Eskişehir Hayvanat Bahçesi
 1. Anasayfa
 2. Eskişehir

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

0

Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Eskişehir’e gezme planı yapıyorsanız mutlaka uğrayacağınız noktalardan. Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı içerisinde yer almaktadır. Yapımı yaklaşık 2 yıl kadar sürmüştür. Şehirde yaşayan ve dışarıdan gelen ziyaretçiler için eğlenceli ve çocuklar için aşırı güzel dizayn edilmiş hayvanat bahçesidir.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Sadece karada yaşayan hayvanların bulunmadı Eskişehir Hayvanat Bahçesi içerisinde su altında yaşayan canlılar da bulunmaktadır. İçerisinde bulunan bölümler şunlardır. Japon Bahçesi, Eti Su Altı Bahçesi, Tropik Merkez ve Papağan Evi bölümlerinden oluşmaktadır. Toplamda 243 hayvan bulunan bu bahçede, 120 tane karada yaşayan hayvan ve 123 tane de Eti Su Altı Bahçesi’nde yaşayan hayvan bulunmaktadır.

Toplamda geziş süresi ortalama 2 saat kadar sürmektedir. Hayvanat Bahçesi (karada yaşayan) bölümünde herhangi bir yeme-içme için restoran ya da kafe bulunmamakta olup Eti Su Altı Bahçesi bölümündeyse yeme-içme gereksinimi karşılayacak yerler mevcuttur. Bu bölümde rahatlıkla dinlenebilirsiniz.

Açıldığı günden bu zamana kadar talihsiz olaylardan ötürü bir çok olay yaşanan bu hayvanat bahçesinin alan dağılımları ise şu şekilde yapılmıştır.

Toplam 58.000 m2 alana sahiptir, hayvanların bulunduğu bölüm. Japon Bahçesi 27.000 m2’dir. Genişliği ise 145.000 m2′ dir.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi İçerisinde Bulunan Hayvanlar

eskişehir hayvanat bahçesi 1

İçerisinde bütün hayvan türlerinden bulunmaktadır. Memeli, eklem bacaklı, kuş, sürüngen gibi bütün hayvan çeşitlerinden bulunur. Kötü ününe rağmen size sıcak gelecek olan Eskişehir Hayvanat Bahçesi‘ ni kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Bazı hayvanlar güçlü olduğu ve ziyaretçilere saldırabileceği tehlikesi olduğu için  hayvanları çevreleyen tellerde çok düşük voltajlı elektrik verilmektedir. Bu onların nerede kalması gerektiğini işaret etmektedir. Siz de bu tellere dokunmayın ki elektrik çarpmasına maruz kalmayın diyerek bir ek bilgi olarak not düşelim.

Eski ününde çocukları çarpan bu kötü ünü unutarak gezmeye başladınız ve hava çok sıcak değil mi? İşte derhal hem kapalı hem de aşırı serin olan Eti Su Altı Bahçesi’nden gezintinize başlayarak serinleyebilirsiniz. Yeşile ve farklı bitkilere doymak istiyorsanız da Japon Bahçesi şiddetle öneririm. Açık alanda gezmek istiyorsanız da giriş yaptıktan sonra hemen sol taraftan başlamayı unutmayın. İçerisinde bilindik hayvanların bulunduğu fakat bunlardan farklı olarak lemur, mirket gibi canlıları görmekte mümkün. Bu hayvanları merak ederek gittiğim bu hayvanat bahçesinde ki hareketlerini izleyip keyif aldığım ve güldüğüm çok olay oldu. Pozitif enerji yükleniyor resmen!

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Tropik Merkez

Tropik hayvanların ve bitkilerin bulunduğu bu bölüm, Su Altı Bahçesinin yanında konumlandırılmıştır. İçerisinde böcek çeşitleri ve değişik sürüngenlere ev sahipliği yapar. İçerisinde çok değişik örümcek türleri ve yılanları görmekte mümkün tabi. İçerisinde Papağan Evi bulunan ve içerisinde farklı türde papağanlar bulunan bu evi de kesinlikle ziyaret etmeyi unutmayın. Belki sizlerle konuşan papağanlara rastlayabilirsiniz.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti & Ziyaret Saatleri

Yetişkinler için 10 Türk Lirası. Eğer öğrenci ve yaşlı 65+ yaş grubuna mensupsanız 5 Türk Lirası olarak ücretlendirilmiştir. Haftanın 6 günü hizmet vermektedir ve Pazartesi günleri kapalıdır, resmi olarak!

Ulaşım

Atatürk Lisesi karşısından 11 ve 17 numaralı otobüse binebilirsiniz.

Odunpazarı önünden 11 ve 17 numaralı otobüse binebilirsiniz.

Özel olarak dolmuş ve minibüsler de vardır, saatleri değişkenlik gösterir.

Eski Stadyum’un oradan da 16 ve 38 numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yol genel olarak yarım saat ya da 45 dakika sürdüğünden planınızı ona göre yapmalısınız.

Ayrıca Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nin yer aldığı Sazova Parkı’nda bir den fazla tesis bulunduğu için sabah erken gitmekte fayda var. Çünkü zamanın nasıl geçeceğini anlamayacaksınız. Günü birlik Eskişehir turu yapmak için geldiyseniz mutlaka uğramalısınız!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir