Kapuzbaşı Şelalesi
 1. Anasayfa
 2. Kayseri

Kapuzbaşı Şelalesi

0

Kayseri gezisi planladığınızda, uğramadan gitmemeniz gereken, doğa harikası olan Kapuzbaşı Şelalesi’ni gördüğünüzde, tarifsiz duygulara kapılacaksınız. Dünyanın en yüksek ikinci şelalesi ünvanına sahip olan bu şelalaler ziyaretçilerini büyülerken, kendine has sesi ile cennetten melodiler fısıldar kulağınıza adeta. Şelaleyi görmeye giderken, Yahyalı ilçesinin sevecen teyzelerini yol kenarında yöresel ürünler satarken göreceksiniz. Onlarla Kayseri şivesi ile sohbet etmenin keyfine varmak için, biraz vakit ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Yahyalı ilçesinde sadece şelalaler değil, aynı zamanda el dokuması tarihi halılar da meşhurdur. Çarşısını gezerken eğer ki halı merakınız varsa muhakkak el emeği göz nuru bu halıları görmenizi öneriyor ve hemen bu doğa harikasını tanıtmak için yazımıza devam ediyoruz.

Kapuzbaşı Şelalesi Hakkında Bilgi

Dünyanın en yüksek şelalesi olan Kapuzbaşı Şelaleleri, Niagera ile yarışacak güzellikte ve büyüklükte, doğanın Kayseri’ye bir armağanı olarak sunulmuş adeta. Hemen yakınında bulunan Aladağlar görkemli bir manzara keyfi sunarken, hayran hayran etrafı seyre dalıyorsunuz. Kayseri- Yahyalı’da bulunan bu doğa harikası şelaleler Aladağlar’da toplanan kar ve buz suları ile beslenmektedir. Dağların içerisinden dökülen buz gibi su 76 metreden dökülürken, gürül gürül sesi ve görüntüsü ile sizi mest eder . Yahyalı Kapuzbaşı Şelalesine gittiğinizde, 7 tane ard arda dizilmiş ve görsel şölen oluşturan bu şelalelere hayran kalacaksınız.

Kapuzbaşı Şelalesi
Kapuzbaşı Şelalesi Hakkında Bilgi

Kapuzbaşı Şelalesi Nerededir?

İç Anadolu’nun gözdesi Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde bulunan Kapuzbaşı Şelaleleri, kent merkezine 145 km uzaklıkta yer alıp, Adana’nın Aladağ ilçesine 55 km mesafededir. Torosların doruklarında, Aladağlar içinde, derin bir vadide bulunan Kapuzbaşı şelaleleri, yan yana dizili 5 büyük 2 küçük olmak üzere sıralanmış şekilde sizi karşılar. 40-60 metreden dökülen şelaleler  tatilcilerin odak noktası olan Aladağlar treking parkurunun en ihtişamlı durak noktasıdır. Kapuzbaşı mevkiinde 7 ayrı noktadan dökülen şelaleler, muhteşem bir doğa harikası olarak yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Debinin çok yüksek olması sonucu yaz aylarında ziyaretçiler uzaktan izlese dahi su zerreciklerini her an hissederek serinlemenin keyfine varmaktadır.

Kapuzbaşı Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Önceleri ulaşımın çok zor olduğu ve yol boyunca uçurumların devam ettiği şelaleye gitmek yürek isterken, şimdilerde yolun asfalt yapılması ile birlikte ulaşım hem daha kolay hem de varış süresi yarı yarıya düşmüş. Yahyalı ilçesinin Büyükçakır Mahallesi kuzeyinde Esentepe’de yer alan Kapuzbaşı Şelaleleri’ne ulaşım için, Kayseri- Develi karayolunu kullanarak öncelikle Yahyalı’ya ulaşabilirsiniz. Ardından 55-60 km uzaklıkta bulunan iki ayrı yoldan birini kullanabilirsiniz. Şelaleye giden yollardan biri Yahyalı’ya 65 km uzaklıkta olup Yahyalı-Dikme-Çamlıca-Ulupınar-Kapuzbaşı güzergahıdır. Diğer yol ise 55 km olup Yahyalı-Dikme-Delialiuşağı-Yeşilköy-Balcıçakırı-Kapuzbaşı güzergahıdır. Şelalelere vardığınızda, manzaraya karşı bir şeyler yiyebileceğiniz ve çay içebileceğiniz mekanlarda mevcut. Dilerseniz yol yorgunluğunuzu bu mekanlarda manzaraya nazır çay yudumlayarak atabilirsiniz.

Kayseri ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için Kayseri Gezilecek Yerler linkimize tıklayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir