Kyaneai Antik Kenti
 1. Anasayfa
 2. Kaş - Kalkan

Kyaneai Antik Kenti

0

Antalya antik kentlerin birçoğuna ev sahipliği yapmış olan olağan üstü doğa manzaraları, güneş ve denizi ile dünyanın turizm başkentidir. Arkeolojik amaçlarla yapılan kazılar sonucu dünya tarihinde etki bırakmış birçok medeniyetin izlerine rastlanmıştır. Bu medeniyetlere ev sahipliği yapan yerler arasında yer alan Kyaneai Antik kenti Demre ilçesine 20 km mesafede bulunan Yavu köyü sınırları içerisindeki kayalıklar üzerine kurulmuş bir şehirdir. Likya medeniyetine ait olan şehir, Helen dilinde koyu mavi anlamına gelmektedir. Ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu hakkında kesin bilgiler bulunmamakla birlikte, bulunan kitabelerde M.Ö 4 yüzyıla kadar varan geçmiş tespit edilebilmiştir.

Kyaneai Antik Kenti 4

Lykia bölgesinin en zengin kentleri arasında yer alan Kyaneai Antik kenti, o dönemde kurulmuş olan 34 yerleşim biriminde biriydi. Güney tarafı oldukça sarp kayalıkların üzerinde, doğal bir platform şeklindeki bir alana kurulmuştur. 450 metre uzunluğunda surlara sahip olan kent, üç yönden surlarla çevrilidir. Güney kanadı uçurum olduğu için doğal bir koruma sağlamıştır. Surların yapısı Roma ve Bizans yapısı mimariye ait özellikler taşımaktadır. Kentin batı eteklerinde bulunan 25 basamaklı tiyatro Roma dönemi eserler arasında yer almaktadır. Tiyatronun orta bölümü halen sağla bir şekilde durmaktadır. Bizans devrinde altı tane kilise yapıldığı kaynaklardan anlaşılmasına rağmen, her hangi bir kalıntıya rastlanamamıştır.

Kyaneai Antik Kenti’ne Ulaşım

Turistik amaçlı yapılan geziler içerisinde mutlaka gezi planına dahil edilmesi gereken yerler arasında bulunan Kyaneai Antik kenti ulaşım imkanları bakımından farklı seçenekler içermektedir. Kaş ile Demre ilçesini arasında yer alan bir konuma sahip olan bölgeye, Antalya otogarından karşılıklı seferler yapılan Kaş veya Demre otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir. Kendi araçlarıyla gitmek isteyen ziyaretçiler, D400 karayolunu takip etmelidir. Kaş’tan Demre istikameti yönünde ilerleyerek yaklaşık olarak 30 kilometre sonra, sola yön gösteren Kyaneai tabelasını takip ederek bölgeye ulaşım sağlayabilirler. Yol belli bir mesafeden sonra oldukça bozuk, bu yüzden oldukça dikkatli gitmekte fayda var.

Kyaneai Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Oteller

Konum olarak Demre ilçesine yakın olan antik kent, Kaş ve Demre bölgesinde bulunan otellerde konaklayan turistler tarafından oldukça yoğun bir şekilde ziyarete uğramaktadır. Bölgede her tür bütçeye uygun konaklama imkânları mevcuttur. Kyaneai Antik kent otelleri binlerce yıllık tarihin izlerini sürmek için bölgeye gelen misafirlerini in iyi şartlarda ağırlamaktadır.

Hoyran Wedre Country Houses: Demre ilçesinde bulunan otel otantik tarz yapısıyla ilgi çeken nadide konaklama mekânları arasında yer alıyor. İki kişilik kahvaltı dahi fiyatı 590 TL civarlarında. Daha çok üst gelir tabakasına mensup ziyaretçiler tarafından tercih edilen tesis, otantik köy evlerinden oluşuyor. Huzurlu ve sakin bir atmosfer arayan turistlerin uğrak yerleri arasında yer alan tesisteki tüm odalarda, ahşap balkon veya taştan yapılmış teraslar yer alıyor. Yemek menüsünde yer alan yemekler yörenin keçi peyniri, süt, yoğurt, bal, sebze, meyve, et gibi günlük taze ürünlerinden oluşuyor. 8 adet köy evinden oluşan tesis, Kyaneai antik kenti otelleri arasında her zaman temiz ve düzenli olmasıyla öne çıkıyor.

Kyaneai Antik Kenti 5

Hotel Narnia: Kaş ilçesi Bayındır köyü sınırları içerisinde yer alan tesis, İki kişilik tek gece konaklama fiyatı olarak 160 TL civarında bir fiyatla konaklama imkânı sunuyor. Kahvaltı dahil olarak kiralama yapılan otel Kaş merkezine sadece 6 dakika uzaklıkta yer alıyor. Badem ağaçlarıyla çevrili tesis, kamp ateşi yakmak için ayrılmış özel alanlara sahip. Yöresel ürünlerden oluşan sabah kahvaltıları oldukça fazla çeşitten oluşuyor. Bahçesinde kurulu bulunan hamaklarda, huzurlu bir şekilde dinlenme imkânı olan otel bahçesinde barbekü yaparak neşeli zamanlar geçirmek mümkün. Tüm odalar klimalı ve ücretsiz internet erişimi sağlanıyor.

Kyaneai Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları

Antik kent yakınlarında yer alan Kaş ve Demre ilçeleri, eğlence için seçilebilecek birçok mekân barındırmaktadır. Farklı müzik seçenekleri ile ilgi gören Kyaenai Antik kenti eğlence mekânları doyasıya eğlence için önemli sayıda turist tarafından tercih ediliyor. İçkinin su gibi aktığı sınırsız eğlence vaat eden mekânlar özellikle turizm mevsiminde sabahlara kadar dolu oluyor.

Oxygen Pub: Kaş ilçesinde marinaya hakim manzarasıyla, doyumsuz eğlenceler için ilk akla gelen adresler arasında yer alıyor. Jazz Lounge Müzik eşliğinde doyumsuz saatler geçirmek isteyenlerin tercih ettiği mekân, birçok farklı atıştırmalık çeşitle alkollü içecek servisi yapıyor. Birçok değişik lezzet içeren kokteylleri oldukça beğeniliyor. Fiyatlar tam da bu tür ortamlarda olması gerektiği gibi. Sınırsız bir eğlence yaşamak için kesenin ağzını bir miktar açmak gerekiyor. Personeli güler yüzlü ve servisler olabildiğince hızlı.

Kyaneai Antik Kenti 6

HiJazz Bar: Kaş ilçesinde Zümrüt sokakta yer alan bar, oldukça fazla müdavime sahip bir mekân olarak göze çarpıyor. Canlı müzik ve içecek çeşitleri sınırsız. Oldukça kaliteli müzik yapan grupların sahne aldığı mekânda, ağırlıklı olarak Rock Jazz türü müzik yapılıyor. Biraz küçük bir alana sahip olduğu için müşteri kalabalığı bazen dışarılara kadar taşıyor. Akşamları karnaval havası esen Kaş sokaklarında iyi bir gece geçirip eğlenmek için, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir mekân olarak not edilmeli. Fiyatlar bu tür eğlence yerlerinde genelde standart ölçülerde.

Restoranlar

“Kyaneai Antik kenti restoranları genelde Türk mutfak kültürünü yansıtmaya yönelik yiyeceklerle donatılmış durumda. Yerli yabancı tüm konukların büyük ilgi gösterdiği restoranlar sürekli kalabalık.”

İpek Restoran: Demre ilçesinde bulunan restoran, Türk mutfağının harika lezzetlerini başarıyla uygulayan bir mekân. Oldukça ekonomik fiyatlarla, şölen havasında yenilen grup yemekleri için oldukça uygun bir yapıya sahip. Kırmızı ve beyaz et ızgara konusunda hayli iddialı olan lokantada, servis oldukça hızlı ve personel son derece kibar ve ilgili. Meze çeşitleri oldukça fazla ve ikramlar bir hayli bol. Ailece yemek yenilebilecek yerler arasında bulunan mekân, lezzet bakımından çok beğenilen restoranlar arasında yer alıyor.

Likya Cafe Restoran: Demre ilçesinde yer alan restoran, Kyaneai Antik kenti restoranları arasında manzara olarak en iyi konuma sahip yerler arasında. Mükemmel deniz manzarasına karşı yenilen akşam yemekleri ayrı bir özelliğe sahip. Menüsünde Türk mutfağı, Akdeniz mutfağı, Deniz mahsullerine yer vermiş olan mekân, fiyat olarak oldukça uygun. Müziğin büyüleyici etkisiyle birlikte içecekleri yudumlayarak keyif yapmak için, ziyaret edilmesi gereken yerler arasına not edilmeli.

Kyaneai Antik Kenti Festivalleri ve Sosyal Etkinlikler

Antalya’nın genelinde olduğu gibi, Kaş ve Demre ilçeleri de tatil sezonunun başlamasıyla birlikte festival ve sosyal etkinliklerle, turistlerin ilgisini çekecek çalışmalar yapıyor. Genelde farklı kültürlerin buluşmasına yönelik anlamlar içeren Kyaenai antik kenti festival ve sosyal etkinlikleri oldukça fazla ilgi görüyor. Her sene 8 Temmuz tarihinde yapılarak geleneksel hale gelen Kaş-Kalkan-Likya yemek festivali, 1-4 Eylül Tarihleri arasında yapılan Likya-Kaş kültür ve sanat festivali belli başlı festivaller arasında yer alıyor. Sosyal etkinlikler konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip bölgede, bisiklet gezileri, orman yürüyüşleri, su sporları, kano gezileri, sörf, Jeep safari vb. gibi birçok faaliyet özel alanlarda gerçekleştiriliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Saklıkent Resimleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir