Giresun Adası
 1. Anasayfa
 2. Giresun

Giresun Adası

0

Konu Başlıkları

Giresun Adası Karadeniz içinde yer alan ve Doğu Karadenizin tek adası olarak yer alan bu harika mekan Giresun ilinde yer almaktadır. Yaklaşık kıyıdan uzaklığı 1,5 kilometre olan ada toplamda 40 bin metrekare alana sahiptir. Ada içine doğal kaynaklar ile 71 tür farklı kendi oluşumu ile meydana gelen odunsu bitki bulunmaktadır. İlerleyen dönemlerde üzerine ekilen farklı 10 adet ağaç türü de halen adada yer almaktadır.

Giresun Adası muhteşem manzaraya sahip olan resimlerde bolca kullanılmaktadır. İlin simgesi halinde olan adanın belirli aylarda etrafında yapılan kayıkçı teknelerinin görüntüleri muhteşem resitaller oluşturmaktadır. Doğal güzelliğinin yanı sıra tarihsel kişiliklerinde özellikle anıldığı ada için Amazonlar ve savaş tanrısı Aires’in tapınağı hakkında rivayetler vardır.

Bu söylentilerin çok olmasının sebebi ise ada üzerinde yer alan manastır kalıntısı ve sur kalıntılarının yer almasıdır. Yaz aylarında yapılan tekne turları sayesinde harika gezintilerinizi tamamlayabilirsiniz. Mitolojik tarihi içinde en çok bilinen hikayesi ise Herkül’ün bu alanda insan yiyen kuşlara karşı savaştığı ve Amazon kadınlarının bu adayı kale olarak kullanmaları hikayeleridir.

Giresun Adası 2

Giresun Adası Nerededir?

Giresun il merkezinde yer alan ve muhteşem manzarası ile harika resimlerinize konu olacak bu doğa harikası yeri il merkezinden karayolu ziyaretleriniz esnasında görebilirsiniz. Aynı zamanda Karadeniz Bölgesinin tek adası olması özelliğini de taşıyan bu yeri gezilerinizde farklı bir lokasyon olarak düşünebilirsiniz.

Giresun Adasına Nasıl Gidilir?

Adanın bulunduğu kıyayı gidiş için özel araçlarınızı kullanabilirsiniz. Giresun sahil yolu üstünde yer alan özel otoparklara araçlarınızı park edebilirsiniz. Ada içinde bulunan kamp alanları, piknik alanları, çay bahçesi ve büfeler yaz aylarında hizmet veriyor. Tekneler sayesinde adanın etrafında turlar düzenleyebilir ve ada üstünde zaman geçirebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
ayder-yaylasi-rize

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir