Maçka – Mavura Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Trabzon

Maçka – Mavura Yaylası

0

Yaz ayları bildiğiniz üzere sıcak ve bunaltıcı geçmektedir. Üstelik buna bir de yaşadığımız şehrin kalabalığı, kirli havası eklendi mi hiç çekilmez. İşte tam da buna güzel bir alternatif olabilecek serin ve temiz havası ile yaylalarımıza çıkmaya ne dersiniz?  Üstelik yaylalarımızdaki çeşitli bitki örtüleri, yeşilin her tonundaki ağaçlar, krater gölleri, gürül gürül akan dereler, kuşların cıvıltıları insanı huzura ve mutluluğa kavuşturuyor. Tüm bu doğal güzelliklerin dışında yaylalarımıza çıkarak dağ ve doğa yürüyüşleri, rafting, kano, kış sporları, olta balıkçılığı, çim kayağı gibi oldukça ilgi çekici sportif aktivitelere de katılabiliyorsunuz. İşte Mavura Yaylası da doğal güzelliği ve mis gibi havası ile sizi bekliyor.

Maçka – Mavura Yaylası 3

Maçka – Mavura Yaylasına Ulaşım

Mavura Yaylası konum olarak Trabzon ilimizin Maçka ilçesinin batı kesiminde yer almaktadır. Mavura Yaylamıza mesafe olarak da Maçka ilçesine 18,5 km uzaklıktadır. Mavura Yaylasına çıkmak için öncelikle Şolma Yaylası’na çıkmanız gerekmektedir. Şolma Yaylası’na çıktıktan sonra 3,5 km daha ilerleyip Mavura Yaylamıza ulaşabilmektesiniz. Üstelik, Mavura Yaylamıza ulaşmak için Şolma Yaylası’ndan orman manzaralı toprak yolu ilerlemek sizin için çok da keyifli bir yolculuk olacaktır.

Maçka – Mavura Hakkında Bilgiler

Trabzon yaylaları denildiğinde gerek ulaşımın kolaylığı, gerek temel ihtiyaçlarının karşılanabileceği yaşam birimlerinin de oluşu ve eşsiz doğal güzelliği ile ilk akla gelen yaylalarımızdan biri de Maçka – Mavura Yaylamızdır. Bu yaylamız sadece yerli halk tarafından değil, farklı şehirlerden hatta farklı ülkelerden bile ziyaretçi çekmektedir.

Mavura Yaylası oldukça aktif bir kullanıma ve yoğun bir nüfusa sahip bir yaylamızdır. Özellikle yaylanın bu kadar çok rağbet görmesinde elektrik ve suyun da bulunmasının da yaylanın doğal güzelliği kadar büyük bir etken olduğu düşünülmektedir. Yaylada ayrıca, bakkal, kır kahvesi, kasap ve manav da bulunmaktadır. Özellikle, bir yerleşim yeri gibi kasap, manav ve bakkal gibi işletmelerin olması yaylada turistler için konaklama noktası olmadığından temel ihtiyaçların karşılanması için çok önemli bir özellik olmuştur.

Maçka – Mavura Yaylası 4

Maçka – Mavura Yaylası Konaklama

Maçka – Mavura Yaylamız içinde konaklamak istiyorsanız, yayla içinde herhangi bir otel, pansiyon ya da apart tarzı bir konaklama noktası bulunmamaktadır. Eğer bu yaylamızın içinde konaklamak istiyorsanız, çadırınızı, uyku tulumunuzu ve diğer kamp malzemelerinizi yanınıza almanız gerekmektedir. Geceleri yaylanın oldukça soğuk olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Çantanızı buna hazırlıklı olarak düzenlemelisiniz. Tabi çadır hayatından hoşlanmıyorsanız yaylaya yakın konumlu otel de bulmanız söz konusu olacaktır. İşte, sizin için hazırladığımız rahatlıkla konaklayabileceğiniz birkaç konaklama noktası tavsiyemiz de söz konusu.

Yavuz Yılmaz Tesisleri & Camping:  Maçka ilçemizde Pilav Dağı bölgesinde son derece güzel bir konumda  yer alan konaklama tesisi oldukça temiz ve güzel odalara sahiptir. Evinizden daha rahat bir ortam hissedeceğinizi düşündüğümüz tesiste mükemmel bir hizmet alıp son derece lezzetli yemekler de yeme şansı bulacaksınız.

Zigana Yayla Tatil Köyü:  Trabzon şehir merkezine 55 km mesafede yer alan otelde tam anlamıyla doğayla iç içe bir tatil yapma imkanınız olacaktır. Bungalov tarzı oluşu otelin ve deniz seviyesinden 1700 m yükseklikte oluşu ekstra bir güzellik katmaktadır. Lezzetli yemekleri ve muhteşem hizmeti güzelliğe güzellik katan en önemli unsurlardan biridir.

İpekyolu Park Hotel: Otelin odaları son derece konforlu, temiz ve ferah. Üstelik çalışanlarının hizmet kalitesi de görülmeye değer. Trabzon havaalanına 25 km kadar bir uzaklıkta olan otelin manzarası ve yemekleri de oldukça leziz. Bir otelden bunların dışında daha ne istenir ki. Rahatlıkla gidip güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
rize-pokut-yaylasi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir