Dünyanın En Güzel 5 Şehir Plajı Nerededir?
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Dünyanın En Güzel 5 Şehir Plajı Nerededir?

0

Dünyanın En Güzel 5 Şehir Plajı Nerededir? Sorusu aslında tatil için küçük kasaba ya da pek çok insanın aklından geçen kıyı şeridinde tatil yapmaktan başka bir tercihin var olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Dünyadaki bazı şehirler tatil denildiği an akla gelen o küçük kasaba şartlarından ayrı ama insanlara benzer güzellikleri sunacak potansiyele sahip olabilmektedir. Dünyanın en güzel sahillerine sahip ülkeler için yazının devamını okumalısınız.

1.     Fransa – Nice

Fransa – Nice, Fransa’nın güneyinde yer alan ve Avrupa’nın en ünlü tatil yerlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Eldeki verilere göre Avrupa’nın elit kesiminin yaklaşık olarak yüz yıldan fazla bir süredir özellikle yaz aylarında Nice’ye gelmeyi tercih ettikleri bilinmektedir.

Nice’ nin sahip olduğu yaklaşık otuz kadar plajı olduğu biliniyor. Nice’ nin bu plajlarından bir kısmı halka açık ve buna ek olarak ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Ancak beach clup ya da otellere ait olan plajlarda ise denize girmek isteyenlerden ücret talep edilmektedir.

Dünyanın En Güzel 5 Şehir Plajı Nerededir
Dünyanın En Güzel 5 Şehir Plajı Nerededir

Esasında Nice’ nin plajları Fethiye ve Kaş plajlarımızla kıyasa tuttuğumuz zaman Nice’ nin plajlarını görece güzel bulmamak mümkün olabilmektedir. Çünkü Nice plajları büyük kısmı çakıllı yapıya sahiptir. Nice’ nin kumlu plajlarının kumunun ise başka bölgelerden taşınarak bu plajlara getirildiği biliniyor.

Ayrıca Nice’ ye haksızlık etmemek için de bu şehrin tarihinin çok geniş eski olduğunu ve sahip olduğu pek çok güzellikle ziyaretçilerini etkilediği biliniyor. Nice kenti, M. Ö. 350 yılında Yunanlılar’ın Foça’ dan göç etmesi sonucunda kurulmuş bir şehirdir. Nice’ nin coğrafi konumu sebebiyle tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı ve her dönemde yoğun ilgi kaynağı olduğu bilinir.

İlginizi Çekebilir: Edremit Gezilecek Yerler

Bu tarihsel gelişiminde 19. Yüzyılda Nice Avrupa’ nın aristokratlarının tatil geri haline gelmeye başlaması ile ünlenmiştir. Ayrıca bu şehre gelenler sadece Avrupa’ nın aristokratları değildir. Nice’ ye pek çok farklı ülkeden de soyluların tatile geldiği tarihi kayıtlarda gün yüzüne çıkmaktadır. İşte 19. Yüzyıl Nice’ nin popüler bir tatil yeri haline geldiği ve bu sebeple deyim yerindeyse altın çağını yaşadığı sürecin başlangıcıdır.

2.     Barcelona Şehir Plajı – İspanya

Barcelona – İspanya aslında İspanya’ nın başkenti Madrid’ten sonraki en büyük kenti olarak karşımıza çıkar. Barcelona’ nın yaklaşık olarak 5 kilometre uzunluğuna sahip sahil şeridi ve bu şehrin kendine özgü bir tarza sahip olan kent kültürü ile dünyadaki en güzel plaj şehirleri arasında sayılması gereken şehirlerden biri olarak bilinir.

Barcelona nasıl bir kent? Barcelona aslında oldukça büyük bir kenttir ve İspanya topraklarında bulunan Katalunya bölgesinin merkezi olarak biliniyor. Ayrıca bu kent, Barcelona, İspanya’nın en büyük sanayi kenti olmasıyla da ülke için oldukça önemli bir yere sahiptir. Fakat Barcelona’yı diğer sanayi kentlerinden ayıran bir özelliği vardır. Bu özellik Barcelona’ nın sahip olduğu geleneksel kimliği modern yaşamın tüm unsurları ile harmanlayıp bu kente has bir atmosfer yaratmayı başarmış olması olarak özetlenebilir.

Barcelona’ya gelen turist sayısı yıllık olarak yaklaşık 10 milyon turist olduğu bilinir. Bu kentin neredeyse dünyadaki en önemli turizm merkezi yapan unsur, şehrin gelen tüm ziyaretçilerine bir şeyler sunabiliyor olmasıdır. Yani Barcelona, şehre gelen herkesin beğenebileceği en az bir özelliğe sahiptir. Sanatla, siyasetle, sporla ya da pek çok farklı ilgi alanına hitap eden bir şeyi mutlaka bulunmaktadır.

Barcelona playları arasında en bilineni Barceloneta Plajı olarak biliniyor. Bu plaj hem yerli turistlerin hem de yabancı turistlerin en beğendiği ve bu sebeple Barcelona’ da en fazla popülariteye sahip olduğu bilinen plajdır.

Dünyanın En Güzel 5 Şehir Plajı Nerededir
Dünyanın En Güzel 5 Şehir Plajı Nerededir

3.     Rio de Janeiro – Brezilya

Rio de Janeiro – Brezilya ise dünyanın en güzel 3 plajına sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Bu sebeple başka ülkelerin şehir plajlarını değil bu eşsiz atmosferin 3 plajını sizlere aktaracağız. Çünkü bu plajlar dünyadaki herkesin ilgiisini çeken eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Rio de Janeiro’nun Brezilya’nın en büyük ikinci kenti olmasının yanı sıra Rio karnavalı ve eşsiz pek çok plaja sahip olmasıyla tanınıyor.

4.     Ipanema Plajı – Rio de Janeiro

Ipanema Plajı – Rio de Janeiro kentinin en güzel plajlarından biridir. Bu plaj, Dois Irmaos yani İki Kardeş tepelerinin yamacında yer alır. Rio Karnavalı’na gelenlerin en sık geldiği plajdır. Ipanema Plajı pek çok insanın bir arada olduğu, içinde yürüyüş yapılabilen bir alandır. Ayrıca bazen bu plaj sizi sakinliği ile de büyüleyebilir.

5.     Copacabana Plajı – Rio de Janeiro

Copacabana Plajı – Rio de Janeiro kentinin en ünlü ve en güzel olan bir diğer plajıdır. Copacabana plajı, Ipanema Plajı’ ndan daha hareketli bir plajdır. Brezilya’ ya, Rio Karnavalı’ na, gelen kişilerin en sık ziyaret ettiği bir diğer plajdır. Rio de Janeiro’nun en meşhur plajı. Bu plaj yaklaşık olarak 5  kilometrelik uzunluğa sahip sahil şeridi ile yaz tatili dönemlerinin her günü oldukça kalabalık olmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir