Kapadokya Balon Turu
 1. Anasayfa
 2. Nevşehir

Kapadokya Balon Turu

0

Kapadokya sadece Türkiye’de bilinen bir şehir olmamakla birlikte tüm dünyada bilinmektedir. Bunun başlıca sebepleri Balon Turu aktivitesinin bu bölgede yapılıyor olması ve herkesçe merak edilen Peri Bacalarına ev sahipliği yapmasıdır. Bölgede yapacağınız Kapadokya balon turu ile ayaklarınız yerden kesilecek adeta

Peri Bacaları ile ünlü olan bu şehir son zamanlarda Kapadokya balon turu aktivitileri ile iyice yükselişe geçti. Hatta öyle ki son zamanlarda yerli ve yabancı turist sayısının artması Peri Bacaları’ndan ziyade balon turu sayesinde olduğu gözlenmiştir. Eğer siz de Kapadokya’ya gidip balon turu yapmak istiyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

Kapadokya Balon Turu Aktivitesi

Helikopter, uçak gibi hava taşıtlarını kullanıyor yada uçmaya alışkın olabilirsiniz. Bu yüzden balonla uçmak size göre basit sayılabilir ve yapmak istemiyor olabilirsiniz. Fakat kirli pencerelerden ne kadar güzel görebilirsiniz ki? Canlı canlı bulutları delmeyi hissetmek var iken.

Sırf Kapadokya balon turu için gelen onlarca insanı düşünün, demek ki harika bir şey olmalı. Yapanlarla konuştuğumuz da ve biz de yaptığımız için size söylememiz gereken tek şey, bağımlılık yaratıyor.

Bunun yanında ya balon düşerse diye korkabilirsiniz. Ancak istatistikler bize gösteriyor ki her yıl kapadokya balon turu yapılırken en fazla 2 kaza olabiliyor.

Tabi ki bu balonun patlayıp yere çakılıyorsunuz demek değil. Bu konuda açıp geçmiş haberleri araştırdığınız zaman ölen kimsenin olmadığını göreceksiniz. Gelelim kapadokya balon turu nasıl yapılır? diyerek aktivite hakkında detaylar vermeye.

Kapadokya Balon Turu 4

 • Firmayla direk fiyat anlaşmasına gitmeyin!

Bu sektörde kaç yıldır var ve kaç yıldır bu uçuşları yapıyorlar! Öncelikle bunu araştırın ve her zaman 3-5 kuruş fazla verip tecrübesi yüksek kişilerle bir arada olun ki kaza riski sıfıra insin. Ayrıca uçuş planını takip edin. Size verilen süre ile vadedilenler farklı olabiliyor. Örneğin, 45 dakika anlaşıp 30 dakika uçabiliyor ve o anın heyecanına kapılıp bunu takip edemiyorsunuz. O yüzden bunu netleştirin daha sonra kavga etmektense ilkten edin daha iyi.

 • Kendinizi kontrol etmeyi bilin. 

Uçak ya da helikopter uçuşlarında bir kabinin içinde olduğunuz için fazla heyecan yapmamanız normal. Fakat insanoğlu uçmayı tüm çıplaklığıyla iliklerine kadar yaşadığı için o an fazla adrenalin salgılayan kalbinizi sakin tutmasını bilin. Aksi taktirde enfaktüs, kalp krizi gibi riskler artar hatta ve hatta bu sağlık problemlerini yaşayarak aktivitelerinizin sonu kötü olabilir.

 • Çocuklarınızla binmemeye özen gösterin.

E bu nasıl olacak? diye düşünüyorsunuz. Ama çocuklarınıza balon turu yapmanın onlar için fazla uygun olmayacağını anlatarak bir müddet sonra beraber binebiliriz sözünü verebilirsiniz.

 • Bir kerede kaç kişi uçabilir?

Genelde 10-16 kişi arasında gruplar halinde uçulur. Ancak para/hizmet dengesinde bir balonu sadece kendiniz için kiralayıp uçabilirsiniz.

Kapadokya Balon Turu Nasıl Ayarlayabilirsiniz?

Gitmeden önce internet üzerinden mutlaka araştırma yapın ve yerel firmalarla telefon görüşmesi yapın. Unutmayın bu işi kurumsal olarak kendine iş edinen kişiler varken fazla ciddiye almayan para odaklı firmalar da olacaktır.

O yüzden firmayı belirledikten sonra da hakkında şikayet varmı yokmu araştırın. Ve insanlar daha önce hangi sorunlarla karşı karşıya kalmış öğrenin. Bu uçuş kişilere özel değil de toplulukla olacağı için seçiciyseniz önceden bildirebilir ücreti mukabilinde yukarıda da belirttiğimiz gibi kendinize özel bir balon kaldırabilirsiniz.

Kapadokya Balon Turu 5

Size tavsiyemiz kapadokya balon turu firmaları arasında en önemli ve güvenlilerden birisi olan SkyWay firması ve onu takip eden bugüne kadar hiç kazası olmayan Voyagen ve Roya Baloon firmalarınız tercih etmeniz olacaktır. Tabi bizim bilgilerimiz bunlara kadar erişebildi. Muhakkak daha iyileri ve kötüleri vardır. Ama bizim izlenimlerimiz şimdilik bu şekilde oldu.

Kapadokya Balon Fiyatları Ne Kadardır?

Bunu gruplarla beraber yaptığınız için ve havada kalma süresi, kalite gibi faktörler ortaya çıktığı için 2018 yılı itibariyle kişi başı 200 – 250 Türk Lirası arasından başlayarak 1000 Türk Lirası ve katlarına kadar fiyatları görebilirsiniz. Fakat sıkı pazarlık yapan birisi iseniz bir miktar indirim yaptırabiliyorsunuz. Bu uçuşlarda uçaklarda ki gibi sınıflara ayrılmaktadır. Standart, konfor, lüks şeklinde bu kategoriye uygun balonlar seçilir ve hangi paketi seçtiyseniz onunla uçarsınız.

Kapadokya Balon Turu Rotası Nasıl Ayarlanıyor?

Genel olarak rüzgarın esme yönü ve balonu kontrol eden kaptanın tecrübesi ile balon turu sabit bir rota olmaksızın yapılmaktadır. Fakat balonların kalkış ve iniş yeri genelde Göreme kısmındadır. Göreme ve Nevşehir’e dair daha fazla bilgi edinmek isterseniz https://www.yaz-tatili.com/ic-anadolu/nevsehir/ ile ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kapadokya Balon Turu 6

Kapadokya Balon Turu Hangi Zamanlarda Yapılmaktadır?

Genel olarak gün doğumu ve gün batımı olarak yapılmaktadır. Romantik bir gün batımında evlilik teklifi edilebilir. Yada romantik bir şekilde güne başlamak isterseniz de partnerinizle gün doğumunu beraber izler ve sonrasında harika bir kahvaltı edebilirsiniz.

Kapadokya Balon Turu Hangi Aylarda Yapılmaya Başlar?

Özellikle ilkbahar dönemlerinde başlayan bu süreç genel olarak 4 mevsime dağılmıştır. Bunun nedeniyse sabit rüzgarların Kapadokya çevresine estiği zamanın öneminden ötürüdür. Bu aylar sırasıyla aşağıdaki gibidir.

 • Nisan
 • Mayıs
 • Ocak
 • Ekim
 • Kasım

Eğer sizler de Kapadokya Balon Turu yapmak istiyorsanız, yukarıdaki önergeleri ve tavsiyeleri dikkate alarak daha rahat bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir