Gazibeğendi Tepesi
 1. Anasayfa
 2. Kuşadası

Gazibeğendi Tepesi

0

Kuşadası’na gelenlerin kent içinde gezebileceği çok sayıda durak bulunmaktadır. Yaz tatillerini keyifle geçirmeyi sağlayacak olan doğa ve denizin iç içe geçtiği alanlardan tarihsel mekânlara kadar eşsiz bir coğrafyayı deneyimlemek mümkün olmaktadır. Bu harika kenti kuşbakışı bir görüntü ile görmek ve bu anı ölümsüzleştirmek isteyenlerin mutlaka Gazi beğendi Tepesi adresine gitmesi gerekiyor. Kuşadası’nın yukarıdan en net şekilde görülmesini sağlayan Gazi beğendi Tepesi adını ülkemizin kurucusundan almaktadır. Atatürk’ün burayı ziyaret etmesi sırasında tepeyi çok beğendiğini ifade etmesi sonucu bu ismi almıştır. Söylentilerde kalmış olan bu olayın gerçekten haklı yanları olup olmadığını görmek için bölge mutlaka ziyaret edilmelidir.

Gazibeğendi Tepesi 4

Gazibeğendi Tepesi Özeti

Kuşadası’nı yukarıdan seyretmek ve bu anların bir kare ile ölümsüzleştirilmesini sağlamak isteyenlerin gazi beğendi mevkii Kuşadası bölgesine gitmeleri yeterlidir. Bölgeye arabayla gidilecekse Kuşadası Marina yolu takip edilerek yorucu ama keyifli bir yolculuk sonunda varmak mümkün olabilir. Özellikle sabah sporunu Kuşadası serinliğinde burada değerlendirmek oldukça zevkli bir rota takibi yapılmasını sağlayacaktır. Kuşadası’nın manzarasını net şekilde görmek isteyenlerin belki de uğrayabileceği tek nokta olan Kuşadası gazi beğendi tepesidir. Burası gelenlerin gördükleri manzara karşısında ayrılmak istemedikleri bir yer olmaktadır. Özellikle belediye tarafından sunulmuş olan gazi beğendi cafe Kuşadası aydın sosyal tesisler hizmetlerinin burada verilmiş olması çok uygun fiyatlara eşsiz bir manzarada vakit geçirmeye olanak sağlıyor. Tesis kahvaltı ve akşam yemeği konusunda da oldukça başarılı

Gazi Beğendi Tepesi Gezilecek Yerler

Bölgenin güzellikleri sadece Gazi beğendi tepesi ile sınırlı değil. Kuşadası bölgesinde yer alan pek çok farklı tarihi eseri de yerinde görmeniz mümkün. Bunun için daha geniş bir tatil planı hazırlamanız doğru olacaktır.

Magnesia Antik Kenti

Geçmişte ülkemiz için çok önemli görülmeyen bölgelerden biri olan Magnesia antik kenti neredeyse bir otoyolun altında kalacakken son anda kurtarılan antik kentler arasında yer alıyor. Günümüzde %80 toprak üstüne çıkartılmış olan şehre turistlerin yoğun ilgi göstermesi de bu çalışmaların en önemli odak noktasında dönüşmüş durumda. Turistlere yeni şeyler gösterebilmek adına daha dikkatli ve özenli kazıların yapıldığı bölgede Artemis tapınağı, Agora ve Zeus tapınakları bulunuyor. Hali hazırda bir de amfi tiyatronun toprak üzerine çıkarıldığını söylemek mümkün.

Millet Tiyatrosu

Gazibeğendi tepesi ziyaretinizden sonra bölge de yer alan alternatif seyahat rotalarından biri de Millet tiyatrosu olmalı. Kuş adasına gidenlerin mutlaka görmesi gerektiği alanlardan biri olan Milet tiyatrosu bu yönü ile bakıldığı zaman oldukça büyük önem kazanıyor. Helen- Roma döneminde inşa edildiği düşünülen tiyatro hem sunduğu akustik hem de günümüzde de bütünlüğünü koruması ile oldukça önemli bir noktaya dönüşmüş durumda.

Zeus Mağarası

Bölge de yer alan ilginç yerlerden biri de hiç şüphesiz Zeus mağarası. Çünkü efsanelerin hayat bulduğu bölgelerden biri olan Zeus mağarası aynı zamanda tatlı su ve tuzlu suyun karıştığı bölge olarak biliniyor. Mağara da yüzmek serbest. Dileyen herkes dilediği saatte yüzebiliyor. Oldukça değişken bir su ısısına sahip gölde sıcaklık bir anda 25 dereceye çıkabilirken bir anda 6 dereceye kadar düşebiliyor. Bunda birleşim yerindeki suyun sürekli hareketli olmasının payı büyük. Mitolojik bir de efsaneyi barındıran bölgenin hikayesi ise kardeşi Artemis’i sinirlendirdiğinde Zeus’un saklanma yeri olarak biliniyor. Zemin çamurunun cilt için son derece faydalı olduğu da düşünülmekte.

Gazibeğendi Tepesi 5

Efes Antik Kenti

Üzerine cilt cilt kitap koleksiyonlarının yazılabileceği bir bölge olan Efesi anlatmak için yeniden kitaplar yazılsa yine yetersiz olacaktır. Gazi beğendi tepesinden sonra yeniden uğramanın gerektiği bir yer olan Efes harabeleri günümüzde tüm ihtişamı ile ayakta kalmaya devam ediyor. Kuşadası merkezden sadece 18 km uzakta yer alan antik şehir, milattan önce 6000 yılına dayanan tarihi ile bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliği taşıyor. Kalıntıların Helenistik dönemden kaldığı düşünülmekte olup ortalama 3000 yıllık bir tarihi olduğu bilinmektedir. Restorasyon adımlarında oldukça büyük hataların yapıldığı antik şehri her yıl milyonlarca turist ziyaret etmektedir. Efes antik kentine müze kart ile giriş yapabilmeniz de mümkündür.

Gazibeğendi Tepesi 6

Dilek Yarımadası

Bölge de gezmeniz gereken en önemli adreslerden biri de hiç şüphesiz Dilek yarım adası milli parkı olmalıdır. Çünkü bölge de korunan önemli milli parklardan biri olan alan günümüzde Akdeniz fokunun da görüldüğü sahillere sahiptir. Park içinde yer alan Şirince köyünü saymazsak hiçbir yerleşim yerinden ya da ticari işletmeden söz etmek mümkün değildir. Bu nedenle bozulmayan tertemiz doğası ile başta bisiklet turları ve yürüyüş turları için ideal olan bölge aynı zamanda ATV gezilerinin de mümkün olduğu bir alandır. Halkın kullanımı için açık olan plajda vakit geçirebilmeniz mümkün. Fakat bölge de bir konaklama adresi bulunmuyor. Sadece çadırda kalmak isteyenler için kamp alanı bulunan bölge bu yönü ile bakıldığı zaman her geçen gün ilgi odağı olmaya devam ediyor. Cıvıl cıvıl kuş sesleri ile güne merhaba demek isteyenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir adres.

Gazibeğendi Tepesi Ulaşım

Gazibeğendi tepesine ulaşmak için öncelikli olarak Kuşadası bölgesine ulaşmanız gerekiyor. Bunun pek çok farklı yolu var. Bu yollar arasında ise en önemli nokta şüphesiz kara yolu ve hava yolu olacaktır. İzmir ile arasında 101 km olması hem hava yolunu hem de kara yolunu kullanarak bölgeye ulaşımı kolaylaştırmakta. Bunun için Ankara, İstanbul, Bursa, Trabzon ve pek çok büyük şehirden direkt olarak yapılan İzmir uçuşları ile bölgeye ulaşmanız mümkün. Sonrasında gerek toplu taşıma gerekse araç kiralama sizi istediğiniz noktaya taşıyacaktır.

Gazibeğendi tepesine kara yolu ile ulaşım için ise ciddi bir kara yolu yolculuğunu göze almanız gerekiyor. Bunun için İstanbul’dan başlayacak yolculuk için ortalama 570 km geride bırakmanız gerekiyor. Ayrıca Ankara’dan gelmek isteyenlerin ise 647 km yol kat etmesi gerekiyor. İlçeye ulaşmak için yılın her ayında büyük şehirlerden otobüs yolculuğu düzenleniyor. Fakat daha mütevazi şehirlerden bölgeye ulaşmak isteyenlerin daha detaylı ya da aktarmalı yolculukları kullanması gerekebilir.

Gazibeğendi Tepesi Tavsiyeler

Tarihin doğru anlaşılabilmesi için yeni nesillerin tarihi doğru okuması büyük önem taşıyor. Hem Kuşadası hem de Ege bölgesi medeniyetin en eski merkezlerinden biri olmayı başarmış durumda. Bunda bölgenin verimli toprakları ve sulak arazisinin payı oldukça büyük olsa da bölge de yaşayan toplumların sadece tarım ve hayvancılık ile uğraşmadığını, bilime ve ticarete büyük değer verdiklerini görmemiz mümkün. Ortak bilimin en önemli isimlerinin bölgede yetiştiği düşünüldüğünde bununla da yetinmeyen bölge de sanatsal olanaklara oldukça büyük önem verilmiş durumda.

Kuşadası bölgesinde yer alan bütün antik kentlerin ortak özelliği hiç şüphesiz içlerinde tapınaklar kadar kütüphaneler ve tiyatrolar ve agoralar bulundurması. Gün yüzüne tam olarak çıkartılan tüm şehirlerin bir başka ayrıcalığı ise hamam ve şifa merkezlerinin yer alması. Bu nedenle geçmiş medeniyetlerin tam olarak yaşam döngüsünü anlamak için sadece gazibeğendi tepesinin değil tüm coğrafyanın duyarlı ve dikkatli gezilmesini tavsiye ediyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir