Dünyanın En Büyük Gölleri Nerelerdir?
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Dünyanın En Büyük Gölleri Nerelerdir?

0

Konu Başlıkları

Dünyanın en büyük gölleri nerelerdir düşünecek olur istek birbirinden farklı coğrafyalardan bahsetmek mümkün olacaktır. Dünyanın en büyük göllerinden akla ilk gelen göl, Hazar Gölü, Victoria Gölü, Baykal Gölü, Malawi Gölü ve Van Gölü diyebiliriz. Elbette ki dünyanın dört bir yanında çeşitli pek çok göl mevcuttur. Sözü edilen bu göller, deniz ile kıyaslanacak derecede büyük ve uçsuz bucaksız göllerdir. Dünya üzerinde her insanın hayatı boyunca mutlaka ama mutlaka görmesi gereken doğal güzellikler arasında yer alan bu göller, çok önemli bir doğa harikasıdır.

Dünyanın En Büyük Gölleri Nerelerdir
Dünyanın En Büyük Gölleri Nerelerdir

Göl Nedir?

İlk olarak göl nedir diyecek soracak olur iseniz, gölün tanımını yaparak başlamak çok daha doğru olacaktır. Bir takım volkanik ve tektonik doğa olayı sonucunda meydana gelmiş olan ve de dört bir yanı kapalı olan tatlı ya da tuzlu bir su örtüsüne göl denir. Göller genel olarak akarsular ile de beslenebilir. Genel olarak tatlı su olmakla birlikte aynı zamanda tuzlu su ile de beslenebilirler. Göllere bakacak olur isek, iki tür gölden bahsetmek mümkün olacaktır. Bunlardan bir tanesi doğada kendi kendine oluşmuş olan doğal göl adı verilen volkanik ya da tektonik göllerdir. Bir diğeri ise yapay bir şekilde dışarıdan bir insan müdahalesiyle oluşmuş olan yapay göllerdir. Doğal güzellikler kapsamında, dünyanın pek çok bölgesine dağılmış bir halde birbirinden güzel ve de uçsuz bucaksız göller mevcuttur.

İlginizi Çekebilir: Kuzguncuk Gezilecek Yerler

Dünya Üzerindeki En Büyük Göller Listesi

Dünya üzerinde var olan en büyük göller listesi yapacak da olur ise şunları söylemek mümkün olacaktır;

 • Hazar Gölü
 • Superiör Gölü
 • Tanganika Gölü
 • Büyük Ayı Gölü
 • Baykal Gölü
 • Victoria Gölü
 • Huron Gölü
 • Van Gölü
 • Büyük Esir Gölü
 • Malavi Gölü

Yukarıda saymış olduğumuz bu göller dünya kültür mirası olarak doğal sit alanlarıdır. Dünyada görülmesi gereken göller içerisinde en büyük göller kapsamına girer.

Dünyanın En Büyük Gölleri: Hazar Gölü

Dünyadaki en büyük göller denince akla ilk gelen Hazar Gölü olacaktır. Hazar Gölü, Hazar Denizi olarak da adlandırılan bir göldür. Neredeyse deniz denecek kadar büyük olduğu için Hazar Denizi adını da alır. Neden diye soracak olur iseniz hem deniz özellikleri taşıyan hem de göl özellikleri taşıyan çok özel bir su birikintisi dir desek hiç de yanlış bir şey söylemiş olmayız. Bu özel gölün beş ayrı ülkeye sınırı vardır.

Dünyanın En Büyük Gölleri Nerelerdir
Dünyanın En Büyük Gölleri Nerelerdir

Hazar Gölü’nün sınırları Azerbaycan, Rusya, İran, Türkmenistan ve Kazakistan’a kadar uzanır. Turistik olarak bakacak olur isek Hazar Gölü için son derece büyük bir ticari unsurdur da denebilir. Hazar Gölü tam olarak 371 bin kilometrekare çapındadır. Volga, Kura ve Ural nehirleri ile beslenen Hazar Gölü dünyanın en büyük gölleri arasında görülmeye değer bir doğal güzellik sunar.

 Baykal Gölü

Sibirya’nın ücra bir köşesinde yer alan önemli bir göl olarak anılan Baykal Gölü de dünyanın en önemli gölleri arasında yer almaktadır. İçeriğinde tatlı su barındıran tektonik bir göl olarak Baykal Gölü, Rusya’nın en önemli göllerinden biridir. 31.500 kilometre çapında bulunan Baykal Gölü, hem yaz aylarında hem de kış aylarında Son derece güzel doğal güzelliklere sahip bir göl olarak özellikle fotoğraf sanatı ile ilgilenenler için kaçırılmaması gereken bir doğa harikasıdır.

 Büyük Ayı Gölü

Üzerinde fazlaca sayıda adalar bulunan Büyük Ayı Gölü, Kanada’nın en önemli gölüdür. 31.153 metrekare bir alana sahip olan bu göl, Kanada’da turizm açısından son derece büyük bir önem taşır. Çevresinde pek çok yerleşim olması da son derece dikkat çekici bir özelliktir.

Dünyanın En Büyük Gölleri: Büyük Esir Gölü

 Dünyanın en büyük 50 Gölü arasında yer alan Büyük Esir Gölü de bir o kadar görülmeye değer bir doğa harikası olarak karşımıza çıkar. Gölleri ile ünlü ülke olan Kanada’nın en ünlü gölleri arasında yer alan Büyük Esir Gölü, ziyaret eden kişilere görsel bir şölen oluşturur. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü ile kıyaslayacak olur isek Büyük Esir Gölü, Van Gölü’nden 9 kat daha büyük bir alana yayılır. Son derece berrak suya sahiptir. Bu özelliği ile turistlerin dikkatini çekmekte olan Büyük Esir Gölü dünya üzerinde görülmesi gereken göller arasında ilk sıralarda yer alması gereken bir göldür.

Dünyanın En Büyük Gölleri: Van Gölü

Büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük gölü unvanını alan Van Gölü, son derece uçsuz bucaksız bir göldür. Genel kültür açısından Van Gölü Türkiye’nin en büyük gölü müdür ya da Van Gölü yüzölçümü bakımından en büyük göl müdür şeklinde pek çok soru sorulmaktadır. Van Gölü, Türkiye için son derece önemli bir kaynaktır. Van Gölü dünyanın kaçıncı büyük gölüdür diye soracak olur iseniz Van Gölü dünyanın 15. en büyük gölüdür diyebiliriz.

Van Gölü, Nemrut Dağı’nın patlaması sonucu meydana gelmiş olan volkanik bir göldür. Van Gölü’nün suyu sodalı ve de en az bir deniz kadar tuzludur. Van Gölü üzerinde mimarisi ile son derece büyük bir dikkat çeken Akdamar Kilisesi mevcuttur. Bu açıdan da Van Gölü bulunduğu bölgeye son derece fazla yerli ve yabancı turistin akın etmesine olanak tanır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
hamzabey_cami___bursa.jpg

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir