Kuyumcular Sokağı
 1. Anasayfa
 2. Rize

Kuyumcular Sokağı

0

Kuyumcular Sokağı hemen hemen her ilde bulunan bu tür isimli sokaklara rastlayabilirsiniz. Fakat tarihi yapısı ile belirli illerde yer alan bu tür sokakların en ünlüsü Rize ilinde yer alan Kuyumcular Sokağıdır. Tarihi bir geçmişe sahip olan sokak insanların yerleşke bölgeleri oluştuğundan beri ticari olarak faaliyetini göstermektedir. Rize iline gidenlerin büyük bir çoğunluğu bu sokağın üst kısmında bulunan şemsiyeler ile ünlendiğini bilir.

Renkli şemsiyeler ile sokaktaki geçişlerin sağlandığı harika görüntü altında gezmeniz gerekiyor. Mutlaka şehir gezileri yaparsanız ve yolunuz Rize’ye düşerse Kuyumcular Sokağı ve etrafını gezmeyi ihmal etmeyin. Eski zamanlarda ticaret merkezi olarak da kullanılan bu sokağın birçok işletmesinin çok uzun zamandır hizmet veren dükkanlardan oluştuğunu göreceksiniz. İstanbul kapalı çarşıda yan yana bulunan kuyumcular gibi bu sokakta da iç içe, yan yana ve karşılıklı birçok kuyumcu esnafının birlikte iş yaptığını görebilirsiniz.

Kuyumcular Sokağı 2

Tarihi yapısı içinde Arnavut kaldırım taşları ile süslenerek hazırlanan sokağın baş tarafında muhteşem bir kalabalık sizi bekliyor olacak. İl merkezine gelen yerli ve yabancıların büyük ilgisine mazhar olan sokağın gezintisi size zamanı unutturmaktır.

Kuyumcular Sokağı Nerede?

Her ilde bu isimde bulunan bir sokak bulunmaktadır. Ancak tarihi yapısı ile ünlü olan kuyumcular sokağı Rize’nin il merkezinde bulunmaktadır. Rize iline gidenlerin büyük bir çoğunluğu renkli şemsiyeler altında muhakkak bu sokakta yürüyüşlerini yapmaktadır.

Kuyumcular Sokağına Nasıl Gidilir?

Rize il merkezi içinde çok eski tarihi bulunan sokağın bütün çıkışları ana yola bağlıdır. Üst kısımdan da sokağa girişler bulunuyor alt kısımdan da. Merkez içinde yer alan bu harika iş yerlerini Belediyenin üst kısmında yer alan ana yolu takip ederek bulabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Ovit Yaylası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir