Huser Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Rize

Huser Yaylası

0

Yolunuz Karadeniz’e düştü mü bir kere, mutlaka Doğu Karadeniz’deki o eşsiz güzellikteki yaylaları görmelisiniz. Hatta bu yörede kalmalı ciğerlerinize şehirde 10 yılda bulamayacağınız oksijen miktarını burada 1 ayda doldurursunuz. Bizim de yolumuz bu sefer Rize ilimizin Çamlıhemşin ilçesindeki Huser Yaylasına düştü.  Huser Yaylası, Ayder Yaylasının giriş kısmının sol tarafındaki dağlara yerleşmiş olan harika bir manzaraya sahip yaylamızdır. Açıkça söyleyebiliriz ki Huser Yaylası en iyi manzaraya sahip Karadeniz Yaylalarından biridir. Güneşli havaların daha bol olduğu yaz aylarında manzaranın güzelliği kat be kat artmaktadır.

Huser Yaylasına Ulaşım

Huser Yaylası’na ulaşabilmek için ister yürüyüş isterseniz de araç yolunu kullanabilirsiniz. Eğer yürüyüş yolunu tercih ederseniz. Huser Yaylası’na Ayder Yaylası’ndan Bukla otelin arkasından yay yolunu takip ederek ortalama 2/3 saatte çıkılabilmektedir. Yeterinde yönlendirici işaretleri bulunan bu patika yolun uzunluğu yaklaşık 3 km kadardır. Bu yol özellikle yayla sakinleri ve turlar tarafından da sıkça kullanılmaktadır.

Huser Yaylası 3

Husor Yaylası’na araba ile de ulaşmak mümkün. araba ile ulaşım için de öncelikle Avusor Yaylası yoluna yoluna girilir. 2 km sonra da sola dönülüp devam edilir. Muazam derecede güzel bir manzaranın eşliğinde yaklaşık 20 – 30 dk lık bir süre sonra araç yolundan yaylaya ulaşmak mümkündür.

Huser Yaylası Hakkında Bilgiler

Ortalama bir nüfusa sahip Huser Yaylasında yaklaşık 45-50 kadar hane bulunmaktadır.  Ancak yayla da diğer yaylalardan farklı olarak Zirve Kafe, Seyran Kafe, Magic Kafe gibi yaşam birimlerinin olması yaylaya olan ziyaretleri de artırmaktadır. Tabi eşsiz manzaraya karşı kahve yudumlamayı kim tercih etmez ki. Yayla Açaba ve Çingit köylüleri tarafından kullanılmaktadır. Ancak sadece Açabalılar yaylacılık yapmaktadır.

Huser Yaylası 4

Huser Yaylası’nın konumu gereği manzarası Güneyde Kaçkar Altıparmak Dağları’ndan başlayıp, Kaçkar Kemerli, Kaçkar Kavrun ve Kaçkar Verçenik Dağları’na kadar kesintisiz bir manzaraya sahip bir yaylamızdır. Huser Yaylası’na çıkıp manzarayı izlemek için baktığınızda konumu gereği Palakçur, Avusor, Çeymakçur ve Kavrun vadileri, arka tarafınızda Karadeniz sahil şeridi, tam karşınızda Hazindağ ve Pokut sal sırtları, kısacası 0 m den 4000 m ye kadar tamamen her yeri rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz ender bir yaylamızdır. Ayder Yaylasından günübirlik bir gezi için mükemmel bir seçim olacaktır. Rakımı 2320 m olan yaylada adeta gençleştiğinizi hissedeceksiniz.

Yaylada gelen misafirlerine elinden geldiğince güzel hizmet veren tesisler de yer almaktadır. Özellikle 2007 yılında yapılan araç yolu sayesinde yaylaya ulaşım son yıllarda kolaylaştığından daha da artmaktadır. Hatta son dönemde birçok turist Ayder Yaylası’ndan günü birlik yürüyüşlerle Huser Yaylası’na gelişler iyice artmıştır. Yaylada Pansiyon gibi konaklama tesisi çalışmaları da hızla devam etmektedir.

Huser Yaylası Konaklama

Hazır buralara kadar gelmişken birkaç gün konaklamadan da olmaz değil mi? İşte size konaklamaktan keyif alacağınız bir seçenek:

Seyr – i Cennet Dağ Evleri: Eğer kalmak için yaylayı tercih ediyorsanız. Biraz da huzuru arıyorsunuz demektir. İşte Seyr – i Cennet Dağ Evleri tam da adı gibi adeta size cennetten bir manzara sunan huzur dolu bir mekan.  Gürültüden uzak, sessiz, tam da doğanın ortasında huzuru buram buram hissedeceğiniz bir konaklama noktasıdır. Üstelik otel Çamlıhemşin ilçe merkezine 5 km, Ayder turizm merkezine de tam 9 km mesafede bulunmaktadır. Ayrıca vadide merkezi bir noktada bulunan dağ evlerinde konaklarken çevredeki günübirlik aktivitelere de katılabilirsiniz. Temizliği ile de göz dolduran dağ evlerinde aileniz ya da arkadaşlarınızla rahatlıkla konaklayabileceğinizi düşünüyoruz. Özellikle personellerinin ilgili ve samimi davranışları ile de beğenimizi sağlayan mekan güzel bir konaklama noktasıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
hoynat-adasi-persembe

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir