Elevit Yaylası

Karadeniz’in yaylaları ile ünlü olan Rize ilindeki Elevit Yaylası sesiz ve sakin bir gezinti için uygun olan yerler arasındadır. Yaylanın yollarının stabilize olması ve ulaşım için saatlerce yol gidilmesi gibi zorluğu bulunduğundan dolayı fazla bir ziyaretçisi bulunmamaktadır. Ancak yörenin her yaylasında bulunan farklı doğal güzellikler bu mekan içinde gizli kalmış bir bahçe gibidir.

Elevit Yaylası

Yayla yolunda ve içinde bulunan sis hemen hemen çoğu zaman hakimiyetini korumaktadır. Havanın güneşli olduğu bir güne denk getirirseniz, yayladaki pansiyonları kullanarak muhteşem bir doğa gezintisi yapabilirsiniz. Yaylaköy olarak resmi ismi olan Elevit Yaylası içinde birçok akarsu yataklarını görebilirsiniz. Doğa yürüyüşleri için seçilen gezintilerde köyün ortasından geçen ve muhteşem manzarası ile gözünüzü zevklendirecek köy evlerini izleyebilirsiniz.

Yayla içende pansiyon, bakkal ve vazgeçilmezler arasında yer alan bal, süt, yoğurt ve peynir satışlarını yapan birkaç  dükkana rastlayabilirsiniz. Tamamen doğal ortamın içinde yer alan yayla gezintileri sırasında yörenin yabani hayvanlarına veya dağ keçilerine kesinlikle denk gelebilirsiniz. Yoğun bir sis bulunan yayla içinde yer alan Karadeniz’e özgü mimari evleri de gezintileriniz esnasında görebilirsiniz.

Elevit Yaylası Nerededir?

Ayder Yaylası, Pokut yaylası ve ünlü Elevit Yaylası Rize ilinde bulunmaktadır. Rize’nin Pazar ilçesine bağlı olan yaylaya gidişler için ilçe merkezindeki minibüsleri kullanabilirsiniz.

Elevit Yaylasına Nasıl Gidilir?

Karadeniz sahil yolu üzerinden Rize Çamlıhemşin’e geçiş yapıp bu bölgeden araçlarınız ile yaylaya çıkabilirsiniz. Yolların durumu asfalt ancak Çat yaylasına kadar bu şekilde ulaşım var. Daha sonra yol stabilize olarak devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir