte tapınak, ibadethane ve mağaralarda yer almaktadır.
 • Harput Elâzığ, bir açık hava müzesi gibi bulunan bir antik kent olmaktadır. Aynı zamanda 2018 senesinde UNESCO kültür mirası listesine girmektedir.
 • Altıntepe, Erzincan Urartular Dönemi zamanında kurulan bir antik kent olmaktadır ve eski bir tarih olarak dikkat çekiyor.

Doğu Anadolu Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu gezilecek yerler arasında özellikle Türkiye’nin önemli yerleşimlerinden olan bu bölgede gezilmesi gereken birçok yer görülüyor. Özellikle pek bilinmeyen yerlerden olan Seyithan Gölü, Hakkari’de Berçelan yaylasında bulunan ve beğenilen turistik yerler arasında bulunuyor. Bunun dışında Ağrı’da Doğubeyazıt’ın 5 km doğusunda bulunan

Eski Beyazıt’ın Kuzeydoğusundaki Belleburç denilen yerde bulunmaktadır. Kayalıklar üzerinde bulunan bu yapının tam olarak tarihi bilinmemektedir. Büyük olasılıkla kale Urartular döneminden kaldığı bilinmektedir. Günümüzde oldukça harap duruma gelen bu kale içeriğinde eski Urartu mezarları ve Antik Çağlardan kalma mimari kalıntılar yer almaktadır. Üç bölümden meydana gelen bu kalenin orta bölümünde mağaralar ve bir mabet kalıntısı bulunuyor.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 6
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 3
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 3
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 3
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir