En İyi Kış Tatili
 1. Anasayfa
 2. Kış Tatili

En İyi Kış Tatili

0

Kış tatili denildiğinde ülkemizin için genellikle yılın son ayı Aralık’ta başlayıp Şubat’la sonlanan süreçte yapılan kayak, kar sporları, beyaza bürünmüş doğada trekking, kamp gibi etkinliklerle geçirilen hoşça vakit gelir akla ilk olarak. Bu tatil sezonunun en yoğun olan dönemi ise yılbaşını da kapsayacak şekilde ayarlanan günler olmaktadır.

Hem yılbaşını hem de karın keyfini bir arada yaşamak isteyenler için ideal bir dönem olmaktadır. Üstelik pek çok yer için düzenlenen kampanyalar da kış tatili düşünenlere cazip geliyor. Erken rezervasyon avantajları da üstüne eklendiğinde keyifli ve huzurlu bir vakit geçirmek için tüm koşullar büyük ölçüde sağlanmış olmaktadır.

Kış Tatili İçin Nereye Gidilir?

Kış tatili için nereye gidilir sorusu birçok kimsenin zihnini meşgul etmektedir. Özellikle havaların iyice soğumaya başladığı şu günlerde kışın nerelerde tatil yapılır diye araştırmaların yoğunlaştığını görmekteyiz.

Her mevsim farklı bir güzelliği olan ülkemizde kışın beyaz örtüye büründüğünde ayrı bir güzellik deryasına dalan pek çok farklı bölge ve yer bulunmaktadır. Mis gibi doğa havası, göl ve şelale manzaraları, kayak alanları ve kış sporları gibi birçok imkana sahip sayısız tesisimiz bulunmaktadır.

Erzurum, Bursa, Bolu, Kayseri gibi şehirlerimiz kış tatilleri denildiğinde akla ilk gelen şehirlerden olmaktadır. Bu şehirlerimizin yanı sıra daha pek çok farklı yerde kış tatilini keyifle ve huzurla geçirmek mümkün olmaktadır. Ya da kısa süreli gezi şeklinde doğa ile iç içe bir süre geçirerek karın keyfini doyasıya yaşamak tercih edilebilir. Bu noktada Doğu Ekspresi ile Ankara – Kars arası yolculuğu tavsiye edebiliriz. Şimdi konuyu biraz daha açarak kış tatili için nerelerde neler yapılabilir onlardan bahsetmeye çalışalım.

 • Abant, Yedigöller – BOLU: Ankara ve İstanbul gibi iki büyükşehrimizin hemen hemen tam ortasında yer alan Abant ve Yedigöller, kış aylarında beyaz örtüye büründüğünde çok sayıda ziyaretçileri üstüne çekmeyi başarmaktadır. Doğa harikası olan buralarda karın soğuk yüzü yerini sıcacık gülümsemelere ve eşsiz bir tecrübeye bırakmaktadır.
 • Sarıkamış – KARS: Tarihi dokusu ile birlikte kış sporları ve kayak için uygun olan Sarıkamış, yaklaşık olarak yılın 6 ayı kadar karla kaplı olmaktadır. Özellikle Doğu Ekspresi ile bölgeye gelmenizi şiddetle tavsiye ederiz.
 • Uludağ – BURSA: Sayısız otelleri, konaklama yerleri ve restoranları ile kışın oldukça yoğun bir sezon geçiren Uludağ, kayak ve kış sporları için en ideal yerlerden birisidir.
 • Erciyes- KAYSERİ: Bozkırlarıyla meşhur İç Anadolu’nun birçok yerinden görülebilecek kadar yüksek ve yılın büyük bir çoğunluğu zirvesi beyaz kalan Erciyes, kayak merkezi ve kış sporları ile birçok ziyaretçisini ağırlamaya devam ediyor. Hazır buraya kadar gelmişken tarihi ve kültürel geçmişe sahip Kapadokya’yı da kışın mutlaka gezmenizi öneririz.
 • Ağva – İSTANBUL: Doğası ve şirinliği ile çok sayıda misafir ağırlayan Ağva, özellikle hafta sonları tıklım tıklım olmaktadır. Çok iyi bir şekilde kafa dinlemek ve stresten uzaklaşarak rahatlamak için ideal bir tercih olmaktadır.
 • Sapanca- SAKARYA: Kocaeli ve Sakarya arasında yer alan Sapanca Gölü, kış tatillerinde en çok aranan mekânlardan birisi olmaktadır. Gölün sessiz ve sakin atmosferi ile karın büyüleyici havası siz kıymetli misafirlerine huzur ve enerji dolu anlar yaşatacaktır. Gün batımında göle karşı sıcak çayınızı veya kahvenizi yudumlarken romantik anlar yaşamayı ihmal etmeyin.
 • Ilgaz – KASTAMONU: Karadeniz’in eşsiz yeşilliği kendisini bir süreliğine beyaz örtüye bırakıyor Ilgaz’da. Kayak merkezi ve kış sporları için uygun alanları ile kış tatilleri için tercih edilen öncü yerlerden birisi olmaktadır.
 • Palandöken – ERZURUM: Dünyaca ünlü kayak pistleri, yılın büyük bir bölümünde karla kaplı kalması ve bol yıldızlı otelleri ile tatilcilerine unutulmaz anlar yaşatmaktadır Palandöken. Hata burada kış olimpiyatlarının düzenlenmiş olması bizlere ne kadar önemli ve tercih edilebilir bir yer olduğunu göstermektedir.
 • Lapland – FİNLANDİYA: Ülkemizdeki kış tatili beldelerinin yanı sıra yurt dışında da pek çok yer bulunmaktadır. Bunlardan en meşhurlarından birisi de kuzey ışıkları, iglo evleri ve daha pek çok ışık manzaraları ile huzurlu ve keyifli bir konaklama fırsatı sunmaktadır.
 • Bansko – BULGARİSTAN: Kış tatilleri için yurt dışında mekan bakanlara Bansko’yu önerebiliriz. Hem ülkemize daha yakın hem de uygun konaklama fırsatları ve doğal güzellikleri ile cazip olmaktadır.

Kış Tatili Erken Rezervasyon

Günümüzde birçok kimse daha uygun maliyetli ve bol seçenekli olduğu için kış tatili erken rezervasyon güzelliğinden faydalanmaktadır. Hem maddi anlamda daha cazip olmakta hem de henüz tatil yerleri dolu olmadığı için daha kolay seçim yapma imkanı olmaktadır.

Bu niyet doğrultusunda hizmet veren pek çok web sitesi, organizasyon şirketleri, tur şirketleri gibi firmaların yanı sıra otel ve pansiyon işletmeleri gibi bir çok oluşum bulunmaktadır. Ayrıca bu konuda tecrübeli olan, daha önce oralara gidip görmüş, gezmiş, tatil yapmış olanların yorumları ve önerileri ile de pek çok kimse kışları nasıl daha rahat tatil yapabilirim sorusuna kolaylıkla cevap bulabilmektedir.

Gündelik hayatın karmaşası ve yoğun geçen iş süreçleri insanı belli bir noktadan sonra sezon fark etmeksizin tatil yapmaya, dinlenmeye itiyor. Herkesin tatil ve dinlence zevkleri aynı olmuyor elbet. Kimileri yazları tercih ederken kimileri de bembeyaz karla kaplı zaman dilimlerini tercih etmektedir. Yaz aylarında güneş, deniz ve kumsal ağırlıklı olurken kış aylarında kar ve kar, kayak ve kar sporları gibi etkinlikler ön planda olmaktadır.

Kış tatili erken rezervasyon kolaylıklarından faydalanarak yerini ayarlayan tatilcilerin kafasındaki en büyük soru işaretlerinden birisi artık yerini belirginliğe bırakmış demektir. Tatil yeri ayarlandıktan sonra artık sıradaki düşünceler tatil boyunca nelerin yapılacağı üzerine olacaktır. Kış tatilleri için en güzel aşama işte tam da burasıdır. Kayak yapma, kış sporları ve etkinlikleri ile uğraşma, göl etrafında gezinti, kar üzerinde yürüyüş ve kamp yapma gibi daha pek çok farklı seçenekler arasından plan yapmak oldukça heyecanlıdır.

Kış Tatili Yurt Dışı

Yurt içi olduğu kadar kış tatili yurt dışı seçenekleri de bir hayli fazladır. Tabi buralarda tatil yapmak biraz daha fazla para ve zaman demektir. Üstelik bir de ihtiyaçlarını giderecek kadar da olsa en az bir yabancı dil bilmek iyi olacaktır. Tüm bunlar bir araya geldiğinde yeni yerler görmek, yeni kişilerle tanışıp vakit geçirmek gayet iyi tecrübeler edinmek olacaktır.

Bu tür yurt dışı kış tatilleri için dünyanın bir ucuna gitmeye gerek yok. Ülkemizin etrafında bulunan Bulgaristan ve Gürcistan komşu ülkelerin yanı sıra Rusya, Azerbaycan, Ukrayna, Romanya gibi daha pek çok ülke kış tatilleri için uygun coğrafi konumdadır. Üstelik ülkemizden buralara yapılan Banska Kayak Turları, Pamporovo Turları, Bukovel Turları gibi turlara katılarak buralarda kış tatili keyfi yaşamak çok daha kolay ve keyifli olmaktadır.

Kış Tatili Turları

Planlanan güzel ve dolu dolu bir kış tatili için kış tatili turları düzenleyen acenteler en büyük yardımcımız olmaktadır. Bu tür şirketler anlaşmalı oldukları otel vb işletmelerin kış tatili için sunmuş oldukları imkânları ve tatil paketlerini müşterilerin beğenisine sunmaktadır.

Çok sayıda kış tatili paketi içerinden bütçeye ve istenilen tarih aralığına en uygun olan kış tatili böylece daha rahat belirlenebilmektedir. Örnek olarak Kartepe kayak turları her yıl birçok tatilci tarafından oldukça yoğun bir rağbet görmektedir. Erken rezervasyon ve indirimli paketler sayesinde bu tür turları çok daha ucuza alabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Kış Tatili Yurt İçi

Kış tatili yurt içi seçeneklerini düşünen kişiler için oldukça bol bir seçenek havuzu olduğunu söyleyebiliriz. Kartepe, Uludağ, Erciyes, Sarıkamış, Palandöken, Kartalkaya gibi dünyaca ünlü kayak merkezleri ülkemiz sınırları içerisinde yer almaktadır. Her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlayan kayak merkezlerimiz yurt içi kış tatili için en ideal yerlerden birisi olmaktadır.

Sapanca, Kapadokya, Abant, Yedigöller, Ağva gibi doğal güzelliklerin ve sakinliğin öne çıktığı beldelerimiz yine kış tatili için çok sayıda yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Hem kayak merkezlerinde hem de doğa harikası beldelerimizde kış tatilleri için gelen ziyaretçilerin rahatça tatillerini geçirebilmeleri için gereken her türlü şey ellerinin altındadır. Konaklama ve yeme içme gibi ihtiyaçların karşılanabilmesi amacıyla çok sayıda otel, pansiyon, kiralık villa ve bungalov, kamp alanları gibi tesisler bulunmaktadır.

Kış Tatili İçin Termal Oteller

Kayak veya doğal güzellikler haricinde kış tatili için termal oteller de her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Genelde vücudu dinçleştirmek ve termal suların şifasından faydalanarak sıhhat bulmak isteyenler bu tür tatil yerlerini daha çok tercih etmektedir. Bu tür tatil için Bolu, Afyon, Yalova, Çankırı gibi illerin yanı sıra Kızılcahamam, Beypazarı gibi ilçeler ön plana çıkmaktadır. Çok sayıda termal tatil köylerinin ve otellerinin bulunduğu bu yerlerde ayrıca özel sağlık hizmetleri veren alanlar da bulunmaktadır.

Termal tatil yerlerinde kaplıca sularının içeriğinde bulunan maddeler sayesinde vücutta görülen birçok rahatsızlıklar iyileşerek şifa bulmaktadır. Bu nedenle yukarıda bahsedilen termal tatil beldeleri özellikle kış aylarında çok sayıda tatilciyi bünyesinde barındırmaktadır. Her yaş gurubundan kişiye hitap edebilen bu yerlerde kişiye özel masaj, tedavi metotları gibi birçok farklı hizmet kategorileri bulunmaktadır.

Çocukla Kış Tatili Otelleri

Ailesiyle birlikte tatil planları yapanlar için çocukla kış tatili otelleri ile ilgili konuşalım biraz da. Özellikle küçük bebekleri olan aileler için tatil süreleri biraz daha hassas olabilmektedir. Çocuklar ve bebekler için tatil esnasında faydalanabilecekleri etkinlikler, ortamlar, onlar için uygun olabilecek yerler vb. hepsi oldukça önemli noktalardır.

Günümüzde tatil beldelerinde bu tür ihtiyaçların doğacağı düşüncesiyle hareket eden işletmeler, minik ziyaretçilerinin de keyifle vakit geçirebilmeleri için gereli olan tüm koşulları büyük ölçüde sağlamaktadır. Bu sayede kış tatilleri için de olsa gönül rahatlığıyla eğlenebilecekleri alanlar ve etkinlikler olan birçok tatil seçenekleri bulmak çok da zor olmamaktadır. Yine de gitmesi düşünülen yerlerde çocuklar için ne tür imkanlar olduğunun mutlaka araştırılması önerilir.

Kış Tatili için Bungalov Tercihi

Kış tatili için bungalov tercihi yapanların sayısında son yıllarda inanılmaz bir artış yaşanmaktadır. Huzur, sessizlik, doğa ve beraberinde romantizmin zirvesi yaşamak isteyenlerin öncelikli tercihi olan bungalov, muazzam bir tatil keyfi sunmaktadır. Şirin yapısı, doğanın bir parçası olması, şömine ateşi gibi birçok özelliği ile kış tatillerinin önde gelen tercihlerinden olmaktadır. Bu noktada Sapanca, ön plana çıkarak bungalov tipi konaklama yerleriyle ün salmaya, hatta anılmaya başlamış bulunmaktadır.

Kapadokya’da Kış Tatili

Kapadokya’da kış tatili demek masallar üstü bir huzura ve mutluluğa ermek demektir. Güzel atlar ülkesi olarak anılan bölgede çok sayıda doğal güzellikler, yer altı mağaraları, peri bacaları vb. gezilecek yerler bulunmaktadır. Beyaz örtüye büründüğünde muazzam bir hale gelen bölgede kışın balon keyfi yapmadan ayrılmamanızı öneririz.

Kış Tatili Yapılabilecek 6 Güzel Yer

Yaz mevsimindeki curcuna ve gürültüden uzak, doğanın huzurlu atmosferi içerisinde kış tatili yapılabilecek 6 güzel yeri sizin için derledik.

Büyük Abant Oteli

En İyi Kış Tatili 6

Bolunun Mudurnu ilçesinde Abant Gölü kıyısında yer alan Büyük Abant Oteli şehrin karmaşasından biraz olsun uzaklaşmak ve kafa dinlemek için tercih edilecek en güzel yerlerden bir tanesidir. Yemyeşil doğası ve muhteşem manzarası ile tatil hiç bitmesin isteyeceksiniz.

Muhteşem göl ve yeşil manzara eşliğinde lezzetli yemeklerin tadını çıkarın. Otel 5 yıldızlıdır ve 1350 m rakımda ve gölün hemen kıyısında yer alır. Tesiste kahvaltı ve akşam yemeği ücretsiz olup diğer yiyecek ve içecekler ücretlidir. Her oda içerisinde 1.5 litre su, kahve, bitki çayı ve siyah çay bulunmaktadır. Otelde kapalı yetişkin ve çocuk havuzu, Türk hamamı, sauna, fitness merkezi ve birçok ücretsiz hizmet bulunur.

Safranbolu Park Otel

Kış Tatili
Kış Tatili

Karabükte yer alan Safranbolu Park Otel tüm misafirleri için en özel ve ayrıcalıklı hizmeti sunar. Otel Safranbolu’ya 2 km uzaklıktadır. Safranbolu’nun Bağlar bölgesinde yer alan otel tüm Safranbolu’yu ayaklar altına alan muhteşem manzaraya sahiptir. Otel şehir merkezine yakın olsa da gürültü ve kalabalıktan uzak ve sakin bir dinlenme ortamı sağlar.

3 yıldızlı bir otel olan Safranbolu Park Otel 30 odadan oluşmuş butik bir oteldir ve odaların hepsi muhteşem Safranbolu manzarasına sahiptir. Odaların hepsinde yüksek hızlı Wi-Fi hizmeti ücretsiz olarak sağlanırken suit odalarda Free Pay TV yayını bulunur. Aynı zamanda bazı odalarda LCD bazı odalarda 146 ekran projeksiyon yer alır. Otelde yeme içme ayrı olarak ücrete tabidir.

Demircioğlu Pokut Dağ Evi

En İyi Kış Tatili 7

Rize’nin yemyeşil doğası ve Pokut Yaylasının tertemiz havasında enfes bir kış tatiline hazır olun. İş ve şehir yaşamının stresinden uzak, eşsiz manzaranın tadını çıkartmak için tam da ihtiyacınız olan yer burası. Kaçkar Dağının eteğinde yer alan ve 2100 m rakımda bulunan dağ evi kış tatili için tercih edilecek en iyi yerlerden birisi. Pokut Dağ Evi yemekleri tamamen doğal ev yemekleridir.

Yaprak sarmasından pazı sarmasına, mis gibi böreklerden enfes dolmalara kadar her türlü yöresel lezzetleri bulabilirsiniz. Huzurlu bir kış tatili yaparken aynı zamanda mükemmel lezzetlerin de tadını çıkaracaksınız. Yöredeki en bol çeşitli açık büfe kahvaltısı ve saf inek sütünden yapılmış yoğurtlar, muhlamalar sizi bekliyor.

Bof Hotel Uludağ

En İyi Kış Tatili 8

Oldukça şık dizayn edilmiş 5 yıldızlı otel konforu ile Bof Hotel Uludağ sizleri bekliyor. Uludağ’a kayak tatili için gidildiğinde kesinlikle tercih edilmesi gereken şık bir otel. Bembeyaz kar manzarasının eşliğinde konforlu bir tatil yaparken kayak yapmanın da tadını çıkarın.

Modern mobilyalar ile döşenmiş çok şık ve lüks akıllı odalarda son teknoloji ile konforu yaşayın. odalarda ve tüm alanlarda ücretsiz wifi hizmeti sunulmuştur ve ayrı ebeveyn banyoları bulunur. Otelde Türk gecesi, canlı müzik, kar partisi gibi organizasyonlar yapılmaktadır. Ayrıca otelde sabah, öğle, akşam açık büfe yemek, jakuzi, masaj salonu, kapalı havuz, fitness, Türk hamamı, A La Carte restoran gibi özellikler de bulunur.

Sarıkamış Kütük Ev

En İyi Kış Tatili 9

Kars İl Özel İdaresinin katkıları ile Kars Valiliği tarafından hizmete açılmıştır. Kars’ta Sarıkamış Kayak Merkezi’nin hemen girişinde yer alan Sarıkamış Kütük Ev kar tatili için muhteşem bir yer.

Büyük yataklı 4 adet oda bulunur ve kayak kiralama işlemleri yapılır. Mükemmel Sarıçam ormanlarının mis kokusu eşliğinde bembeyaz bir kar tatili yapma deneyimi yaşayın. Kristal toz kar üzerinde keyifli bir kayak imkânı sunar.

Kapuzbaşı Şelalesi Köşk Evleri

En İyi Kış Tatili 10

Kayseri’nin Yahyalı İlçesindeki eşsiz manzaralı Kapuzbaşı Köşk Evleri Aladağlar Milli Parkı içerisinde yer alır. Muhteşem dağ havası ve mis kokulu doğa ile iç içe bir tatil yapmak için mükemmel bir yer.

Dubleks olarak tasarlanmış evlerde 2 yatak odası ve biri ebeveyn banyosu olmak üzere 2 banyosu vardır. Evlerin hepsinde döküm soba bulunur ve yakacak odun otel tarafından temin edilir. Ayrıca mangal ve barbekü yapmak için de imkan sağlanır.

Daha fazla seyahat alternatifi için diğer yaz-tatili makalelerimize göz atabilirsiniz.

Kış Tatili Sporları Nelerdir?

Bazıları için kış tatili kayak ve gezmek üzerine oluşturulurken bazıları ise kış tatili sporları nelerdir diyerek araştırmaktadır. Karlı veya buzlu zeminlerde yapılan bu sporlar pek çok kimse tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmaktadır. Kimileri profesyonel olarak bu sporlarla uğraşırken kimileri de amatör olarak ilgilenmektedir.
Kayak, buz pateni, snowboar, kızak, showtubing gibi bireysel olarak yapılabilen kış sporları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra takım halinde yapılabilen buz hokeyi, skeleton, körling, bandy gibi kış sporları da bulunmaktadır. Adrenalin tutkunları için de ekstrem kış sporları olarak heliski, skibobbing, karmobil, biathlon, snowkiting, kar raftingi gibi birçok aksiyonu bol kış tatili sporları bulunmaktadır.

Kış Tatili Konseptleri Nelerdir?

Kış tatili konseptleri nelerdir sorusuna cevap olarak genel hatlarıyla yukarıda bahsettiğimiz aktiviteleri söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra spa ve wellness tarzı tatil yerlerini tercih ederek vücudu dinlendirip yeniden canlandırabilirsiniz.

Kışın Tatil Yapılır Mı?

Kış tatili kavramıyla ilk kez karşılaşanların genel ilk tepkileri kışın tatil yapılır mı olmaktadır. Ya da kış tatilinin veya karın tadını alamamış kimselerin akıllarına bu soru gelebilmektedir. Yoğun, stresli ve sıkıcı geçen iş hayatında en büyük dinlence olan tatiller genelde yazın tercih ediliyor. Haklı bir şekilde kış tatiline karşı bu tür sorular olabiliyor. Fakat kışın termal tesisler, spa ve wellness merkezleri, kayak merkezleri, doğa ile iç içe huzur ve sükûnetin eşsiz kaynağı doğal güzellikler gibi pek çok farklı yerler kış tatili için adeta biçilmiş kaftanlardır.

Kış Tatili İçin Ne Zaman Rezervasyon Yaptırmak Gerekir?

Kış tatili için ciddi düşünenlerin aklına ilk olarak gelecek soru “ kış tatili için ne zaman rezervasyon yaptırmak gerekir “ sorusu olacaktır. Tıpkı yaz tatillerinde olduğu gibi kış tatillerinde de kampanyalar ve tatil paketleri açıklanmaya başladığı andan itibaren yani birkaç ay öncesinden itibaren rezervasyon yaptırılması önerilir.

Kışın Kaplıcaya Gidilir Mi?

Şifalı sulardan yararlanmak isteyenler kışın kaplıcaya gidilir mi diye merak edebilir. Evet, kaplıcalara kışın da gidilebilir. Kışın farklı bir güzelliği olan kaplıcalarda dışarıda buz gibi soğuklar varken siz sıcak sularda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bazı kaplıcalar bulunduğu konum itibariyle ormanlık alanlarda olabiliyor. Buralarda kaplıca öncesi veya sonrası yürüyüşler yaparak karın tadı doyasıya yaşanabilir. Üstelik bir de dere veya göl gibi suların bulunduğu bir yer ise harka bir atmosferde keyifli vakitler geçirmek son derece mutluluk verisi olacaktır.
Huzur içerisinde dinlenmek ve doğa ile iç içe muhteşem bir tatil yapmak isteyenler özellikle kış tatili tercih ediyor. Ülkemizin birçok bölgesinde birbirinden güzel, sakin ve karlar altında doğayla baş başa kalabileceğiniz konaklama seçenekleri yer almaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir