İlginizi Çekebilir
antalya-park
  1. Ana Sayfa
  2. Kaş - Kalkan

Gömbe Yaylası

Gömbe Yaylası
+ - 0

Antalya’nın kızgın güneşinden kaçanların sığınabildiği, mükemmel orman manzaraları ile insanı büyüleyen bir bölge olan Gömbe yaylası, Kaş ilçesine 70 km uzaklıktaki Yumru dağının zirvesinde yer alıyor. Kaş-Elmalı-Kalkan üçgeninde bulunan yayla, baş döndüren çam, kekik kokuları ardıç ağaçları, elma bahçeleri ile adeta bir cennet bahçesini andıran güzellikler barındırıyor. Her Mayıs ayında Gömbeye yaklaşık bin metre yüksekten akan Uçarsu şelalesi görülmeye değer doğa harikaları arasında yer almaktadır. Genelde bölgeyi bilenlerden oluşan kalabalık grupların tercih ettiği yayla, son zamanlarda İngiliz turistlerin ilgi odağı olan bölgeler arasında yer almaya başlamıştır.

Gömbe Yaylası 8

Gömbe yaylası Hristiyanlık döneminde piskoposluk bölgesine ait olduğu için, günümüze kadar gelen kilise kalıntılarına sahiptir. Ortasından dere akan yayla, Osmanlı döneminde hayvan panayırı olarak kullanılmış. Günümüzde Yörük geleneklerinin hala sürdürüldüğü bir kültüre sahip olan bölgede Anadolu erenlerinden Abdal Musa’nın yaşadığı biliniyor. Yöre halkı Abdal Musa’nın bölgeye bereket getirdiğine dair mistik bir inanca sahip ve buna oldukça önem veriliyor. Ayrıca bölgede bir krater gölü olan Yeşilgöl oldukça ilgi çeken gezi alanları arasında yer alıyor. Bölge kamp ve piknik yaparak doğa gezintilerine çıkmak için ideal bir bölge olarak biliniyor.

Gömbe Yaylasına Ulaşım

Bölge Kaş-Kalkan-Elmalı üçgeninde yer alması sebebiyle bu bölgelerden araçla ulaşıma oldukça müsait, yol asfalt bir yapıda olduğu için en küçük bir sorunla karşılaşılmadan bölgeye varmak mümkün. Araçsız gelmek isteyenler için Gömbe yaylasına ulaşım Kaş ilçesinden sürekli olarak düzenlenen turlardan faydalanmak suretiyle sağlanabiliyor. Yayla Elmalıya 30km Kalkan’a ise 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Gömbe Yaylası Bölgesinde Yer Alan Oteller

Yayla bölgesi günümüze kadar doğal dengesi bozulmadan gelebilmiş ender yerler arasındadır. Herhangi bir yapılaşma olmadığı için yıldızlı otel cinsinden konaklama imkânı yoktur. Sadece yaz aylarında ziyaret edilen bölge, irili ufaklı pansiyonlarla ziyaretçilere konaklama imkânı sunmaktadır. Daha çok yabancı turistler tarafından tercih edilen Gömbe yaylası bölgesinde yer alan oteller yöresel yemeklerde oldukça iddialı durumdadır.

Bölgede Kahramanlar otel ve Sedirhan apart otel konaklama yapmak için uygun yerler olmasına rağmen, ziyaretçilerin birçoğu Kaş ve Kalkan otellerinde kalmayı tercihe ederek günübirlik ziyaretleri yeğ tutmaktadır. Bölgede yer alan pansiyonlar oldukça uygun fiyatlarda gecelik konaklama hizmetini kahvaltı dahil 125-150 TL fiyat aralıklarında vermektedir. Konaklamanın dışında, bölgede meşhur olan oğlak etinden yapılan kuru kebabı mutlaka tatmak gerekir.

Samira Resort

Kalkan bölgesinde yer alan otel ,Gömbe yaylasına yaklaşık olarak 35 km mesafede bulunmaktadır. İki kişilik 1 gece konaklama, kahvaltı dahil yaklaşık olarak 170 TL civarındadır. Müşterilerine ait mükemmel bir havuza sahip olan otelde odaların tamamı klimalı ve tüm odalarda ücretsiz wi-fi hizmeti bulunuyor. Ücretsiz otopark hizmeti bulunan otelin açık büfe kahvaltıları birbirinden enfes yiyeceklerle donatılmış şekilde sunuluyor. Muhteşem bir manzaraya sahip olan otelin müşterileri genellikle yabancı turistlerden oluşuyor.

Gömbe Yaylası 9

Gömbe Yaylası Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları ve Restoranlar

Gömbe yaylası şehir yerleşiminden uzak bakir doğa manzaralarının arasında yer alan olağanüstü güzellikler barındıran bir bölgedir. Gömbe yaylası bölgesinde yer alan eğlence mekânları genellikle Kalkan ve Kaş bölgesinde yer almaktadır. Kalkana 30 Kaş’a ise 70 km uzaklıkta bulunan yayladan çok kısa sürelerde eğlence mekânlarına ulaşmak mümkün olmaktadır.

The Fountain

Kalkan ilçesinde bulunan bar, mükemmel dekoruyla oldukça ilgi çeken yerler arasında bulunuyor. Kaliteli müzikleri ve kokteyl çeşitleriyle sınırsız eğlenceye müsait bir ortamda vakit geçirmek için en ideal mekânlardan biri olarak tanınmış bir yer. İşletmecisi de dahil olmak üzere müşteri ile ilişkiler çok iyi düzeyde. Kokteyller arasında Long Island mutlaka denenmesi gereken bir içecek. Oldukça uygun fiyatlara sahip olan bar, mükemmel şekilde ışıklandırılmış bir havuza sahip.

Gömbe Yaylası 10

Moonlight Bar

Gömbe yaylasına en yakın bölgeler arasında bulunan Kalkan ilçesinde yer alan bar, yaz sezonunda sürekli kalabalık. Cadde üzerinde konumlanmış oturma düzeniyle hem caddenin kalabalığını izlemek, hem de içkileri yudumlayarak müzik eşliğinde eğlenmek mümkün. Yabancı turistlerin uğrak yerleri arasında yer alan mekânda fiyatlar oldukça uygun. Müşteriye hizmet ve ilgi son derece iyi seviyede ve servis oldukça hızlı bir şekilde yapılıyor. Kapalı alan sevmeyenler için mükemmel bir ambiyansa sahip olan barda birçok farklı atıştırmalıkla karın doyurmakta mümkün.

Gömbe Yaylası 11

Gömbe yaylası civarında yer alan bazı irili ufaklı işletmede genelde yöresel yemeklerin yapıldığı görülüyor. Gömbe yaylası bölgesinde yer alan restoranlar kendine has usullerle yapılan et yemekleri ve kebaplarla ünlü.

Gömbe Kebabı

Gömbe yaylası Çakırbağ köyü sınırları içerisinde yer alan tesiste, bölgede oldukça meşhur olan gömbe kebabı yapılıyor. Kekikle beslenen oğlak ve kuzu etinden yapılan kebabı yemeden gömbe yaylası gezisini sonlandırmak çok hatalı bir davranış olur. Odun ateşinde pişirilen et bölgede yetişen malzemelerden yapılan organik salatalarla servis ediliyor. Yabancı turistlerin oldukça yoğun ilgi gösterdiği bölgede yer alan, az sayıda tesis arasında olmasına rağmen fiyatlar oldukça uygun.

Gömbe Yaylası 12

Uçarsu Restoran

Gömbe yaylasının Uçarsu şelalesi yakınlarında bulunan tesis, 1800 metre rakımda bol oksijenli ve mükemmel doğa manzaraları arasında bir mekân. Kısık ateşte uzun sürede pişirilen Gömbe kebabı konusunda oldukça iddialı bir işletme. Fiyatlar oldukça uygun ve servis, temizlik gibi hizmetler aksamadan yürütülüyor. Bölgeyi yakından tanıyanlar, önceden aramak suretiyle Gömbe kebabı siparişlerini erkenden vererek beklemekten kurtuluyor.

Gömbe Yaylası 13

Gömbe Yaylası Bölgesinde Yer Alan Festivaller ve Sosyal Aktiviteler

Antalya her yöresinde geleneksel olarak yapılan birçok festival ve etkinlikle uluslararası düzeyde tanınan bir bölgedir. Yaz sezonunda milyonlarca yabancı turist ağırlanan bölgede yer alan antik kentler, Hristiyanlık tarihi için büyük önem taşıyan sembollere sahiptir. Türkiye ile farklı ülkelerin kültürlerini birbirine yakınlaştırmak ve Antalya yöresini daha iyi tanıtabilmek amacıyla yapılan festival ve etkinlikler büyük katılımlarla düzenli olarak yapılmaktadır.

Yayla turizmini geliştirmek amacıyla Gömbe yaylası bölgesinde yer alan festival ve sosyal etkinlikler arasında yer alan Gömbe eşya ve panayır fuarı bölge turizmine canlılık kazandırmak amacıyla yapılan aktiviteler arasında yer almaktadır. Genellikle turizmin yoğun olarak yaşandığı bölgelerde yapılan festivaller arasında yer alan Likya-Kaş kültür ve sanat festivali büyük ilgi görmektedir.

Uluslararası Likya-Kaş Kültür ve Sanat Festivali

Her yıl düzenli olarak yapılan festival uluslararası bir niteliğe sahip olduğundan dolayı, birçok yabancı ülke vatandaşlarının katılımıyla yapılmaktadır. Kaş girişinden başlatılan festivalde yapılan konuşmaların ardından halk oyunları sergilenerek etkinlikler başlatılmaktadır. Festival programı dahilinde sergiler, tiyatro ve film gösterileri, tanınmış sanatçı ve müzik gruplarının sahne gösterileri, sokak eğlenceleri düzenlenmektedir.

Gömbe Yaylası 14

Ayrıca Gömbe yaylasında bir yaşam tarzı olarak süregelen Yörük geleneğini yaşatmak amacıyla yapılan Deve güreşleri festivali büyük ilgi gören etkinlikler arasında yer almaktadır. Festivale ülkenin dört bir yanından katılan deve sahipleri oldukça heyecanlı geçen deve güreşleri ile bölgeye büyük canlılık kazandırmaktadır. Gömbe yöresi ayrıca bisiklet sporu severlerin rotası üzerinde yer alması sebebiyle gittikçe daha çok tanınır hale gelerek, bölgede yayla turizminin gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Yorum Yap