Tamdere Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Giresun

Tamdere Yaylası

0

Dereli ilçesi sınırlarında yer alan Tamdere yaylası, Giresun il merkezine yaklaşık olarak 70 kilometre uzaklıkta, Şebinkarahisar ilçesine ise 27 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yayla vadi içerisinde bulunması sebebiyle kapalı yayla konumunda bulunmaktadır. Olağanüstü güzellikte doğa manzaralarına sahip olan yayla, yöre halkı tarafından mesire ve gezi alanı olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Asfalt bir yolla ulaşım sağlanan Tamdere yaylasında bulunan bakkal ve lokantalar ziyarette bulunan misafirlerin günlük ihtiyaçlarını karşılar niteliklere sahiptir. Bölgenin alt kısmı İkisu, üst bölgesi ise Tamdere merkezi olarak bilinmektedir. Yaylanın kayak yapmaya uygun bir yapıda olması kış turizmine yönelik olarak kullanılmasını sağlamaktadır.

Tamdere Yaylası 5

Tamdere yaylasının önemli özelliklerinden biri de, uzun yıllardan beri akmakta olan ve yöre halkı tarafından Acısu olarak bilinen şifalı bir suya sahip olmasıdır. İçeriğinde zengin mineraller bulunan su sindirim sorunları yaşayanlar, idrar yollarında şikâyeti olanlar ve metabolizma bozukluğundan mustarip kişiler için oldukça faydalıdır. Bu sebeple gerek yöre halkı gerekse farklı ilçe ve illerden gelen ziyaretçiler, şifalı suyun özelliklerinden faydalanmaktadır.

Tamdere Yaylasına Ulaşım

Tamdere yaylasına tatil yapmak üzere havayolunu kullanarak gelmek isteyen ziyaretçiler öncelikle ordu ve Giresun tarafından ortak kullanılan (OR-Gİ) havaalanına ulaşmak durumundadır. Havaalanından Giresun şehir merkezine düzenlenen servislerle veya kiralık araçlarla 30 dakika süren bir yolculuk sonrası ulaşım sağlanabilmektedir. Daha sonra sahil yolundan Dereli istikametine devam edilerek yaklaşık olarak 1 saat 30 dakika süren yolculuk sonucunda Tamdere yaylasına ulaşım sağlamak mümkün olmaktadır. Şebinkarahisar ilçesinden düzenli olarak yapılan dolmuş seferleri de bölgede yer alan yaylalara ulaşım sağlayabilmek adına farklı bir alternatif olarak kullanılmaktadır. Özellikler yaz aylarında bölgede yapılan festivaller oldukça yoğun kalabalıkların katılımıyla yapılmakta, bu sebeple ulaşım kesintisiz olarak sağlanabilmektedir.

Tamdere Yaylası 6

Tamdere Yaylası Hakkında Bilgiler

Elektrik, su şebekesi ev sabit telefon hizmetlerinin bulunduğu Tamdere bölgesi, bitki örtüsünün çeşitliliği ve yeşilin tüm tonlarının bir arada görülebileceği ender yerler arasında yer almaktadır. Bir vadinin içerisinde yer alması sebebiyle diğer yaylalara oranla korunaklı bir yapıdadır. Tipik Karadeniz ikliminin etkisine sahip olması nedeniyle bol yağış alan bir bölgedir. Fotoğraf sanatçıları için olağanüstü enstantaneler barındıran yayla, doğa tutkunlarının mutlaka gezilip görülecek yerler listesinde olması gereken nadide bir köşedir. Dereli ilçesi her Temmuz ayının 3 haftasında düzenlenen sanat festivali ve etkinlikleri döneminde oldukça önemli sayıda ziyaretçi almakta ve mükemmel mesire ve yürüyüş alanlarıyla dikkat çekmektedir.

Tamdere Yaylası 7

Tamdere Yaylası Konaklama

Giresun’un tüm ilçelerine karayolu bağlantısının sağlıklı bir şekilde işlemesi sebebiyle yayla bölgesine yakın yerlerde konaklama imkânları oldukça fazladır. Birçok yaylanın sınırları içerisinde kamp alanları olması, kamp malzemelerini birlikte getiren ziyaretçiler için doğa ile kucak kucağa kamp yapma imkânı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra araçlarının arkasına taktıkları karavanlarla bölgede tatil yapan birçok ziyaretçi barınma ve konaklama sorununu çözmektedir. Bunun dışında kalan ve kaldıkları süreyi otel, motel, pansiyon, dağ evi, bungalov tarzı evlerde geçirmek isteyen ziyaretçiler için de farklı alternatifler bulunmaktadır.

Tamdere Yaylası 8

Tamdere yaylasına yakın konumda yer alan gerek Dereli, gerekse Şebinkarahisar ilçelerinde her keseye uygun konaklama imkânı bulunmaktadır. Normal bit otel odasının fiyatı gecelik 75-85 TL arasında değişkenlik göstermekte, yıldızlı otellerde ise 1 gecelik oda fiyatları kahvaltı dahil olmak üzere 150-180 TL civarlarında seyretmektedir. Tamdere yayla bölgesinde ve Giresun’un diğer yaylalarına yakın konumlarda yaz ayları yoğun kalabalıklar olması sebebiyle otellerde yer bulma güçlüğü yaşanmaktadır. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına erken rezervasyon yaptırarak sorunsuz konaklama yapmak uygun bir yöntemdir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Argın Yaylası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir