Düzköy (Haçka Obası) Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Trabzon

Düzköy (Haçka Obası) Yaylası

0

Ülkemizde ve aslında dünyada da her geçen gün yeni keşifler yapılmaya devam edilmektedir. Pek çok yer eski kullanımının dışında çağın koşullarına uygun olarak kullanım amacını değiştirmiştir. Yaylalar da değişen yaşam koşulları ile birlikte kullanım şekilleri değişmiş ve turizme açılmıştır. Yıllar önce yaz ayları geldiğinde yaylalar gür ve bol miktarda bulunan otluk alanları nedeniyle hayvan otlatmak için tercih edilirdi. Deniz seviyesinden oldukça yüksek, serin, temiz bir havaya ve enfes bir manzaraya sahip bu yaylalarımız günümüzde mezracılıktan biraz uzaklaşmış ve turizme açılmış durumdadır. Düzköy (Haçka Obası) Yaylası da işte bu yaylalarımızdan biridir. Şimdi gidip görmenizi özellikle tavsiye ettiğimiz bu yaylamızdan bahsedeceğiz.

Düzköy (Haçka Obası) Yaylası 3

Düzköy (Haçka Obası) Yaylasına Ulaşım

Düzköy (Haçka Obası) Yaylamıza ulaşmak için Trabzon ilimizin Düzköy ilçesine gelmeniz gerekir.  Trabzon’a 40 km mesafede yer alan Düzköy ilçesine geldikten sonra güney yönüne doğru 12 km süren toprak yolu aştıktan sonra yaylaya ulaşabilirsiniz.

Düzköy (Haçka Obası) Yaylası Hakkında Bilgiler

Düzköy ilçesi 1944 yılına kadar Haçka adında bir köy iken 1944 yılında Bucak yapılmıştır. 1961 yılında ise, ismi Düzköy olarak değiştirilmiş ve belediye olmuştur. Sonrasında da Akçaabat ilçesine bağlı bu belediye 1990 yılında da ilçe olarak ilan edilmiştir.

Düzköy (Haçka Obası) Yaylası 1784 m rakıma sahip temiz havası ve yeşilin her tonunu barındırması ile ünlenmiş özel bir yaylamızdır. Bu yaylamız yerli ve yabancı turistler tarafından da oldukça tercih edilen bir yaylamızdır. Bu kadar çok tercih edilmesinde alt yapı hizmetlerinin de tamamlanmış olması önemli rol oynamaktadır. Elektrik ve su gibi alt yapı hizmetlerinin tamamlanmış olması yaylanın nüfusunu daha da yoğunlaştırmıştır.

Düzköy (Haçka Obası) Yaylası 4

Bunun dışında yaylada oldukça ilgi çeken şenlikler de yapılmaktadır. Özellikle yayla şenliklerin yapıldığı tarihlerde oldukça kalabalıklaşmaktadır. Bu şenlikler her yıl Temmuz ayının 3. Cuma günü yapılan Kadırga ve 14 Ağustos tarihinde ise yaylada Karaabdal şenlikleri yapılmaktadır. Ayrıca yaylanın bir diğer ilgi çeken unsuru da Haçkalı Baba türbesidir.

Düzköy (Haçka Obası) Yaylası Konaklama

Düzköy (Haçka Obası) Yaylası içinde konaklamak isterseniz yaylada bulunan pansiyonlarda konaklamanız mümkündür.  Eğer kamp malzemelerinizi ve çadırınızı getirirseniz de yayla içinde kamp yapmanız da mümkündür.  Ayrıca yayla içinde her türlü yeme içme imkanı bulmanız da mümkündür. Bunların dışında yaylaya yakın konumlu bir otelde konaklamayı tercih ederseniz de biz de sizin için birkaç seçenek hazırladık.

Hotel Büyük Sümela:  Özellikle şehir merkezine yakın rahat, konforlu ve lüks bir yerde konaklamayı düşünüyorsanız, Hotel Büyük Sümela sizin için oldukça güzel bir alternatif olacaktır. Kapalı bir yüzme havuzu da bulunan otel de odalar da son derece özenli döşenmiştir. Ayrıca belirtmek isteriz ki otelin temizliğine de son derece dikkat edilmektedir. Oda / Kahvaltı hizmeti sunan otelde kahvaltı seçeneklerinin de oldukça taze ve lezzetli olduğunu da belirtmek isteriz.

Balkon Pansiyon Maçka: Eğer daha ekonomik bir konaklama tercih ediyorsanız, temizlik ve yemek kalitesinden ödün vermeden Hotel Büyük Sümela yerine Balkon Pansiyon Maçka’da da konaklayabilirsiniz. Dünyanın en fazla yeşil tonlarının bulunduğu nadir yerlerden biri olan Maçka da konaklamak isterseniz Balkon Pansiyon Maçka’yı özellikle tavsiye ederiz.

Sera Lake Resort Hotel & Spa:  Trabzon Akçaabat ilçesinde bulunan otel Sera Gölü’nü ve gölü çevreleyen tam bir doğa harikası diyebileceğimiz muhteşem yeşillikteki dağları ve Karadeniz’in masmavi görmektedir.  Temiz, konforlu ve ferah odalara sahip bu otelde çok rahat edeceğinizi düşünüyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Sivrikaya Yaylası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir