Kov Kalesi
 1. Anasayfa
 2. Gümüşhane

Kov Kalesi

0

Kov Kalesi kaleler şehri denilince akla gelen Gümüşhane ilinde bulunmaktadır. Eski devirlerde ve dönemlerde ticaret yollarına ve alanlarına en çok sahip olduğu bilinen Doğu Karadeniz’in en işlevli merkezinden birisi olan Kov kalesi yaklaşık 1361 yılında imar edilmiş olarak tahmin ediliyor. Selçuklunun bu toprakları fethetmesiyle bir anda cazibeli ticaret şehirleri arasında yer alan Kov kalesi moloz taş malzemeler ile inşa edilmiş.

Kov Kalesi

Civarda bulunan başka kalelerle birlikte yeniden restorasyon işlemlerini ise 2007 yılında Turim ve Kültür Bakanlığı tarafından yapılmıştır. Kov kalesi içinde birçok tarihi yansıtan Ortaçağ’a ait keramik parçalarının bulunması ile tekrardan tarihçiler tarafından ilgili bir yer haline gelmişti. En son yapılan tadilat ile birlikte günlük ziyaretçi sayısında büyük bir artış olduğu biliniyor.

Kov Kalesi 3

Kale içinde yer alan Mutfak ve sarnıçlar bu odalar içinde bulunan farklı hava delikleri gibi birçok özelliği halen araştırmalarda kullanılmaktadır. Kalenin güney kısmında yer alan burçlardaki düzgün taşlarla örülmüş merdiven bugün bili özelliğini korumaktadır.

Kov kalesi Nerededir?

Doğu Karadeniz’in Gümüşhane iline bağlı olan Kov diğer bir adıyla Esenyurt Köyü sınırları içinde bulunmaktadır.

Kov Kalesi 4

Kov Kalesine Nasıl Gidilir?

Köy il merkezine bağlıdır. Uzaklığı ise yaklaşık 21 kilometredir. Erzincan – Gümüşhane karayolundan Dağteke Köyü istikametine gidilir. Kaleye varış için yapılan yolun 6 kilometresi stabilize yol olarak devam edilmektedir. Kale muhteşem görünümü ile ziyaretçilerine tarihi anları yaşatmaktadır. Kov kalesinin diğer bir ismi ise halk arasında Esenyurt Kalesi olarak anılmaktadır. Gezileriniz esnasında yol tarifi yapanlar bu isimle tarif ederlerse şaşırmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
rize-ziraat-cay-bahcesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir