Dünyanın En İyi 15 Sokak Lezzeti
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Dünyanın En İyi 15 Sokak Lezzeti

0

Konu Başlıkları

Dünyanın en iyi 15 sokak lezzeti araştırması son dönemlerde çok yapılmaya başlamıştır. Sokak lezzetleri; bir ülkeyi tanıyabileceğimiz etmenlerin başında geliyor. Ülkelerin insanını, coğrafyasını ve tarihini tanımak için mutlaka onların sokak lezzetlerini tatmak gerekiyor.

Ülke ve şehirlerin sokaklarını gezerken oraya dair pek çok önemli bilgi edinebiliriz. Sokak lezzetleri;

 • Kolay ulaşılabilir,
 • Etnik mutfakları tanımak,
 • Uygun fiyatlı olması sebebiyle çok tercih ediliyor.

Dünya Sokak Lezzetleri

Dünya sokak lezzetleri farklı kültürlerle etkileşim kurma açısından çok önemlidir. Dünyada öne çıkan sokak lezzetlerini şöyle sıralayabiliriz:

Dünyanın En İyi 15 Sokak Lezzeti
Dünyanın En İyi 15 Sokak Lezzeti

Elote- Meksika

Güney Amerika ülkeleri, sokak lezzetleriyle popüler olmuşlardır. Çoğu Güney Amerika ülkesi, yemek kültürüyle dünyada kendini tanıtmıştır. Elote yani közlenmiş mısır, Meksika’nın sokak lezzetlerindendir. Elote, Meksika usulü közlenmiş bir lezzettir.   Elote; Cotija isimli Meksika’nın doğal ortamlarında beslenen ineklerin sütünden yapılan tuzlu peynirdir. Meksika usulü közlenmiş mısırlarla Cotija peyniri birleştiğinde ortaya muhteşem bir lezzet çıkıyor.

İlginizi Çekebilir: Yuka Bitkisi Yaprakları Neden Sararır?

Banh Mi- Vietnam

Dünyanın en iyi 15 sokak lezzeti arasında yer alması gereken bir lezzette Vietnam’a özgü Banh Mi’dir. Banh Mi, normalde Vietnam’da ekmekler için kullanılan tabirdir. Fakat Vietnamlılar, özel bir sandviç oluşturarak ona Banh Mi ismini koydular. Başka bir deyişle Banh Mi, Vietnam sandviçi olarak da anılmaktadır. Sandviç aslında Fransızların Güneydoğu Asya’yı sömürgesiyle ortaya çıkmıştır. Sandviç tam olarak Batı ile Doğu malzemeleriyle ortaya sunulan lezzettir. Banh Mi içerisinde;

 • Izgarada pişirilen köfte veya domuz eti,
 • Turp,
 • Mayonez,
 • Salatalık dilimleri
 • Ciğer ezmesi gibi ürünler yer alıyor.

Takoyaki- Japonya

Japonya’nın başkantine gittiğinizde farklı bir lezzet arıyorsanız takoyakiyi önerebiliriz. Takoyakinin ana malzemesi, buğday unudur. Buğday unu bulamaç haline getirilerek özel kalıplarda tavalara koyuluyor. O tavalarda pişirilen takoyakiler harika bir ara öğündür. Atıştırmalık olarak görülen Takoyakiler;

 • Doğranmış ahtapot,
 • Zencefil turşusu,
 • Soğan,
 • Kıyma,
 • Tempura artıkları ile hazırlanmaktadır.

Krep- Fransa

Dünya sokak lezzetleri denildiğinde Türk mutfaklarında da yer almaya başlayan krepi saymadan olmaz.

Son birkaç yıldır Türkiye’de kahvaltı sofralarını süsleyen krep, Fransa sokaklarından aslında gelmiş bir lezzettir. Dünya mutfağı denildiğinde hepimizin bildiği üzere Fransa ilk 5’te yer alıyor. Fransa köklü mutfak lezzetlerini sokaklara taşıyarak her kesime hitap etmesini ve tanınmasını sağlıyor.

Burek- Bosna Hersek

Balkanlar’da yemek kültürü bakımından çok gelişmiştir. Bosna Hersek Sokaklarında Burek adı verilen böreğin tadına doyamayacaksınız. Burek hem patatesten hem kıymadan yapılmaktadır. Hamur işi sevenler Bosna Hersek sokaklarında burek yiyerek harika bir gün yaşayabilirler.

Dünyanın En İyi 15 Sokak Lezzeti
Dünyanın En İyi 15 Sokak Lezzeti

Choripan- Arjantin

Sokak lezzetleri denildiğinde sandviçler daha çok öne çıkıyor. Bunun sebebi sokak kültürüne daha uyum sağlamaları diyebiliriz. Ele alınıp gezerken yeme imkânı olduğu için çoğu ülkede sandviç kültürü çok gelişmiştir. Sandviç kültürü gelişen ülkelerden birisi de Arjantin’dir. Choripan ismini verdiği sandviçin tadına doyamayacaksınız. Choripan içerisinde domuz ya dana sucuğu yer alıyor. Ayrıca sarımsaklı et sosu da choripanı daha farklı tada sahip olmasını sağlıyor. Amerika sokak lezzetleri kültüründe choripan çok yer etmeye başladı.

Espettinho- Brezilya

Görüntü itibariyle aslında Türk kebap kültüründeki ocak başını andırıyor. Görüntüsü kadar lezzetiyle de damak tadımıza hitap ediyor. Espettinho yukarıda saydığımız lezzetlere nazaran domuz etinden değil de tavuk ya da dananın etiyle hazırlanıyor. Fakat diğer et türleriyle de yapılabiliyor. Eğer bir gün Brezilya’ya yolunuz düşerse bu lezzeti tadarken mutlaka acı sosla yemeği deneyin. Acı sosla tadı daha lezzetli oluyor.

Hokkien Mee- Singapur

Sokak lezzetleriyle dikkat çeken diğer bir ülkeyse Singapur. Singapur, sokak lezzetleri açısından zengin bir menüye sahip diyebiliriz. Hokkien Mee isimli lezzettin de tadına asla doyamayacaksınız. Hokkien Mee, özellikle hikayesiyle insanlarda merak uyandırıyor. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan bir lezzettir. Domuz eti, kırmızı pul biber sosu, noodle makarna ve karidesin harmanlamasıyla ortaya Hokkien Mee çıkıyor. Çoğu insanın damak tadına hitap etmektedir.

Hot Dog- İzlanda

Hot Dog aslında çoğu yerde Amerika sandviçi olarak biliniyor. O yüzden Hot Dog’un İzlanda’yla anılması garip karşılanabilir. Hot Dog’un İzlanda’yla anılmasındaki en büyük sebep ülkede ünlü bir dükkânın Amerika’daki gibi yapmasıdır. İzlanda’da Hot Dog’un Amerika’dan daha çok talep görmesindeki ana neden, kuzu etinden yapılmasıdır. Hardal ve ketçap, Hot Dog’un üzerine döküldüğünde daha farklı bir tada kavuşuyor.

Jerk Usulü Tavuk- Jamaika

Jamaika dünya mutfağına önemli katkılar sunmuş bir ülke diyebiliriz. Mutfağındaki lezzeti, sokaklara da yansıtarak daha çok Jamaika ilgi görmeye başladı. Jerk usulü tavuk, uzun şerit şeklinde kesilip pişirilmesiyle ünlenmiştir.

Jalebi- Hindistan

Hamurun kızartılmasıyla yapılan bir tatlı çeşididir. Dünyanın en iyi sokak lezzetleri arasında önemli yer edinmiştir.

Poutine- Kanada

Kanada’nın soğuk havasında insanın içini ısıtacak bir lezzettir. Poutine, patates kızartmasıdır fakat onu farklı kılan çeşitli lezzetlerle sunulmasıdır.

Gaufres de Lieges- Belçika

Avrupa’da sokak tatları denildiğinde aklımıza ilk gelen lezzetlerdendir. Gaufres de Lieges; ketçap ve mayonezle müthiş bir tada ulaşıyor.

Pho- Vietnam

Uzak Doğu tatlarını deneyimlemek istiyorsanız Vietnam sokaklarında sunulan lezzetleri mutlaka denemenizi öneriyoruz. Pho, Vietnam’ın en sevilen sokak lezzetidir.

Panzerotti- İtalya

Dünyanın en iyi 15 sokak lezzeti listesine panzerottiyi eklememek olmaz. Panzerotti tam olarak pizzanın kapatılmış şeklidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Jurassic Land İstanbul Nerede

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir