Elevit Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Rize

Elevit Yaylası

0

Konu Başlıkları

Yaz tatili denildiğinde büyük çoğunluğumuzun  ilk aklına gelen deniz, kum ve güneş oluyor. Ancak bu yaz tatilinizin bir bölümünü de Karadeniz Bölgemizin doğa ile iç içe serin yaylalarında geçirmek istemez misiniz? İşte size mükemmel bir alternatif; Elevit Yaylası. Elevit Yaylası tam da doğanın ortasında tertemiz havası ve huzur dolu atmosferi ile size gerçekten güzel bir alternatif olacağını düşündüğümüz eşsiz bir mekandır.

Resmi olarak Yaylaköy adı ile bilinen yaylan yöre halkı tarafından Elevit yaylası adı ile bilinmektedir.

Elevit Yaylasına Ulaşım

Flora, fauna ve endemik türler açısından da oldukça zengin olan yaylaya ulaşımda oldukça rahat. Elevit yaylasına ulaşmak için öncelikle Rize merkezden Çamlıhemşin ilçesine ulaşmanız gerekir. Buradan da varsa ister özel aracınız isterseniz de bölgede bulunan servislerle yaylaya ulaşabilirsiniz ya da Pazar ilçesine gelip buradan da haftanın belirli günleri kalkan servisleri kullanarak Elevit Yaylasına doğrudan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Elevit Yaylası Hakkında Bilgiler

Elevit Yaylası, Rize ilimizin Çamlıhemşin ilçesine bağlı yeşilin her tonunu görebileceğiniz bir cennet bahçesi adeta. Çamlıhemşin ilçesine yaklaşık 55 km uzaklıkta olan Elevit Yaylası 1800 m de rakıma sahiptir. Bu yaylamızda tipik yayla evlerinin dışında iki katlı villa tipi evler de bulunmaktadır. Bu görünümü ile yayladan ziyade bir köyü andıran Elevit Yaylasına ulaşımda diğer yaylalara göre ulaşım yapılan asfalt yol sayesinde çok daha kolay diyebiliriz. Ayrıca diğer yaylalara göre bir kıyaslama yaparsak Elevit Yaylası için Ayder Yaylasından sonra en kalabalık yaylamızdır diyebiliriz.

Yaylada bir restaurant, birkaç tane kahvehane, birkaç tane bakkal, bal satan dükkanlar hatta bir muhtarlık bile var. Bu açıdan da diğer yaylalara göre biraz daha gelişmiş durumdadır. Yaylanın yani köyün tam ortasından dağlardan süzülerek geçen bir de akarsu bulunmaktadır.

Bölge hem yöre halkı, hem ülkemizin dört köşesinden ziyaretçi akınına uğrarken özellikle son dönemde yabancı turistlerin de oldukça fazla dikkatini çekmektedir. Ayrıca bölge Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından da korunması öncelikli olan 200 ekolojik bölge arasında gösterilmektedir. Yemyeşil yayla içinde akan mavinin en güzel tonundaki deresi, çeşit çeşit açan çiçekleri ve ahşam mimari yapıdaki evleri ile bölge fotoğraf severlerin de dikkatini çekmektedir. Yaylada birkaç gün hatta birkaç saat bile kaldıktan sonra ciğerlerinizin oksijenle dolduğunu adeta her hücrenizin yeniden hayat bulduğunu hissedeceksiniz.

Elevit Yaylası’na özellikle yaz aylarında gitmenizi tavsiye ederiz. Hele ki horonları ile popüler olan yayla için her yıl 15 Ağustos ve 1 Eylül tarihleri arasında festival yapıldığını bilmenizde de fayda var.

Elevit  Yaylası Konaklama

Elevit Yaylasında rahatlıkla konaklayabileceğiniz birkaç pansiyon mevcuttur. Hatta yerli halk konaklamanız için bile evlerini açmış durumda. İsterseniz yaylada konaklamak zorunda da değilsiniz. Birkaç saat gezip gördükten sonra şehirdeki bir otelde de konaklamanız söz konusu olabilir. Nasıl olsa asfalt yol sayesinde ulaşım hiç de zor değil. İsterseniz çadırınızı yanınızda götürüp doğanın içinde de rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Bu durum halk tarafından da yadırganmayacaktır. Eğer otel tarzı bir alanda konaklamayı düşünürseniz de işte bizden size tavsiyeler:

Ayder Meleklerin Evi Apart: Tamamen Ahşam olan apart ahşap yapılı olup odaları şelale ve orman manzaralıdır ve merkeze de oldukça yakın konumlu olması ile dikkat çekmektedir.

Sis Otel: otel Ardeşen kavşağına ortalama 45 km mesafede yer almaktadır. Ayrıca Trabzon Havalimanına yaklaşık 140 km mesafededir. Samimi ve ilgili personelleri ile tercih sebebi olmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
kurtun-baraji-nerededir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir