Hacivanak Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Rize

Hacivanak Yaylası

0

Yolunuz Karadenize düştü mü bir kere o şahane güzellikteki yaylaları görmeden dönerseniz olmaz. Bizim de gezmelere doyamadığımız Karadeniz yaylalarında son durağımız Hacivanak Yaylası oldu. Gittik ve inanın dönüşte bir daha ne zaman geliriz diye planlar yapmaya başladık bile. Adeta el değmemiş güzelliği ile bakir kalmış diyebileceğimiz bu Hacivanak Yaylamız günübirlik doğa yürüyüşleri sevenler için oldukça ideal bir yaylamız.

Hacivanak Yaylasına Ulaşım

Hacivanak Yaylasına ulaşım çok da zor değil. Öncelikle Elevit Yaylasına ulaşıp bu yaylamızın da güzelliğine doyduktan sonra tabi doyabilirseniz…  Yaylaya araç yolu 2011 yılında yapılmış ve ulaşıma oldukça faydası olmuştur. Yapılan araba yolu ile Elevit Yaylasına ulaştıktan sonra sağ yöne doğru Elevit Tafteni Yaylaasını da geçip ortalama olarak 2 saatlik bir yolu yay olarak yürüdükten sonra   Hacivanak Yaylasına ulaşabilirsiniz. Yine aynı yolu kullanarak yaylaya araç ile de ulaşmanız mümkündür.

Hacivanak Yaylası 3

Hacivanak Yaylası Hakkında Bilgiler

Karadeniz Bölgesinde Rize ilimizin Çamlıhemşin İlçesinde bulunan Hacivanak Yaylamız oldukça bakir kalmış bir yaylamız olma özelliğindedir.  Yaklaşık 2587 m rakımda yer alır. Yayla üzerinde ortalama 100 kadar da hane mevcuttur.  Aslında yaylada ev sayısı önceki yıllarda 150 ve üzerindeyken çığ ve yoğun bir şekilde yağan kar sonucu çoğu ev yıkılmış ve bir çoğu da yıkılmaya yüz tutmuştur. Bu sebeple de yaylada kış aylarında yaşam bulunmamakta genellikle yaz aylarında karlar eridikten sonra yöre halkı tarafından kullanılmaktadır. Yayla yapılan yol sayesinde ulaşımı eskiye göre daha iyi olduğundan yöreye oldukça fazla sayıda yerli ve yabancı turist çekmektedir.  Hacivanak Yaylamızın en belirgin özelliği ise doğallığı açısından en bakir yaylalarımızdan biri olmasıdır.

Hacivanak Yaylamız da elektrik ve yol açısından Karmik yaylası ile aynı özelliktedir.  Hacivanak Yaylasından sol yöne doğru ilerlediğinizde Karmik Yaylasına sağ kol üzerinden ilerlediğinizde de diğer yaylalara geçit yapabiliyorsunuz. Yolunuz buraya kadar düşmüşken hazır diğer yaylalara da ulaşıp yakınken gidip görmenizi tavsiye ederiz.

Hacivanak Yaylası 4

Hacivanak Yaylası Konaklama

Yaylanın içinde konaklama imkanı bulunmamaktadır. Ancak yaylaya yakın konumlu kalabileceğiniz oldukça güzel otel imkanları vardır. Pınar Butik Otel de bu seçeneklerden bir tanesidir.

Pınar Butik Otel: Oldukça güzel ve temiz bir konaklama imkanı sunan otel  misafirlerine de rahat bir konaklama imkanı sunmaktadır. Ücretsiz wifi, çalışma alanları, oyun odası, ses yalıtımlı odalar, klima, aile odaları ve eğlence imkanları olan otel yerli ve yabancı turistlerinde ilgisini oldukça çekmektedir. Huzurun ve doğanın adresi olan Pınar Butik Otel Çamlıhemşin yolu üzeri 9 km de Ardeşen ilçesine bağlıdır.

Bir diğer önerebileceğimiz konaklama noktası da Green Suada Oteldir.

Green Suada Otel:  hem odanızda hem de lobi bölümünde ücretsiz Wifi hizmeti sunan otel konforu, temizliği ve huzuru bir arada sunuyor.  Kaçkar yolu üzeri Hamidiye mevkiinde bulunan otel  şehir merkezine yakın konumlu konaklamak isteyenlerin ilk tercihleri arasında bulunuyor. Ek bilgi olarak da söylemek isteriz ki eğer yanınızdan ayıramayacağınız hayvan dostlarınız varsa onlar da otele kabul ediliyor. Bu arada belirtmek isteriz ki otele giriş saati 13:00 ve çıkış saati de 12:00 olarak belirlenmiş.

Üçüncü bir seçenek olarak tanıtmak istediğimiz konaklama yeri ise özellikle macera severler için Livadi Rafting Konaklama olacaktır.

Livadi Rafting Konaklama:  ücretsiz wifi ve ücretsiz otopark imkanı sunmaktadır. Hem rafting yapıp hem konaklama imkanı bulabileceğiniz Livadi Rafting  de apart daire ve bungalovlar mevcut. Çift kişi ya da üç kişi kalabileceğiniz apart dairelerin fiyatları da oldukça uygun.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir