İlginizi Çekebilir
Ovit Yaylası
  1. Ana Sayfa
  2. Gümüşhane

İmera Manastırı

İmera Manastırı
+ - 0

Karadeniz’e yapılan geziler arasında en çok beğendiğimiz özel görünüme sahip ve tarihi yapısı ile geçmiş dönemlere şahitlik etmiş olan Gümüşhane ilini muhakkak ziyaret etmelisiniz. Özellikle Tarihi yapılara meraklı olanlar için İmera Manastırı yıllara meydan okuyan duruşu ile sizlerin beğenisini alacaktır. Manastır üzerinde yer alan yapı örtüsü yıllar içinde yıpranmış ve çökmüş bir şekilde dursa da, iç bölgesinde ve çevresindeki diri duruş günümüze kadar halen özelliğini korumaktadır. İç kısmında bulunan odalar içinde yer alan dini içerikli figürlerinin büyük bir çoğunluğu haç motiflerinden oluşmaktadır.

İmera Manastırı

İmera Manastırı girişinde bulunan yazıtta yaklaşık 19. Yüzyıl döneminde 1350 yılları arasında inşa olduğu bilgisi bulunmaktadır. Bahçe kısmında yer alan şapel ve yuvarlak kemerli girişleri yine bu tarihi mekan içinde görebilme şansına sahip olacaksınız. İç kısmında yer alan çalışmaların büyük bir çoğunluğunun ise fresko tekniği adı verilen resimler ile süslendiği görülmektedir. Ancak yılların vermiş olduğu yıpranmalardan dolayı birçok figürün üzerinde yer alan mavi kök boyalarına rast gelebilirsiniz. İnşa tarihinden sonra önemli bir dini mekan olarak kullanıldığı hissini gezerken kesinlikle alacaksınız.

İmera Manastırı 2

İmera Manastırı Nerededir?

Doğu Karadeniz sınırlarında yer alan Gümüşhane iline yaklaşık 37 kilometre bağlı Olucak Merkez köyünde yer almaktadır. Eski Rum dönemine ait eserlerin yanı sıra mübadele döneminde yer almış birçok farklı tarihi yapıya da bu gezileriniz esnasında denk gelebilirsiniz.

İmera Manastırına Nasıl Gidilir?

İl merkezinden yaklaşık 12 kilometre olan manastıra gidişler için şehir içinden kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz. Özel aracı ile burayı ziyaret etmek isteyenler ise Trabzon Gümüşhane karayolu üzerinden Olucak köyüne dönüş yaparak yaklaşık 12 kilometre sonra vadi üzerinden manastıra ulaşabilirler.

Yorum Yap