Dünyanın En Güzel Köprüleri Nelerdir?
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Dünyanın En Güzel Köprüleri Nelerdir?

0

“Dünyanın en güzel köprüleri nelerdir” noktasında, dünya genelinde pek çok köprü tarihi ve mimari özellikleriyle öne çıkıyor.

Köprülerin bazıları tasarım yönünden çok dikkat çekicidir. Mimari özellikleri bakımından köprüler, tüm dünyada ilgi görmektedir. Köprüler; vadi, kıyı ve kıtalar arasında bağlantı oluşturmaktadır. Kıtaları en işlevsel yapı olarak nitelendirebiliriz. Antik dönemden bugünlere kadar gelen köprüler, teknolojiyle birlikte farklı tasarımlara bürünmüştür. Köprüler; kültür, ticaret ve seyahatlerin en önemli unsurlarıdır. Köprüler bir ülkenin mimari dokusunu en iyi yansıtan yapılar olarak da lanse edilebilir. Köprüleri diğer tarafa geçmek için kullanılan yapı olarak görmemek gerekiyor. Köprüler, bir ülkeyi ve şehri temsil eden en önemli mimari eserlerdir.

Dünyanın En Güzel Köprüleri

Dünyanın en güzel köprüleri, mimari ve kültürel özellikleriyle dikkat çekmektedir. İşte dünyanın en güzel köprüleri;

Dünyanın En Güzel Köprüleri Nelerdir
Dünyanın En Güzel Köprüleri Nelerdir

Great Belt Köprüsü (Danimarka)

Dünyanın en meşhur köprüleri arasında Danimarka’nın Great Belt Köprüsü yer almaktadır. Great Belt Köprüsü; batı ile doğu kemerine bölünen iki köprüden oluşmaktadır. Funen ve Danimarka adaları arasında Gelt Belt Köprüsü konumlanmıştır. Gelt Belt Köprüsü, üç yapı şeklindedir. Danimarka’nın ünlü mühendislik şirketleri olan Ramboll ve COWI tarafından tasarlanmış bir köprüdür. Great Belt Köprüsü, ülkedeki en büyük inşaat projesi olarak da biliniyor. Doğu köprüsü diye tabir edilen asma köprü aslında dünyadaki en uzun 3. açıklığı olma özelliği taşıyor.

İlginizi Çekebilir: Avanos Gezilecek Yerler

Tower Bridge (İngiltere)

İngiltere’nin Londra şehrinde 1876 yılında trafik kalabalıklaşmaya başlamıştır. Bununla bağlantılı olarak, Horace Jones ve John Wolfe Barry tarafından Tower Bridge köprüsü inşa edildi. 1894 yılında Tower Bridge tam anlamıyla köprü halini aldı. Tower Bridge köprüsü, 265 m uzunluğundadır. Tasarlandığı zamanlarda beğenilmeyip çok eleştirilse de günümüzde Londra’nın önemli mimari yapıları arasında yer alıyor. Tower Bridge, Londra’nın simgesi haline gelmiştir.

Dünyanın En Güzel Köprüleri: Helix Köprüsü (Singapur)

Helix Köprüsü, Singapur Marina Körfezi’nde konumlanmıştır. Helix Köprüsü hem Marina South hem de Marina Center arasında direkt bağlantı oluşturuyor. Dünyadaki ilk kavisli çift sarmal köprüsü olma özelliği taşımaktadır. Helix Köprüsü’nde bulunan yürüyüş yolu, DNA’daki geometrik dizilimden yola çıkarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda paslanmaz çelik çift sarmal yapılardan oluşuyor. Köprü geceleri aydınlatıldığı için ortaya muhteşem bir atmosfer çıkıyor. Helix Köprüsü’nün dört izleme bölümü su üzerine kadar uzanmaktadır. Bu sayede 360 derecede ışıltılı ufuk çizgisi çok rahat görülebiliyor.

Erasmus Köprüsü (Hollanda)

Dünyanın en güzel köprüleri listesi içerisinde olması gereken diğer bir yapıysa Erasmus Köprüsü’dür. Rotterdam’da inşa edilen Erasmus Köprüsü, kente modern bir hava kazandırıyor. Erasmus Köprüsü; Nieuwe Maas Nehri’nin üzerinde konumlanmıştır. 1996’da açılışı gerçekleşen Erasmus Köprüsü, 139 metre yükseklikte ve 802 metre uzunluktan oluşmaktadır.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Türkiye)

Türkiye ve İstanbul için önemli bir yapıdır. İstanbul’un simgelerinden olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü; Ortaköy ile Kuzguncuk hattı arasında bağlantı oluşturuyor. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Cumhuriyet’in 50. yılına denk gelen 1973’te açılmıştır. 1560 metre uzunluğa sahip olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün açılışına denk bir özelliğiyle dünyada tekti. O özelliği, iki kıtayı birbirine bağlaması olarak açıklayabiliriz. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, İstanbul trafiğinin bel kemiğini oluşturuyor.

Dünyanın En Güzel Köprüleri Nelerdir
Dünyanın En Güzel Köprüleri Nelerdir

Akashi- Kaikyo Köprüsü (Japonya)

Akasya – Kaikyo Köprüsü, Japonya’nın Kobe kentinde yer alıyor. Awaji Adası ile Kobe’i birbirine bağlıyor. Akashi- Kaikyo Köprüsü, dünyadaki en uzun asma köprü olma özelliğini taşımaktadır. Akashi -Kaikyo Köprüsü Japonya’da olduğu kadar tüm dünya içinde önemli bir mimari eserdir.

Rialto Köprüsü (Venedik)

Dünyanın en meşhur köprüleri içerisindeki Rialto Köprüsü, Venedik’te yer alıyor. 300 sene Rialto Köprüsü, Büyük Kanal’ı yürüyerek geçmek için kullanıldı. Rialto Köprüsü; San Marco ile San Polo bölgeleri arasında bağlantı görevi görüyor. Büyük Kanal’da yer alan dört köprü arasında en eski olanıdır. Köprüyü yapmak için pek çok ünlü sanatçılar planlar oluşturmuştur. Fakat Rialto Köprüsü’nü kazanan isim, Antonio da Ponte’dir. Antonio de Ponte, Rialto Köprüsü’nü mermerden inşa ederek tarihe geçmiştir. Dünya genelinde en çok ziyarette bulunulan köprü olma özelliği taşımaktadır.

Brooklyn Köprüsü (ABD)

Amerika’nın New York kentinde yer alan Brooklyn Köprüsü, 1883’te inşaatı tamamlanarak kullanıma açılmıştır. Hibrit kablolu kalmalı/ süspansiyon tarzındaki en eski köprü olma özelliğini taşımaktadır. Brooklyn ve Manhattan arasında bağlantı oluşturmaktadır. Brooklyn Köprüsü, inşa edildiği dönemlerde New York ve Brooklyn Köprüsü olarak geçiyordu. 25 Ocak 1867 yılında Brooklyn Köprüsü, bugünkü ismiyle anılmaya başladı.

Charles Köprüsü (Çek Cumhuriyeti)

Charles Köprüsü, Çek Cumhuriyeti’nin Prag kentinde yer alıyor. Romantik köprü olarak tüm dünyada tabir edilmektedir. Charles Köprüsü, sevgililerin buluşup Vltava Nehri’ni izledikleri bir köprüdür. Charles Köprüsü, 14. Yy’de inşa edilmiştir. Su seviyesinden tam olarak 4 metre yükseklikte tasarlanmıştır. Charles Köprüsü’nün uzunluğu, 516 metre olarak bilinmektedir.

Jacques Chaben- Delmas Köprüsü (Fransa)

Dünyanın en güzel köprüleri kategorisindeki Jacques Chaben- Delmas Köprüsü, Fransa’nın Bordeaux kentinde yer alıyor. Jacques Chaben- Delmas Köprüsü, modern mimariyi temsil ediyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir