Alara Han ve Alara Kalesi

PAYLAŞ

Alara Han ve Alara Kalesi Alanya’da tarih kokan bir yer. Birçok kişi tarafından dile getirilen ve en kısa zamanda il olması beklenen Alanya, Türkiye’nin sahip olduğu en önemli değerlerden biridir. Gerek turistik gerekse kültürel açıdan etkisi oldukça fazladır. Alanya son dönemlerde göstermiş olduğu etkin performansıyla birçok yatırımcıyı hareketlendirmiş, yeni fikirler ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Alanya’nın sahip olduğu değerler (kaleleri, otelleri, kanyonları, hamamları) yerli ve yabancı turistlerin sevgisini kazanmıştır. Bir kez gelen bir daha gelme isteği uyandırmıştır. Bu muhteşem güzellikteki kalelerden biri de Alara Kalesi’dir.

Alara Kalesi; I. Alaeddin Keykubad tarafından 1232 yılları arasında yaptırılmıştır. İpek yolu güzergâhında yer alan bu kale; ihtişamlı bir görünüme sahiptir. Yüksek bir tepe üzerine kurulan kalede çok eski dönemlerde insanlar dinlenmek/mola vermek için kalırlardı. İç ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşan kale; günümüzde aynı önemini koruyarak yetkililer tarafından tanıması ve faaliyet kazanması açısından desteklenmektedir. 120 basamağı aştıktan sonra girilmesi mümkün olan kalede; oyukların ve tünellerin olduğu gözlemlenmiştir. Çok fazla bakım yapılmadığı için kalenin içerisinde yabani otların yetiştiği de gözlerden kaçmamıştır.

Alara Han ve Alara Kalesi

Kalıntılar incelendiği vakit görülüyor ki; bir saray, odalar ve hamam yer almaktadır. Fetih hikâyelerinin dilden dile dolaştığı, turistlerin kaledeki manzara karşısındaki şaşkın bakışları görülmeye değerdir. İnsan bu tabloyu gördüğü zaman gururlanmadan edemiyor, gerçekten milli bir servete sahip olduğumuz ve bu güzel kalenin bizi günümüzden alıp geçmişe götürdüğü gerçeği tüm çıplaklığıyla ruhumuza sirayet etmektedir.

Bugün televizyonlar, internet ve kitaplar Alara Kalesi’ne geniş bir yer vermekte olup, tanınması ve gezilip görülmesi açısından çok büyük uğraşlar sarf etmektedir. İlk bakışta çıkılması zor gibi görünen Alara Kalesi, dirayetli ve atletik yapılı insanlar tarafından rahatlıkla çıkılmaktadır. Hayran bırakan ve insana yaşam enerjisi veren kalenin manzarası eşliğinde muhteşem bir fotoğraf yakalayabilirsiniz. Böylesi bir fotoğraf, kadraja alınan bir poz o kadar anlamlı ki başka hiçbir yerde bu büyülü atmosferi yakalamayacak türdendir.

Selçuklu mimarisinin tüm inceliklerini ve sanatsallığını yansıtan bu kalede Anadolu Türk mimarisine ait tekniklerle yapılmış figürler görmek mümkündür. 750 yılın üstünde bir tarihi içerisinde barındıran Alanya Kalesi, inanılmaz güzel bir görünüme sahiptir. Sadece günümüzde çok fazla insanın çıkmaya üşenmesinden dolayı unutulmaya yüz tutmuştur. Yetkililer ve yöre esnafının gayreti ile unutturulmamaya özen gösterilmektedir. Harika bir konumu olan Alara Kalesi’nin belli bir noktasına araçla gelindiği vakit, çok fazla alanı gezme imkânı bulunur. Sunmuş olduğu güzellik ve Alanya’ya tepeden kuş bakışı itibariyle turistlerin en uğrak mekanları arasındadır. Bu eşsiz manzara karşısında insanın dili lal olur. İşte tam da bu yüzden ülkemizin dört bir yanından ziyaretçiler görmelidir. Tarihe dokunmalı ve yaşanılan o dönemi her nefes aldıklarında içlerine çekmelilerdir.

PAYLAŞ


Alara Han ve Alara Kalesi” için 1 yorum yapılmış

  1. Belma dedi ki:

    muhteşem tarihi atmosferi ile insanı kendine hayran bırakıyor. gidilmesi gereken.bir.yer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

22 Nis, 2019     0

Alanya Kalesi Resimleri

14 Oca, 2018     0

Alanyada Gezilecek Yerler

27 Ara, 2016     0

Antalya Gece Hayatı

28 Kas, 2016     0

Dim Çayı, Gezilesi Bir Yer